#Rodzaje skóry dziecka

Typy skóry - Skóra normalna u noworodka

Typy skóry - Skóra normalna u noworodka
Nowonarodzone dzieci mają bardzo wrażliwą skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Na samym początku całe ciało noworodka jest zaczerwienione, pomarszczone, czasem się łuszczy. Gdy ten bardzo wczesny etap minie, rodzice mogą ocenić, jaki rodzaj skóry ma ich pociecha. Jeśli jest różowa, wolna od przebarwień, suchych plamek i nie ma na niej krostek, najprawdopodobniej niemowlę posiada skórę normalną. Jak ją prawidłowo pielęgnować?

Zdrowe dziecko ma lekko zaróżowioną i miękką skórę. Niezależnie od jej typu jest ona podatna na przesuszenie i wyjątkowo delikatna. Wymaga specjalnych kosmetyków, które uchronią ją przed podrażnieniami, skutkami przegrzania lub poparzeniem słonecznym. Do skóry normalnej u niemowląt można więc śmiało stosować kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej.

Dlaczego skóra dziecka jest tak delikatna?

Organizm małego dziecka nie wykształca jeszcze naturalnej dla osób dorosłych warstwy ochronnej. Skóra niemowlęcia wciąż się rozwija, dopiero z czasem naskórek staje się grubszy i bardziej odporny na uszkodzenia. Kosmetyki ochronne dodawane do kąpieli i regularnie stosowane do codziennej pielęgnacji noworodka zapewniają nie tylko zdrowy wygląd skóry, ale także sprawiają, że nie pojawiają się na niej wywołujące płacz podrażnienia, potówki i bolesne zaczerwienienia. Należy pamiętać, że normalna skóra noworodka przy stosowaniu niewłaściwej pielęgnacji może ulec przesuszeniu, dlatego dobór odpowiednich preparatów ochronnych staje się na tym etapie kluczowy.

Skóra normalna u dziecka – jak o nią dbać?

Codzienne nawilżanie skóry noworodka jest konieczne, ponieważ małe dzieci, w porównaniu do dorosłych, posiadają mniej gruczołów potowych i łojowych. Wilgoć szybko przenika do wnętrza skóry, ale równie szybko z niej wyparowuje. Zwykłe mydło może doprowadzić do przesuszenia delikatnego ciała, dlatego, zamiast niego, należy wybierać kosmetyki ochronne, np. Delikatny Żel do mycia z organicznym awokado, odpowiedni już od pierwszych dni życia.

Kąpiel noworodka to moment, w którym rodzic powinien dokładnie obejrzeć dziecko i skontrolować naskórek. Całe ciało niemowlęcia, zwłaszcza w załamaniach, należy dobrze umyć i wysuszyć, unikając przy tym drażniącego pocierania. Efekt nawilżenia warto utrwalić odpowiednim mleczkiem do pielęgnacji ciała (np. Hydra Bébé® z organicznym awokado), ewentualnie innym produktem wzmacniającym barierę ochronną skóry i utrzymującym odpowiedni poziom nawilżenia.

Jak chronić skórę niemowlaka latem?

Piękna pogoda kusi, by wybrać się z dzieckiem na spacer. Jednak skóra niemowlaka ma specjalne wymagania. Słońce może poparzyć wrażliwe ciało, a podczas upału łatwo także o odwodnienie i przegrzanie. Dlatego spacery w ciepłe dni warto zaplanować przed godziną jedenastą lub wieczorem. Nie wolno zostawiać wózka na słońcu. Skórę dziecka należy posmarować kremem z dużym filtrem UV. Jeszcze lepiej sprawdzają się balsamy o płynnej konsystencji, takie jak Bardzo wysoka ochrona przeciwsłoneczna SPF 50+ Mustela, która dodatkowo jest odporna na wodę i piasek.