#Opieka nad dzieckiem

Rutyna w życiu dziecka - nuda, czy drogowskaz wychowawczy?

#Opieka nad dzieckiem
Rutyna w życiu dziecka - nuda, czy drogowskaz wychowawczy?
advice massage bebe slider
W świecie dorosłych słowo “rutyna” ma dość negatywny wydźwięk, kojarzy nam się przede wszystkim z przewidywalnością, brakiem spontaniczności i wszechobecną nudą. Jeśli zakrada się do naszego życia staramy się ją szybko wyeliminować, aby móc czerpać z życia wszystko co najlepsze. Świat dziecka rządzi się zupełnie innymi prawami.

Rutyna i stały plan dnia pomagają mu budować poczucie bezpieczeństwa i zaadaptować się do nieznanego mu wcześniej świata. Dla noworodka każda nowa sytuacja może być źródłem stresu i powodować napady płaczu, a spacer, kąpiel i zmiana pieluszki, to czynności, do których maleństwo musi się przyzwyczaić i się z nimi oswoić, dlatego tak ważne jest aby powtarzać je w raz obrany sposób i, na tyle na ile to możliwe, stałych porach.

Jak z sukcesem wprowadzić rutynę?

Wprowadzenie schematycznego dnia to najlepszy sposób na dodanie dziecku poczucia stabilizacji i zbudowanie zaufania do rodziców. Jak to zrobić? Na początek zaplanuj dokładnie wszystkie czynności, które powinien wykonywać maluch w ciągu dnia. Uwzględnij czas na sen, karmienie, zabawę, spacer, kąpiel itp. Gdy będziesz już miała wypisane wszystkie aktywności postaraj się dopasować im godziny i być konsekwentną w swoich działaniach. Początki mogą być dość trudne, pamiętaj jednak, że kluczem do sukcesu są codzienne powtarzane rytuały. Przyzwyczaj swoją pociechę, że zaraz po przebudzeniu następuje pora karmienia, potem przewijanie, następnie drzemka, spacer itd. Dzięki temu Maluch będzie wiedział jakich czynności ma się spodziewać i nie będą budziły w nim uczucia lęku - w końcu to co przewidywalne zawsze jest bezpieczniejsze. Noworodki nie mają wbudowanego zegara biologicznego, który pozwalałby im odróżniać dzień od nocy. Istotne jest więc, aby w ciągu dnia zapewniać mu odmienne warunki do spania niż te, które ma w nocy. Możesz np. zakładać mu inną piżamkę lub usypiać go w salonie jeśli w nocy śpi w swoim pokoiku. Dokładnie pół godziny przed snem warto zaplanować kąpiel i być wytrwałym - powtarzać mycie codziennie o tej samej porze. Już po kilku tygodniach zauważysz, że dziecko w wanience zaczyna się robić senne i dużo łatwiej zasypia po kąpieli. Bardzo dobrze sprawdza się też wieczorne wyciszanie niemowlaka. Nucenie spokojnych piosenek, włączenie przyciemnionego światła i rozmawianie ściszonym głosem, daje Maleństwu wyraźny sygnał, że następuje istotna zmiana, a to pozwoli lepiej zrozumieć system dnia i nocy. Podobne zasady stosuj do nocnego karmienia. Kiedy Twój maluszek obudzi Cię w środku nocy, nie zapalaj światła, nie mów do niego ani nie nuć piosenek. Pozwoli to dziecku nie wypaść z nocnego rytmu i łatwiej zapaść w ponowny sen.

Rodzice też mogą polubić rutynę

Jeśli uda Wam się wprowadzić schematyczny plan dnia będziesz mogła też lepiej zaplanować czas dla siebie i przede wszystkim…. poznać swoje dziecko. Z pewnością zauważysz jakie sytuacje wywołują u niego większe zaangażowanie a przed jakimi robi się niespokojne. Łatwiej będzie Ci też wprowadzać nieuniknione zmiany, które z czasem zaczną przebiegać swobodnie, A Ty nie będziesz musiała codziennie planować Waszego dnia od nowa. Wyobraź sobie, że kontrolna wizyta u lekarza lub odwiedziny znajomych mogą nie być już dla Maluszka kompletnym wytrąceniem z równowagi - wystarczy uwzględnić jego cykl. Nie zrażaj się jednak, jeśli długo wypracowywane schematy nagle przestaną funkcjonować. Pamiętaj, że Twoje dziecko bardzo szybko rośnie a co za tym idzie - zmieniają się jego potrzeby. Zasady, które idealnie sprawdzały się u niemowlaka mogą przestać funkcjonować u kilkumiesięcznego Bobasa. Drzemki staną się krótsze, a czas zabaw będzie sukcesywnie się wydłużał. Możliwe, że dziecko nie będzie tak łatwo chciało iść spać jak do tej pory. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z rutyny całkowicie! Będziesz musiała po prostu zmodyfikować Wasz plan i rozwijać go wraz ze swoją pociechą. Jak się jednak przekonasz, Twoja cierpliwość, praca i konsekwencja, zostaną wynagrodzone. :)