#Zdrowie i dobre samopoczucie

Stres w ciąży, jak sobie z nim radzić?

#Zdrowie i dobre samopoczucie
Stres w ciąży, jak sobie z nim radzić?
Stres w ciąży
Ciąża to prawdziwie wyjątkowy stan, który na organizm przyszłej mamy oddziałuje na wiele sposobów. Każda z kobiet dba o zdrowie, prawidłowe odżywianie się i wiele innych aspektów, które ostatecznie wpływają na rozwój dziecka. W ciągu 9. miesięcy kobieta musi mierzyć się z rozmaitymi dolegliwościami i stale uważać na zdrowie maluszka, co wiąże się też z regularnymi badaniami. Wszystko po to, by przejść przez ciążę prawidłowo oraz ze świadomością, że wszystko robi się tak, jak trzeba. Nawet, jeśli ciąża przebiega wzorowo, wielu przyszłym mamom towarzyszy stres i mnóstwo obaw. Oczywiście, jest to naturalne, jednak z pewnością stres w okresie ciąży nie przysłuży się zdrowiu maluszka, dlatego bardzo ważna jest znajomość sposobów, które pomogą wyeliminować jego negatywne oddziaływanie.

Stres w czasie ciąży

Niezależnie od wieku, stylu życia czy usposobienia, każdy z nas boryka się ze stresem. A co mówić kobieta, która nosi w sobie nowe życie! Choć nie da się całkowicie uniknąć stresujących na co dzień sytuacji, istnieją sposoby na rozładowanie negatywnych emocji. Oto kilka propozycji, które pomogą ograniczyć stres lub walczyć z jego objawami takimi jak  podniesione ciśnienie, nerwobóle, czy inne dolegliwości, z którymi przyjdzie się mierzyć przyszłej mamie.

  • Prawidłowe odżywianie jest podstawą dobrego samopoczucia. Dzięki odpowiedniej diecie, zdrowej żywności i dostarczaniu niezbędnych witamin dziecku i naszemu organizmowi, mamy więcej energii, nie borykamy się z niedoborem minerałów, co wiąże się z dobrym nastrojem, a tym samym zwiększa naszą odporność na stres. 
  • Wysypianie się redukuje rozdrażnienie wynikające z niewyspania. Podczas ciąży lepiej pospać dłużej niż krócej, zwłaszcza że maluszek często sprawia, że śpimy niespokojnie (panie, które niejednokrotnie otrzymały małego kopniaka, wiedzą, o czym mowa). Sen będzie też remedium na wiele dolegliwości wynikających z ciąży, dlatego odpowiednie wysypianie się to podstawa.
  • Korzystanie z produktów dla kobiet w ciąży, o bezpiecznym składzie i stworzonych po to, aby zaopiekować się wyglądem i samopoczuciem mamy. Tak jak podczas powstawania rozstępów korzystamy z certyfikowanych kremów i preparatów, tak przy życiu w stresujących sytuacjach będziemy potrzebować kojących herbat, uspokajających suplementów czy ziołowych naparów.
  • Znalezienie źródła stresu z pewnością pozwoli na rozeznanie, czy da się w przyszłości uniknąć niepotrzebnych nerwów.
  • Znajomość technik relaksacyjnych pozwala na wykorzystywanie ich podczas stresujących sytuacji. Ciąża to czas, kiedy mamy dbają o siebie, swoje zdrowie, wygląd i mogą pomyśleć o sobie. Relaksacja, techniki medytacyjne, czy delikatne ćwiczenia, pomogą rozładować napięcia i złapać równowagę.

Stres w ciąży, jak sobie z nim radzić – podsumowanie

Okres ciąży jest upragnionym czasem wielu kobiet, które marzyły o macierzyństwie.  Z tego względu powinnyśmy dbać o siebie jak najlepiej, co jednocześnie wpłynie na zdrowie naszego maluszka. Choć często zdarza się, że stresujące sytuacje są nieuniknione, warto znać sposoby, które pomogą zredukować nadmierne i niekorzystne emocje.