#Rodzaje skóry dziecka

Skóra sucha – jak sobie z nią radzić?

#Rodzaje skóry dziecka
Skóra sucha – jak sobie z nią radzić?
Typy skóry: Skóra sucha – jak sobie z nią radzić?
Sucha skóra powoduje dyskomfort i wpływa negatywnie na ogólne samopoczucie. Wiedzą o tym wszyscy rodzice, którzy opiekują się dziećmi zmagającymi się z tym problemem. Oprócz suchości często pojawia się szorstkość i swędzenie. Skóra traci nawilżenie przede wszystkim zimą, kiedy to nadmierne ubieranie, ogrzewane pomieszczenia i niewłaściwe kosmetyki pogarszają wygląd i kondycję ciała. Jak dbać o suchą skórę? Jakie kosmetyki poprawią jej stan?

Jak rozpoznać suchą skórę?

Skóra sucha charakteryzuje się czerwonym kolorem oraz łuszczącym się naskórkiem, oprócz tego staje się chropowata i nieprzyjemna w dotyku. Dziecko najtrudniej znosi swędzenie, które znacznie utrudnia funkcjonowanie, a dodatkowo pogarsza kondycję skóry. Uporczywe drapanie bolących miejsc sprawia, że zwiększa się ryzyko występowania problematycznych ran, które są trudne do zaleczenia.

Sucha skóra – przyczyny

Sucha skóra stanowi efekt działania wielu czynników, wśród których wymienia się niewłaściwe produkty do pielęgnacji, czynniki zewnętrzne oraz ogrzewanie. Zimą kondycja skóry pogarsza się także ze względu na gwałtowne zmiany temperatury (np. przez częste przechodzenie z zimnego do ciepłego pomieszczenia). Ogrzewanie włączone w domach, sklepach czy przedszkolach powoduje nadmierne przesuszanie, które po jakimś czasie staje się coraz trudniejsze do wytrzymania. Winę za pogorszenie stanu skóry mogą ponosić również parabeny, konserwanty, barwniki i aromaty zapachowe, które znajdują się w niektórych kosmetykach do pielęgnacji ciała.

Jak radzić sobie z suchą skórą?

Aby poprawić kondycję suchej skóry, warto pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. W pierwszej kolejności należy zwiększyć ilość wypijanej wody. Nawadnianie zarówno od zewnątrz, jak i od środka jest bardzo istotne. W omawianej sytuacji naskórek regeneruje się o wiele szybciej i zmniejsza się ryzyko nadmiernego przesuszenia. Delikatne ciało należy nawilżać przynajmniej dwa razy dziennie, używając do tego sprawdzonych kosmetyków o przebadanym dermatologicznie składzie. Warto zwrócić uwagę na produkty bogate w składniki czynne pochodzenia naturalnego (np. Krem odżywczy z Cold Cream i organicznym woskiem pszczelim Mustela). Wrażliwe partie ciała powinny być chronione nie tylko odpowiednią warstwą kremu, ale również przewiewnymi ubraniami.

Sucha skóra – skład kosmetyków do pielęgnacji

Sucha skóra wymaga stosowania odpowiednich środków do pielęgnacji. Specjalny skład tych produktów wyklucza dodatkowe podrażnienia, a łagodzące składniki przynoszą natychmiastową ulgę, ograniczając świąd i pieczenie. Efekt długotrwałego nawilżenia zapewnią emolienty i olejki roślinne obecne w składzie kosmetyków Mustela. Należy stosować odżywcze żele i balsamy, które poprawiają wygląd naskórka oraz zabezpieczą skórę dziecka przed nadmierną utratą wody. Odpowiednie produkty warto aplikować od razu po kąpieli, co znacząco zniweluje nieprzyjemne dolegliwości związane z wysuszającymi właściwościami wody.