#KALENDARZ CIĄŻY

19. tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Jesteś w 19. tygodniu ciąży, czyli niemal na półmetku tej niezwykłej przygody, jaką jest spodziewanie się dziecka. Maluch coraz szybciej rośnie i wielkością dorównuje już dorodnemu mango. Powoli wypełnia Twoją macicę, jednak wciąż pozostaje mu miejsce, aby stale zmieniać swoją pozycję. Dlatego na tym etapie powinnaś już odczuwać pierwsze ruchy dziecka, przypominające delikatne mrowienie i bulgotanie w brzuchu. Czego jeszcze możesz spodziewać się w 19. tygodniu ciąży? Na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę?

19. tydzień ciąży — kalendarz ciąży. Jakie zmiany w organizmie, objawy, rozwój dziecka i badania

Jesteś w 19. tygodniu ciąży, czyli niemal na półmetku tej niezwykłej przygody, jaką jest spodziewanie się dziecka. Maluch coraz szybciej rośnie i wielkością dorównuje już dorodnemu mango. Powoli wypełnia Twoją macicę, jednak wciąż pozostaje mu miejsce, aby stale zmieniać swoją pozycję. Dlatego na tym etapie powinnaś już odczuwać pierwsze ruchy dziecka, przypominające delikatne mrowienie i bulgotanie w brzuchu. Czego jeszcze możesz spodziewać się w 19. tygodniu ciąży? Na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę?

Który to miesiąc ciąży?

Przeliczanie tygodni na miesiące z pamięci może sprawić niewielkie problemy, dlatego warto w tym celu posługiwać się kalendarzem ciąży. 19. tydzień ciąży to 5. miesiąc i drugi trymestr ciąży. Oznacza to, że jesteś już w połowie drogi do przyjścia na świat Twojego maleństwa! Przed Tobą jeszcze 21 tygodni, podczas których płód będzie się rozwijał i rósł w imponującym tempie.

Brzuch w 19. tygodniu ciąży — zmiany w Twoim ciele

W 19. tygodniu ciąży, nawet jeżeli masz drobną budowę ciała, brzuch powinien być już wyraźnie zaznaczony. Poniżej pępka z pewnością wyczujesz powiększoną macicę, co świadczy o prawidłowym rozwoju Twojego maleństwa. Jej stały wzrost będzie powodował dalsze naciąganie wiązadeł. Niektóre przyszłe mamy odczuwały to dość intensywnie. Aby sobie z tym poradzić, możesz masować bolesne miejsca.

Oprócz tego, z pewnością pojawiła się już ciemna linia, biegnąca od pępka, aż do spojenia łonowego. To nic innego jak linea negra. Za jej pojawienie się oraz za rozmaite przebarwienia, odpowiadają hormony ciążowe. Wszystko powinno wrócić do normy kilka miesięcy po porodzie.

W 19. tygodniu ciąży prawdopodobnie będą dokuczały Ci także nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból kręgosłupa i zawroty głowy. Bolące plecy są spowodowane rosnącym obciążeniem kręgosłupa przez powiększający się brzuch. Postaraj się go nie nadwyrężać i odpoczywaj tak często, jak tylko możesz.

Zmiany w Twoim ciele spowodowane ciążą, to także obrzęki kończyn dolnych. Macica coraz intensywniej uciska na żyły, którymi krew powraca do serca. Niewielkie obrzęki to zupełnie normalny objaw, jednak pojawienie się dużych i masywnych opuchlizn może świadczyć o problemach z krążeniem. Może to zagrażać Twojemu zdrowiu, dlatego koniecznie skonsultuj je z lekarzem.

Oprócz wyżej wymienionych dolegliwości, możesz również dostrzec zmiany na twarzy, spowodowane hormonami. Mogą pojawić się drobne plamki na nosie, policzkach i czole. Takie przebarwienia nazywane się ostudą lub maską ciążową. Każda z tych zmian będzie stopniowo znikać po porodzie, jednak zalecamy ostrożność podczas przebywania na słońcu. Promienie UV mogą powodować nasilenie pigmentacji, warto więc stosować odpowiednie filtry przeciwsłoneczne.

19. tydzień ciąży — USG

19. tydzień ciąży to idealny czas na USG połówkowe. Dzięki niemu dowiesz się jaka jest płeć dziecka. Lekarz będzie mógł również ocenić ogólny stan zdrowia przyszłego noworodka. Obejrzy wszystkie najważniejsze narządy i sprawdzi, czy ilość płynu owodniowego jest odpowiednia. Zweryfikuje także położenie łożyska.

19. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

W 19. tygodniu ciąży dziecko mierzy już 15 cm, a waży ponad 200-225 g. Jest zatem rozmiaru dorodnego melona.

Maluszek ma już doskonale wykształcone paluszki, zaczynają mu także rosnąć paznokcie. Ciało dziecka zaczyna pokrywać maź płodowa, czyli mazista substancja pokrywająca skórę. Posiada ona bardzo duże stężenie przeciwciał, a podczas rozwoju płodowego chroni skórę przed czynnikami infekcyjnymi, znajdującymi się w płynie owodniowym. Oprócz tego zapobiega wysuszaniu skóry i zapewnia jej prawidłowe zakwaszenie. Podczas porodu ułatwi także przechodzenie dziecka przez kanał rodny.

19. tydzień ciąży — rozwój i ruchy dziecka

W 19. tygodniu ciąży ruchy dziecka stają się już bardzo dobrze wyczuwalne, ponieważ jego aktywność wciąż rośnie. Możesz to wyczuć szczególnie w trakcie odpoczynku, zwłaszcza po obfitym posiłku. Natomiast w chwili Twojej aktywności, maluch najpewniej będzie dawał o sobie znać w mniejszym stopniu. Warto pobudzać dziecko do aktywności poprzez regularne jedzenie i zbilansowaną dietę.

Aby pobudzić układ nerwowy, stymulować i ćwiczyć mięśnie oraz wpływać na rozwój kości i stawów, Twoje maleństwo wyczynia w Twoim brzuchu liczne harce – kopie, przewraca się i robi fikołki. Świadczy to o prawidłowym rozwoju malucha, jednak nie stresuj się, jeżeli na tym etapie jeszcze tego nie odczuwasz. Niektóre przyszłe mamy muszą poczekać do 20. tygodnia ciąży, aby poczuć obecność swojego maluszka i pierwszy raz faktycznie poczuć się mamą.

Oprócz tego, płód reaguje na wszelkie bodźce zewnętrzne, takie jak intensywny hałas, który może go zestresować, lub gładzenie brzucha, które może go uspokoić.

Rozwój dziecka w 19. tygodniu ciąży to także wzmożona praca mięśni twarzy. Wykonując grymasy, uśmiechy czy pokazując język, maluch nieustannie stymuluje mięśnie, aby każdy element jego ciała funkcjonował prawidłowo po porodzie.

Poprzez minimalizację aksonów, impulsy nerwowe w ciele Twojego dziecka będą przekazywane jeszcze szybciej. W 19. tygodniu ciąży powoli wykształca się układ regulacji temperatury ciała. Noworodek będzie musiał zachować odpowiednią temperaturę ciała zaraz po porodzie, dlatego nieustannie gromadzi tłuszcz. Na tym etapie jednak pomaga mu w tym jeszcze maź płodowa i lanugo, którymi jest pokryty.

19. tydzień ciąży — jakie badania?

Między 15. a 20. tygodniem ciąży należy wykonać następujące badania:

  • przeciwciała odpornościowe (anty Rh)
  • morfologię krwi
  • badanie moczu
  • HBs (pozwala wykryć, czy ciężarna nie jest zarażona wirusem HBV, odpowiedzialnym za wirusowe zapalenie wątroby)
  • pomiar ciśnienia
  • badanie masy ciała
  • badanie położnicze (pozwala określić wysokość dna macicy)
  • test PAPPA-A i potrójny HCG
  • ocenę pH wydzieliny pochwowej.

19. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Objawy w 19. tygodniu ciąży nie są z pewnością już tak dokuczliwe, jak na jej początku, jednak wciąż należy zwracać uwagę na kilka istotnych kwestii. W pierwszej kolejności uważaj na wszelkie infekcje dróg moczowych. W ciąży powodowane są przez zmiany hormonalne, sprawiające, że bakterie mają doskonałe warunki do rozwoju. Oprócz tego, możesz również odczuwać parcie na pęcherz, pieczenie i szczypanie podczas oddawania moczu. Jeżeli infekcja nie ustępuje, a na domiar tego pojawia się krwiomocz, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Nieleczone infekcje dróg moczowych wiążą się z groźnymi powikłaniami.

W 19. tygodniu ciąży zwiększy się intensywność wydzielin z Twojego ciała. Mowa przede wszystkim o katarze, czyli tak zwanym nieżycie nosa. Zwiększanie się estrogenu i progesteronu w Twoim organizmie powoduje wzrost przepływu krwi przez śluzówkę nosa, produkując tym samym wodnistą wydzielinę. Zwiększy się również ilość wydzieliny z pochwy oraz możesz miewać drobne ślinotoki.

Na tym etapie ciąży może również swędzieć Cię skóra, co może być pierwszą oznaką rozstępów w ciąży. Warto już na tym etapie rozpocząć pielęgnację skóry brzucha, za pomocą specjalnych kremów na rozstępy dla kobiet w ciąży. Bardzo ważne jest nawilżanie całego ciała za pomocą specjalnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Nie zapominaj jednak, aby przed zakupem danego produktu dokładnie przeczytać etykietę i unikać niebezpiecznych dla ciężarnych substancji. A są to:

  • witamina A ­– może występować pod nazwą retinol (wit. A, All-trans Retinol), palmitynian retinolu (Retinyl Palmitate, Retinal Palmitate) oraz retinaldehyd (Retinal).
  • formaldehyd i jego pochodne
  • dihydroksyaceton (dha)
  • parabeny
  • fenoksyetanol
  • butylowany hydroksytoluen (bht) oraz butylowany hydroksyanizadol (bha)
  • triklosan
  • tetracykliny – używana często w preparatach przeciwtrądzikowych
  • poliakrylamid