Jakie badania powinna zrobić matka po urodzeniu dziecka?Sierpień 2017

Podczas ciąży troszczyłaś się o swoje zdrowie, mając na uwadze przede wszystkim zdrowie rozwijającego się dziecka. Choć jesteś teraz skupiona na swoim maluszku, nie zapomnij o sobie – po porodzie każda młoda mama musi przejść badanie ginekologiczne.

 

W okresie połogu, który trwa około 6-8 tygodni, Twój organizm będzie się regenerował, dlatego nie forsuj się. Nie możesz też lekceważyć niepokojących sygnałów, które Ci wysyła – w przypadku niektórych dolegliwości powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza. Nawet jeśli proces regeneracji przebiega prawidłowo, pod koniec połogu wizyta u lekarza jest niezbędna.

Badania po porodzie

 

Na badanie ginekologiczne powinnaś udać się w drugim miesiącu po porodzie, czyli pod koniec połogu. W okresie połogu organizm regeneruje się – dochodzi do obkurczenia macicy, zagojenia ran krocza, stopniowo przestajesz też krwawić z dróg rodnych.

 

Jeśli urodzenie dziecka nastąpiło poprzez cesarskie cięcie, powrót do formy może potrwać nieco dłużej, a z lekarzem powinnaś skonsultować się wcześniej – po pierwszym miesiącu.

 

Podczas badania ginekolog sprawdzi stan szyjki macicy i oceni, czy macica osiągnęła już prawidłową wielkość. Upewni się też, czy rany po nacięciu krocza lub po cesarce właściwie się goją. Może również zbadać Twoje piersi.

 

Jeżeli wszystko będzie w porządku, na kolejną wizytę powinnaś zapisać się pół roku po urodzeniu maluszka w celu wykonania cytologii (najlepiej po okresie karmienia piersią, ponieważ wcześniej wynik może być nieprawidłowy). Nie jest to konieczne, jeśli cytologię miałaś wykonaną będąc w ciąży.

 

badania po porodzie

 

Morfologia, cukier i badanie moczu

Jeżeli po porodzie czujesz się dobrze, a w ciąży nie miałaś anemii, nie przeszłaś żadnej infekcji dróg moczowych ani nie doskwierała Ci cukrzyca ciążowa, te badania nie są konieczne. W przeciwnym razie musisz wykonać je po połogu, aby skontrolować stan swojego zdrowia, upewnić się, czy wszystko wróciło do normy i nie wymagasz leczenia.

 

Gdy po porodzie czujesz osłabienie, ciągłe zmęczenie i senność, może to świadczyć o wystąpieniu niedokrwistości, dlatego poinformuj o tym lekarza i obowiązkowo wykonaj morfologię. Z kolei badanie moczu jest niezbędne, jeśli w kolejnych tygodniach odczuwasz choćby niewielki dyskomfort podczas oddawania moczu.

Nie lekceważ tych objawów

W niektórych sytuacjach z udaniem się na pierwsze badanie ginekologiczne nie powinnaś czekać do zakończenia połogu. Kiedy musisz jak najszybciej odwiedzić lekarza? Powodem do niepokoju jest z pewnością silny ból rany poporodowej, ponieważ może być oznaką zakażenia (zwłaszcza jeśli rana puchnie i sączy się z niej wydzielina).

 

Nie lekceważ również intensywnego bólu podbrzusza oraz nasilonego krwawienia z dróg rodnych lub wręcz przeciwnie – jego nagłego ustania w początkowym okresie połogu. Wizyty u lekarza wymaga też ból piersi i zaczerwienienie sutka, świadczące o stanie zapalnym.

 

Ponadto do lekarza powinnaś się udać, gdy masz więcej niż 38°C – nawet jeśli gorączka towarzyszy zwykłemu przeziębieniu, nie zapominaj, że w tym okresie jesteś szczególnie narażona na groźne infekcje i powikłania, a ponadto możesz łatwo zarazić swoją pociechę. Nawet łagodne przeziębienie lepiej więc skonsultować z lekarzem.

Oceń artykuł

Wyślij

Czytaj także: