#Wskazówki dla rodziców

Pielęgnacja noworodka w szpitalu - czego potrzebuje dziecko?

#Wskazówki dla rodziców
Pielęgnacja noworodka w szpitalu - czego potrzebuje dziecko?
pielęgnacja noworodka
Jeszcze przed porodem, przyszła mama musi spakować nie tylko przedmioty, które będą potrzebne w szpitalu jej samej, ale także nowo narodzonemu dziecku! Na liście rzeczy do zrobienia, powinno się więc znajdować spakowanie podstawowych produktów pielęgnacyjnych dla malucha. Zobacz więc czego najbardziej potrzebuje noworodek w pierwszych chwilach życia i co z pewnością przyda się w trakcie jego szpitalnej pielęgnacji.

Produkty pielęgnacyjne dla niemowląt do szpitala

Tak samo jak i w domu, w szpitalu dziecko również potrzebuje odpowiednich czynności higienicznych. Produkty pielęgnacyjne dla niemowląt należy zakupić przed porodem i przygotować je wcześniej, aby były gotowe do zabrania w każdej chwili.

 

Najważniejsze, aby w kosmetyczce znalazły się pieluchy i ręczniki, które pozwolą na utrzymanie czystości dziecka. Warto zaopatrzyć się w pieluchy teksturowe, które pozwolą na zachowanie porządku w trakcie karmienia czy po kąpieli.

 

Równie ważne są także jednorazowe pieluchy o najmniejszym rozmiarze. Tego typu produkty pielęgnacyjne dla niemowląt powinny być markowe. Mimo że jest to spory wydatek finansowy, zapewnią dziecku oraz rodzicom duży komfort. Są łatwe w zakładaniu oraz zdejmowaniu, a dodatkowo w czasie pierwszych dni życia nie poleca się pieluch wielorazowych.

 

W szpitalnej wyprawce dla dziecka nie powinno również zabraknąć ręcznika z kapturkiem. Zakryje on całe ciało dziecka oraz jego głowę, co jest szczególnie ważne po kąpieli. Warto kupić taki, który wykonany jest z bawełny lub bambusu. Dzięki temu skóra dziecka nie zostanie podrażniona, a materiał wchłonie nadmiar wody.

Kąpiel noworodka w szpitalu

Wielu rodziców zastanawia się kiedy nastąpi najlepszy czas na pierwszą kąpiel ich dziecka. Jednym z podstawowych pytań jest także to, czy powinno kąpać się malucha w szpitalu, czy dopiero po powrocie do domu?

 

Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Decyzja o tym, czy dziecko zostanie wykonane po raz pierwszy w szpitalu czy w domu, zależy od rodziców lub lekarza. Czasami nie ma potrzeby, aby kąpać dziecko tuż po porodzie, jednak może istnieć taka konieczność. Zdarza się to najczęściej wtedy, kiedy dziecko przyszło na świat ubrudzone krwią i smółką. Warto w takim wypadku zaopatrzyć się w podstawowe produkty pielęgnacyjne dla niemowląt, którymi pielęgniarki będą mogły użyć w czasie mycia dziecka.

 

W szpitalu jednak wystarczy tak naprawdę obmycie malucha z krwi i wód płodowych. Pierwsza prawdziwa kąpiel następuje dopiero w domu, w rodzinnej i spokojnej atmosferze.

Co przynieść kobiecie do szpitala po porodzie?

Tak samo jak i dziecko, również przyszła mama potrzebuje do szpitala odpowiedniej wyprawki po porodzie. Istnieje lista przedmiotów, których nie może zabraknąć dla świeżo upieczonej mamy.

 

Najważniejszą rzeczą są świeże koszule nocne. Dobrze, żeby były one rozpinane, co ułatwi karmienie. Dodatkowo przyda się także ciepły szlafrok i specjalna bielizna poporodowa. Przy takim zestawie nie może również zabraknąć odpowiednio chłonnych podpasek przeznaczonych dla kobiet po porodzie, specjalnego biustonosza oraz wkładek laktacyjnych. Warto także zadbać o odpowiednie kosmetyki, czyli żel pod prysznic i do higieny intymnej, szampon, antyperspirant oraz przybory do higieny jamy ustnej. Do torby należy także spakować ręczniki (najlepiej jednej duży, a drugi mniejszy). Z pewnością przydadzą się także klapki pod prysznic oraz jednorazowe nakładki na toaletę.

 

Z dodatkowych akcesoriów można pomyśleć o poduszce do karmienia oraz maści na brodawki, jeżeli istnieje taka potrzeba.