#KALENDARZ CIĄŻY

20. tydzień ciąży

20 tydzień ciąży
Gratulacje – dotarłaś do półmetku ciąży! W 20. tygodniu ciąży Twoje dziecko jest już bardzo dobrze rozwinięte, odczujesz jego ruchy, a oprócz tego mogą pojawić się pierwsze skurcze. Macica przygotowuje się powoli do porodu, podobnie jak Twój organizm. Sprawdź, co słychać u Twojego malucha i przeczytaj, czego spodziewać się po 20. tygodniu ciąży.

Który to miesiąc ciąży?

Zapewne zastanawiasz się, który to miesiąc. Przeliczanie dni na tygodnie i tygodni na miesiące wciąż nie jest takie proste. Warto kontrolować przebieg ciąży używając specjalnego kalendarza. 20. tydzień ciąży to 5 miesiąc ciąży i wciąż 2 trymestr ciąży. Dziecko w Twoim brzuchu żyje już 18. tygodni i zaczyna mieć coraz mniej miejsca na swobodne ruchy.

Brzuch w 20. tygodniu ciąży — zmiany w Twoim ciele

W 20. tygodniu ciąży brzuch staje się już widoczny, a od teraz zacznie się powiększać w bardzo szybkim tempie. Macicę możesz już teraz wyczuć na wysokości pępka, który również może wyglądać inaczej niż zwykle. Od teraz, Twoja macica będzie się co tydzień zwiększała o kolejny centymetr. Na wadze powinnaś przybrać już około 5 kilogramów, więc najwyższy czas na zmianę dotychczasowej garderoby. Pamiętaj jednak, żeby kontrolować swoją wagę i konsultować z lekarzem zbyt gwałtowny przyrost masy ciała. Nadmierne kilogramy źle wpływają na przebieg ciąży oraz zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.

Do zupełnie nowych objawów i zmian w Twoim ciele dołączają teraz skurcze Braxtona-Hicksa. To bardzo gwałtowny i niekiedy dość niekomfortowy ucisk na górze macicy, który następnie przesuwa się w dół. Nie wpadaj w panikę, nawet w sytuacji, w której nie będziesz mogła się wyprostować. Zadaniem skurczy jest przystosowanie macicy do akcji porodowej.

Twoje ciało nadal zmienia się na skutek zmian hormonalnych. Ciemnieją znamiona i pieprzyki, na twarzy mogą pojawić się symetryczne plamy. To nic innego jak ostuda, która zejdzie zaraz po porodzie. Skóra na brzuchu może także zacząć Cię swędzieć, dlatego nie zapominaj o odpowiedniej pielęgnacji. Skóra będzie od teraz bardzo delikatna i wrażliwa. Warto wymienić piżamę na tę wykonaną z naturalnych i oddychających tkanin. W ten sposób unikniesz wysypek i niepotrzebnych podrażnień. Także Twoje paznokcie będą od teraz o wiele słabsze i bardziej łamliwe.

Na swoim ciele, w 20. tygodniu ciąży możesz dostrzec także duże i ciemne żyły. To zupełnie normalne i niestety, nic na to nie poradzisz. Aby zapobiegać poważniejszym zmianom układu krążenia, warto regularnie pić wodę i zażywać aktywności fizycznej, przeznaczonej dla ciężarnych. Powinnaś także spać i odpoczywać na lewym boku.  

20. tydzień ciąży — USG i badania

W 20. tygodniu ciąży powinnaś odbyć następną planowaną wizytę u swojego ginekologa. Na taką wizytę powinnaś mieć przygotowane wyniki badania moczu i morfologii. Wszelkie inne ewentualne badania należy wykonać zgodnie ze wskazaniami lekarskimi.

Warto również wykonać ocenę pH wydzieliny pochwowej. Podczas wizyty lekarz również zmierzy ciśnienie oraz wysokość dna macicy. W szczególnych przypadkach wykonywana jest również amniopunkcja oraz test na obecność przeciwciał zwalczających toksoplazmozę.

Między 18. a 20. tygodniem ciąży powinnaś udać się na wykonanie USG połówkowego. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Na tym etapie badanie USG wskazuje prawidłowy rozwój dziecka, oraz wyklucza cechy, które świadczyłyby o ewentualnych wadach wrodzonych. Szczególnej ocenie są poddawane organy wewnętrzne płodu. Weryfikuje się prawidłową budowę mózgu i kręgosłupa, eliminując rozszczepienie i wodogłowie. Lekarz sprawdza także czy dziecko ma prawidłowo wykształcone oczy, uszy oraz podniebienie. Eliminuje się także wszelkie wady serca oraz nasłuchuje jego bicia. Jest to z pewnością niezwykły moment dla obojga rodziców.

20. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

W 20. tygodniu ciąży dziecko ma około 15-17 centymetrów oraz waży około 270 gram. Jest rozmiaru małego melona.

Jego skóra wciąż jeszcze jest przeźroczysta, dzięki czemu widoczne są naczynia krwionośne. Wykształcone są już linie papilarne. W dziąsłach pojawiają się pierwsze zalążki zębów, które jednak wyrzną się dopiero po kilku miesiącach od narodzin. Zaczynają mu rosnąć włosy na główce.

20. tydzień ciąży — rozwój i ruchy dziecka

Jak rozwija się dziecko w 20. tygodniu ciąży:

  • ręce i nogi są już niemal w pełni wykształcone,
  • dziewczynki mają w pełni ukształtowaną macicę oraz prymitywne komórki jajowe w jajnikach,
  • u chłopców jądra zaczynają zstępować z jamy brzusznej,
  • wytwarzają się połączenia między komórkami nerwowymi, odpowiedzialne za pamięć i myślenie,
  • maluch ćwiczy zmysł równowagi,
  • bardzo dobrze słyszy, odczuwa emocje i rozróżnia smaki oraz zapachy,
  • lubi dotykać swojej twarzy i ssać kciuk.

W 20. tygodniu ciąży z pewnością poczujesz pierwsze ruchy dziecka. Maluszek ćwiczy mięśnie, stawy oraz kości, przygotowując się do porodu oraz życia po narodzinach. W związku z tym uwielbia skakać i przewracać się w Twojej macicy, póki jeszcze ma na to miejsce. Na dalszym etapie ciąży będzie już tylko starał się prostować rączki i nóżki. Teraz, może sobie pozwolić na swobodne harce.

20. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Około 20. tygodnia ciąży może wystąpić u Ciebie objaw, z którym do tej pory nie miałaś do czynienia. Mowa o chrapaniu. Oprócz tego, będziesz odczuwać coraz silniejsze parcie na pęcherz, a wizyty w toalecie staną się coraz częstsze.

Uważaj także na nadciśnienie, zwane również gestozą lub zatruciem ciążowym. Jego objawem jest podwyższone ciśnienie tętnicze (140/90 mm Hg lub więcej). Towarzyszą mu również bóle głowy oraz obrzęki. W tym przypadku koniecznie konsultuj z lekarzem stan swojego zdrowia oraz masę ciała.

W 20. tygodniu ciąży w Twoich piersiach pojawi się substancja, która będzie pokrywała potrzeby żywieniowe maluszka w pierwszych dniach po narodzinach. Oprócz tego wciąż będzie doskwierać Ci intensywna wydzielina z pochwy oraz krwawiące dziąsła.

Twoje stawy rozciągnęły się, a skóra stała się bardziej elastyczna. W związku z tym możesz częściej skarżyć się na bóle kręgosłupa lub stawów.

Nie zapominaj, że 20. tydzień ciąży, podobnie jak każdy kolejny, to czas, w którym powinnaś dużo odpoczywać, ale jednocześnie nie rezygnować z aktywności fizycznej. Joga, basen czy gimnastyka to zajęcia wręcz wskazane w okresie ciąży. Poprawiają nastrój oraz samopoczucie, a co za tym idzie – dobrze wpływają na Twojego maluszka. Pamiętaj, że odczuwa on Twoje emocje, dlatego unikaj stresu i nadmiernego zmęczenia.