#Wzrost i rozwój

Rotacyzm/reranie - nieprawidłowa wymowa głoski „r”

Rotacyzm/reranie - nieprawidłowa wymowa głoski „r”
Rotacyzm, inaczej zwany reraniem, to jedno z najczęściej występujących zaburzeń mowy. Polega na nieprawidłowym artykułowaniu głoski „r”. Zdarza się, że ta wada nie budzi niepokoju rodziców, którzy sądzą, że dziecko z tego wyrośnie albo że jest za wcześnie na ćwiczenia logopedyczne, skoro maluch na przykład jeszcze dobrze nie mówi. Sami mówią do niego zdrobniale, co czasami pogłębia problem.
Na rozwój mowy może wpływać wiele czynników. Podawanie dziecku piersi to jeden z nich. Pomaga ono m.in. w zapobieganiu wadom zgryzu. Podczas ssania maluszek wywija wargi, a czubek języka podnosi do góry, co później pomaga w wymawianiu głosek. Jeśli mama ma podrażnione karmieniem sutki, dobrze sprawdzi się krem do brodawek, np. Balsam do brodawek sutkowych certyfikowany BIO Mustela, który w swoim składzie posiada składniki w 100 proc. pochodzenia naturalnego.

Kiedy powinno się zacząć wymawiać „r”?

Głoska „r” jest spółgłoską dźwięczną, dość trudną do wymówienia. Aby ją wymówić, język musi się poruszać swobodnie, między innymi w pionie, a jego koniec powinien wibrować. Wargi zwykle będą rozchylone, a więzadła głosowe powinny drgać, żeby wydać dźwięk. Te wszystkie działania są trudne do opanowania. Dopiero około 5, a nawet 6 roku życia dziecko uczy się wymawiać „r”. Rotacyzm bywa więc zauważany właśnie około tego wieku. Jego przyczyną może być wada zgryzu lub złe wzorce z otoczenia.

Zaburzenia wymowy

Zaburzeniami wymowy określa się grupę wszystkich trudności, które występują w zakresie prawidłowego artykułowania słów, głosek, zdań, a także tonu głosu, płynności itd. Wszystkie one w różnym stopniu mogą utrudniać zrozumienie danej osoby. Przyczyny bywają zewnętrzne, gdy nie ma zaburzeń w obrębie anatomii, a także wewnętrzne. W tym przypadku występują one u dziecka z powodu np. upośledzenia umysłowego, uszkodzenia ośrodków w korze mózgowej lub podkorowych zaburzeń emocjonalnych i innych przyczyn.

Sposoby na poprawę wymowy

Najlepszym sposobem na poprawę wymowy będą ćwiczenia logopedyczne. Ważne, by wykonywać je regularnie, codziennie. Przyda się lustro, by łatwiej było obserwować postępy. Trening obejmuje takie ćwiczenia jak na przykład kląskanie językiem, ssanie wyimaginowanego cukierka, dmuchanie na kawałeczki porwanego papieru. Można trenować z maluchem naśladowanie różnych dźwięków, które zawierają „r”, np. budzika, śpiewanie tralala itp. Warto zainteresować dziecko, by chciało je chętniej wykonywać.

Rodzic powinien wykazać się pomysłowością i trening logopedyczny wpleść w zabawę. Na przykład grać w memory zawierające tylko wyrazy z „r”. Językowi w buzi malucha można nadać imię i wymyślać mu różne zadania. Ważne, by się nie spieszyć i pracować systematycznie. Terapia zwalczająca reranie może niekiedy trwać długo. Kiedy rodzice tracą cierpliwość, dziecko nie chce ćwiczyć. Pracowitość w tym przypadku popłaca. Leczenie może zająć kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat.