#Wskazówki dla rodziców

Przewijanie – 4 kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas zmiany pieluszki

desktop_art_przewijanie_4_zasady
Zmiana pieluszki jest zdecydowanie jedną z najważniejszych czynności higienicznych, które należy wykonywać codziennie, podczas pielęgnacji maluszka. Jeżeli dołączyłaś do grona mam i stresujesz się procesem przewijania, wyróżniliśmy dla Ciebie 4 kwestie, o których warto pamiętać. Pamiętaj, że początki bywają trudne dla każdego, dlatego nie warto się załamywać. Wkrótce będziesz radziła sobie bezproblemowo z procesem zmiany pieluszki.

Zmiana pieluszki – jak często?

Zmiany pieluszki u noworodka należy dokonywać tak często, jak tego potrzebuje. W niektórych przypadkach może zajść potrzeba, by robić to nawet co godzinę. Układ pokarmowy małego dziecka dopiero zaczął funkcjonować i minie kilka tygodni, zanim cykl wypróżnień się unormuje. Dla rodziców oznacza to nieustającą czujność, ponieważ zmiana pieluszki jest konieczna od razu.

Przewijanie – jaka pozycja jest bezpieczna?

Noworodek powinien być przewijany na sztywnym przewijaku, który jest przymocowany do stabilnej powierzchni, jaką może być komoda lub brzeg łóżka. Dziecko powinno mieć pod plecami i pod główką pewne, sztywne oparcie, ponieważ w tym wieku nie potrafi jeszcze utrzymać jej samodzielnie. Odpowiednia pozycja podczas przewijania jest ważna również z punktu widzenia rodzica – stojąc przy przewijaku ułożonym na łóżeczku lub komodzie, nie nadwyrężasz kręgosłupa.

Niemowlę powinno leżeć na przewijaku, nogami skierowanymi w stronę rodzica, ponieważ wtedy najlepiej będzie oczyścić mu pupę. Pamiętajmy o tym, żeby podczas przewijania nawet na chwilę nie odchodzić od dziecka, ponieważ nawet jeśli przewijak ma odpowiednie zabezpieczenia, maluch może się z niego zsunąć i zrobić sobie krzywdę.

Zmiana pieluchy – jak to zrobić?

Postępowanie w sytuacji pieluszki mokrej, a pobrudzonej będzie się od siebie nieco różniło. Zamoczoną pieluszkę wystarczy zdjąć, delikatnie wysuwając ją spod bioder dziecka. Pieluszkę zabrudzoną należy rozpiąć i brzegiem zgarnąć ze skóry tyle zabrudzeń, ile to możliwe. Następnie należy wysunąć ją spod bioder dziecka. W obu przypadkach należy dokładnie umyć okolice intymne, używając w tym celu na przykład chusteczek oczyszczających. Pamiętajmy, aby nie unosić maluszka za nogi, tylko starać się delikatnie odwrócić go na bok w celu wytarcia pupy.

Przewijaj dziecko w ciepłym miejscu, a chusteczkę przed użyciem ogrzej w czystych dłoniach. Podczas przewijania nie warto się spieszyć – to jeden z niewielu momentów, podczas których skóra niemowlaka w tych okolicach ma dostęp do świeżego powietrza.

Kosmetyki potrzebne przy zmianie pieluchy

Skóra noworodka jest bardzo delikatna i niezwykle podatna na podrażnienia, dlatego dobór odpowiednich produktów pielęgnacyjnych jest bardzo ważny. Podczas przewijania można stosować wilgotne chusteczki do skóry wrażliwej, które doskonale oczyszczą skórę i zapewnią jej nawilżenie. Jeżeli jednak zauważysz u Twojego maluszka oznaki uczulenia, koniecznie zastąp je chusteczkami do skóry atopowej lub używaj w celu oczyszczenia wacików nasączonych ciepłą wodą.

Przed nałożeniem pieluszki warto zadbać o to, aby nie pojawiły się odparzenia. Najlepszy w tym celu będzie krem do przewijania 1>2>3 Mustela. Wystarczy nałożyć cienką warstwę kremu na dokładnie osuszoną skórę.

W pobliżu przewijaka warto ustawić wszystkie akcesoria, potrzebne w trakcie zmiany pieluszki. Najważniejsze to zapas wacików (najlepsze są duże, prostokątne) albo paczka wilgotnych chusteczek, a także krem przeciw odparzeniom. Pod ręką warto mieć również czystą pieluszkę, woreczek na zabrudzoną pieluszkę oraz środek do dezynfekcji kikuta pępowiny (jeśli ten jeszcze nie odpadł). 
 

Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą chusteczek nawilżających dla niemowląt!