#Wskazówki dla rodziców

Pielęgnacja maluszka w chłodne dni – o czym należy pamiętać?

Jesienno-zimowa ochrona
Dbanie o skórę dziecka jest ważne przez cały rok, jednak w okresie jesienno-zimowym staje się ona szczególnie narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, przez co wymaga szczególnej troski. W tym okresie dużą rolę odgrywa nakładanie odpowiednich preparatów tworzących na cienkiej i niedojrzałej jeszcze skórze maluszka warstwę ochronną. Używane produkty powinny przede wszystkim nawilżać oraz natłuszczać delikatne ciało. Jakie kosmetyki nie podrażnią skóry dziecka?

Czym pielęgnacja maluszka chroniąca przed chłodem różni się od zwykłej?

Skóra małego dziecka jest delikatna i wrażliwa, dlatego stosowane kosmetyki należy wybierać starannie i z rozwagą. Warto pamiętać, że różni się ona budową od skóry rodziców, inaczej też funkcjonuje i co najważniejsze – nie jest w pełni wykształcona. Pielęgnacja maluszka w chłodniejsze dni wymaga zatem używania specjalnych, tłustych kremów, tworzących dodatkową warstwę ochronną. Jest to warunkowane brakiem owłosienia oraz nierozwiniętymi gruczołami łojowymi, które zapewniają dorosłym naturalną barierę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Brak kremu grozi podrażnieniami oraz przesuszonym i szorstkim naskórkiem.

Codzienna pielęgnacja – na co należy zwracać uwagę?

Pielęgnacja maluszka wymaga aplikowania kosmetyków odbudowujących barierę skórną i zabezpieczających przed szkodliwym działaniem wiatru i niskich temperatur. Warto wybierać produkty niezawierające w swoim składzie wody, takie jak wchodzący w skład gamy przeznaczonej do skóry suchej Sztyft ochronny z organicznym woskiem pszczelim i Cold Cream, który pomoże odżywić suchą i odwodnioną skórę, a także zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia. Rodzice powinni ponadto pamiętać, by nie rezygnować ze stosowania kosmetyków z filtrami ochronnymi. Szczególnie zimą, kiedy śnieg odbija promienie słoneczne mające negatywny wpływ na skórę malucha. Ponadto skóra maluszka wystawiona na promienie UV, narażona jest na zmniejszenie ilości komórek macierzystych.

Jak wybrać dobry krem dla dziecka?

Kiedy skóra dziecka jest sucha i podrażniona, wywołuje u niego spory dyskomfort. Warto wtedy odpowiednio zadbać o jej stan, pamiętając przy tym, że produkty pielęgnacyjne powinny być dopasowane do rodzaju skóry malucha. Delikatna, kremowa konsystencja kosmetyku ułatwia nakładanie oraz łatwo się wchłania. Równie ważny jest dodatek naturalnych, przebadanych dermatologicznie składników, takich jak ceramidy czy oleje roślinne, które nie podrażnią skóry niemowlaka.

Pielęgnacja maluszka – kremy bez wody

W trakcie pielęgnacji dziecka w okresie późnojesiennym i zimowym należy unikać stosowania kosmetyków, które zawierają w swoim składzie dużą ilość wody. Kiedy za oknem spada temperatura, taki krem może wywołać podrażnienie skóry, przyczyniając się do jej nadmiernego wysuszania, szczególnie w okresie nasilonego wiatru i mrozu. Podstawą używanych kosmetyków powinny być naturalne masła i oleje roślinne, które nawilżą i utworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną.

Stosowane w pielęgnacji kosmetyki odgrywają w okresie jesienno-zimowym szczególnie ważną rolę, dlatego należy dokładnie sprawdzać ich skład. Skóra twarzy, rączek i ust powinna być nawilżana przed każdym wyjściem z domu i po powrocie do ciepłego pomieszczenia.