#Zdrowie i dobre samopoczucie

Walentynki a rodzicielstwo, czyli 14 lutego inaczej

#Zdrowie i dobre samopoczucie
Walentynki a rodzicielstwo, czyli 14 lutego inaczej
advice accompagner slider
Święto zakochanych, choć nie można mu odmówić silnie komercyjnego charakteru, może być doskonałym pretekstem do okazania chwilowo odłożonych na bok czułych gestów i uczuć w kierunku partnera.

Zapewne od narodzin maleństwa, to ono stanowi główny obiekt uwielbienia i, co zrozumiałe, skupia na sobie całą rodzicielską troskę i miłość. Nie macie dla siebie już tyle czasu, co przed powiększeniem rodziny, a romantyczne kolacje przy świecach i ekscytujące wieczorne wyjścia ustąpiły miejsca rozchichotanym kąpielom i kołysankom na dobranoc. Nie oznacza to jednak, że 14 lutego ma Was nie dotyczyć.

Czas dla rodziny

Jak na Święto Miłości przystało, w tym dniu nie może zabraknąć czułości i serdeczności. Jeśli codzienna rutyna zdominowała Wasz rozkład dnia, 14 lutego spędźcie w taki sposób, żeby każdego spotkało coś miłego – i nie chodzi tu wcale o kosztowne prezenty czy widowiskowe dowody miłości. Drobne gesty, czułe spojrzenia a czasem po prostu „Dziękuję, że jesteś” wystarczą aby rozświetlić komuś dzień. Udajcie się na dłuższy niż zwykle spacer, ugotujcie coś, co oboje lubicie a dla Maleństwa przygotujcie jego ulubiony przysmak. Jeśli to możliwe, wybierzcie się całą rodziną do miejsca, które zapewni wiele atrakcji zarówno Wam jak i dziecku – może to być park rozrywki, aquapark, czy inna aktywność. Tego dnia zapewne wszędzie będzie tłoczno, dlatego jedynym wyznacznikiem powinno być to, abyście spędzili ten czas razem, świetnie się przy tym bawiąc. Być może wspólne malowanie pamiątkowych laurek walentynkowych lub samodzielne lepienie z masy solnej serc z Waszymi imionami wystarczy aby ten wyjątkowy lutowy dzień zapisał się w niecodzienny sposób? Jeśli pozwalają na to Wasze zdolności manualne, wykonajcie wspólnie album ze zdjęciami, który każdego kolejnego roku o tej porze będziecie aktualizować o kolejne zdjęcia pokazujące Waszą miłość. Pamiętajcie, że nietypowe spędzanie tego czasu to również okazja do utrwalenia dziecku, co to jest miłość i czym się objawia.

Mamy dla Was przepis jak wspólnie przygotować miłosne serduszka. Będziecie potrzebować:

• 2 szklanki mąki

• 2 szklanki soli

• 2 szklanki wody

• barwnik spożywczy

• olejek zapachowy.

Barwnik spożywczy rozpuszczamy w wodzie - im więcej barwnika użyjecie tym bardziej intensywny kolor będą miały Wasze ozdoby. Mąkę z solą mieszamy, ok. 3 minut, do uzyskania jednolitego połączenia. Następnie dodajemy wodę z barwnikiem. Całość ugniatamy do momentu otrzymania zwartej masy, im dłużej będziemy to robić tym nasze ciasto będzie gładsze i bardziej podatne na formowanie. Jeśli chcemy, aby nasze dekoracje pięknie pachniały dodajemy olejek zapachowy, może być waniliowy lub migdałowy. Gotową masę rozwałkowujemy wałkiem na placek i przy użyciu foremek do ciast wycinamy pierwsze ozdoby. Za pomocą słomki, u góry serduszka wycinamy dziurkę, która będzie zawieszką dla naszych dekoracji. Następnie przechodzimy do zdobienia. Możecie farbkami namalować imię osoby, dla której jest dane serduszko lub napisać „All you need is love”.

Powodzenia!

Własnoręczne wykonanie mini albumu może wydawać się arcytrudnym zadaniem. Nic bardziej mylnego, z naszymi wskazówkami już po godzinie będziecie mogli cieszyć się z efektów Waszej pracy. Na początek przygotuj:

• karton lub kartki sztywnego papieru

• klej

• nożyczki

• zdjęcia

• kolorowy papier

• bibuła

• wstążki

• tkanina

• dziurkacz

Wytnij pierwszą kartkę z kartonu o rozmiarze dużo większym niż zdjęcie. Oklej ją dokładnie kolorowym papierem lub tkaniną. Zwróć uwagę, aby nie pozostawić śladów kleju, może to wyglądać dość nieestetycznie. Następnie przygotuj małe dekoracje: serduszka wycięte z kolorowego papieru, kwiatuszki z bibuły itp. Na okładce albumu, w centralnym miejscu, umieść Wasze wspólne zdjęcie - najlepiej takie, na którym wszyscy jesteście uśmiechnięci. U góry dodaj wcześniej przygotowane ozdoby. Pamiętaj, aby nie znajdowały się one zbyt blisko lewej krawędzi - tam przy użyciu dziurkacza zrób 2 otwory, dzięki którym na końcu scalicie karty w jedną całość. Jeśli mamy już gotową stronę tytułową w takim samym stylu możecie przygotować pozostałe elementy. Jak duży ma to być album zależy od ilości zdjęć, które chcecie w nim umieścić. Na samym końcu zwiążcie kolorową wstążką wszystkie karty. Gratulację, właśnie stworzyliście swój pierwszy mini album.

Czas tylko dla Was

Nawet, jeśli na co dzień celebrujecie swoją miłość i nie brakuje Wam chwil czułości, obecność dziecka niejednokrotnie wiąże się ze stresem i zmęczeniem, co miewa odzwierciedlenie w nastrojach i relacjach między partnerami. Proponujemy 14 lutego potraktować jako voucher na czas tylko dla Was i odświeżenie lub umocnienie łączących Was więzi. Jeśli znalezienie opieki nad dzieckiem jest trudne lub niemożliwe, spróbujcie wcześniej, niż zwykle utulić je do snu i delektując się ciszą, rozpocznijcie świętowanie. Może zamiast tracić czas na gotowanie, zamówicie smaczną kolację do domu? A może przypomnicie sobie jak wesoło było tańczyć razem czując swoją bliskość? A może wolicie rozsiąść się wygodnie na kanapie i obejrzeć ciekawy film w całości? To czas dla Was, więc zanim codzienne zmęczenie da o sobie znać, wsłuchując się w swoje potrzeby, zróbcie wspólnie coś, co sprawi Wam obojgu radość, a dzień zapisze do udanych. Rodzice noworodków często podkreślają, iż cały swój wolny czas poświęcają na opiekę nad dzieckiem, nieświadomie zapominając przy tym o sobie nawzajem. Z biegiem czasu zauważają, iż głębokie rozmowy zostały zastąpione wymienianiem się informacjami na temat dziecka lub próbą zsynchronizowania swoich grafików. Być może warto poświęcić walentynkowy wieczór na szczerą rozmowę z ukochanym o sobie, swoich radościach i troskach. Może to jest właśnie to, czego potrzebowaliście od dnia zakochanych? Nawet jeśli nie trafia do Was walentynkowe szaleństwo i wcale nie nucicie od rana „Love is in the air”, życzymy Wam takiej miłości, która uskrzydla. Jeśli jest to ta bezgraniczna, płynąca z ufnych oczu wpatrzonego w Was szkraba, pielęgnujcie ją każdego dnia!