#Wskazówki dla rodziców

Przewijanie – 4 kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas zmiany pieluszki

#Wskazówki dla rodziców
Przewijanie – 4 kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas zmiany pieluszki
desktop_art_przewijanie_4_zasady
Zmiana pieluszki jest zdecydowanie jedną z najważniejszych czynności higienicznych, które należy wykonywać codziennie, podczas pielęgnacji maluszka. Jeżeli dołączyłaś do grona mam i stresujesz się procesem przewijania, wyróżniliśmy dla Ciebie 4 kwestie, o których warto pamiętać. Pamiętaj, że początki bywają trudne dla każdego, dlatego nie warto się załamywać. Wkrótce będziesz radziła sobie bezproblemowo z procesem zmiany pieluszki.

Zmiana pieluszki – jak często?

Zmiany pieluszki u noworodka należy dokonywać tak często, jak tego potrzebuje. W niektórych przypadkach może zajść potrzeba, by robić to nawet co godzinę. Układ pokarmowy małego dziecka dopiero zaczął funkcjonować i minie kilka tygodni, zanim cykl wypróżnień się unormuje. Dla rodziców oznacza to nieustającą czujność, ponieważ zmiana pieluszki jest konieczna od razu.

 

Przewijanie – jaka pozycja jest bezpieczna?

Noworodek powinien być przewijany na sztywnym przewijaku, który jest przymocowany do stabilnej powierzchni, jaką może być komoda lub brzeg łóżka. Dziecko powinno mieć pod plecami i pod główką pewne, sztywne oparcie, ponieważ w tym wieku nie potrafi jeszcze utrzymać jej samodzielnie. Odpowiednia pozycja podczas przewijania jest ważna również z punktu widzenia rodzica – stojąc przy przewijaku ułożonym na łóżeczku lub komodzie, nie nadwyrężasz kręgosłupa.

Niemowlę powinno leżeć na przewijaku, nogami skierowanymi w stronę rodzica, ponieważ wtedy najlepiej będzie oczyścić mu pupę. Pamiętajmy o tym, żeby podczas przewijania nawet na chwilę nie odchodzić od dziecka, ponieważ nawet jeśli przewijak ma odpowiednie zabezpieczenia, maluch może się z niego zsunąć i zrobić sobie krzywdę.

 

Zmiana pieluchy – jak to zrobić?

Postępowanie w sytuacji pieluszki mokrej, a pobrudzonej będzie się od siebie nieco różniło. Zamoczoną pieluszkę wystarczy zdjąć, delikatnie wysuwając ją spod bioder dziecka. Pieluszkę zabrudzoną należy rozpiąć i brzegiem zgarnąć ze skóry tyle zabrudzeń, ile to możliwe. Następnie należy wysunąć ją spod bioder dziecka. W obu przypadkach należy dokładnie umyć okolice intymne, używając w tym celu na przykład chusteczek oczyszczających. Pamiętajmy, aby nie unosić maluszka za nogi, tylko starać się delikatnie odwrócić go na bok w celu wytarcia pupy.

Przewijaj dziecko w ciepłym miejscu, a chusteczkę przed użyciem ogrzej w czystych dłoniach. Podczas przewijania nie warto się spieszyć – to jeden z niewielu momentów, podczas których skóra niemowlaka w tych okolicach ma dostęp do świeżego powietrza.

 

Kosmetyki potrzebne przy zmianie pieluchy

Skóra noworodka jest bardzo delikatna i niezwykle podatna na podrażnienia, dlatego dobór odpowiednich produktów pielęgnacyjnych jest bardzo ważny. Podczas przewijania można stosować wilgotne chusteczki do skóry wrażliwej, które doskonale oczyszczą skórę i zapewnią jej nawilżenie. Jeżeli jednak zauważysz u Twojego maluszka oznaki uczulenia, koniecznie zastąp je chusteczkami do skóry atopowej lub używaj w celu oczyszczenia wacików nasączonych ciepłą wodą.

Przed nałożeniem pieluszki warto zadbać o to, aby nie pojawiły się odparzenia. Najlepszy w tym celu będzie krem do przewijania 1>2>3 Mustela. Wystarczy nałożyć cienką warstwę kremu na dokładnie osuszoną skórę.

W pobliżu przewijaka warto ustawić wszystkie akcesoria, potrzebne w trakcie zmiany pieluszki. Najważniejsze to zapas wacików (najlepsze są duże, prostokątne) albo paczka wilgotnych chusteczek, a także krem przeciw odparzeniom. Pod ręką warto mieć również czystą pieluszkę, woreczek na zabrudzoną pieluszkę oraz środek do dezynfekcji kikuta pępowiny (jeśli ten jeszcze nie odpadł).