#Wskazówki dla rodziców

Pępek noworodka – pielęgnacja kikuta pępowinowego w pierwszych tygodniach życia maluszka

#Wskazówki dla rodziców
Pępek noworodka – pielęgnacja kikuta pępowinowego w pierwszych tygodniach życia maluszka
desktop_art_pielęgnacja_pępka_noworodka
Pępowina łączy płód z łożyskiem, dzięki czemu dziecku dostarczany jest tlen i substancje odżywcze, a także usuwane są produkty przemiany materii. Swoistą pamiątką po tym niezwykłym połączeniu z matką jest kikut pępowinowy – wymaga on specjalnej pielęgnacji, która często wzbudza obawy u rodziców. Zupełnie niepotrzebnie! Dbanie o kikut pępowinowy noworodka nie musi być trudne.

Wygląd kikuta pępowinowego w pierwszych dniach po porodzie


Po odcięciu pępowiny kikut zostaje zabezpieczony gazikiem i specjalnym zaciskiem usuwanym w momencie wypisu ze szpitala. Do domu maluszek wychodzi z jałowym opatrunkiem i wskazówkami dla rodziców, na których spada odpowiedzialność pielęgnacji tej wrażliwej i podatnej na zakażenia części ciała. Jest to bowiem gojąca się rana, przez którą mogą przedostać się bakterie – właśnie dlatego kontrola i dbałość o kikut są tak ważne.


Kikut pępowiny w pierwszych godzinach po porodzie jest wilgotny i ma kolor biało-niebieski. W kolejnych dniach wysycha i staje się żółty, brązowy, a następnie czarnobrązowy. Stopniowe schnięcie kikuta warunkuje jego szybkie odpadnięcie.


Kiedy kikut pępowiny odpada?


Najczęściej ta wyczekiwana przez rodziców chwila ma miejsce pomiędzy 5 a 15 dniem po narodzinach. Do tego czasu należy szczególnie dbać o ten obszar na ciele maluszka – musisz uważać, aby nie pocierać go zbyt mocno lub nie zahaczyć ubrankiem. Dopóki kikut nie odpadnie, najlepiej kłaść noworodka w pozycji na plecach. Bardzo ważny jest dostęp świeżego powietrza i całkowite osuszanie kikuta po każdym zmoczeniu. Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne pieluszki z wycięciem – dzięki nim zyskasz pewność, że pielucha nie będzie drażnić pępka.


Jak oczyszczać kikut pępowiny?


Przede wszystkim – zanim przystąpisz do pielęgnacji kikuta, koniecznie umyj ręce.


Kikut przemywaj wodą z mydłem raz dziennie, a następnie delikatnie wytrzyj jałowym gazikiem i pozostaw do wyschnięcia. Niepotrzebne są plastry, opatrunki czy zakrywanie pieluszką. Niektórzy pediatrzy i położne zalecają stosowanie środków antyseptycznych, jednak pamiętaj, że ich zbyt częste stosowanie może zaburzyć naturalną florę bakteryjną skóry wokół pępka. Nie musisz obawiać się działania przy kikucie – on nie boli, zatem śmiało możesz go przemywać, nie wywołując u maluszka dyskomfortu.


Niepokojące objawy – kiedy do lekarza?


Jeśli po upływie dwóch tygodni kikut pępowinowy nie odpadł, warto skonsultować się z pediatrą. Oczywiście wskazaniem do wizyty u lekarza jest też krwawienie, pojawienie się ropnej wydzieliny oraz obrzęk czy zaczerwienienie. Lekarz skontroluje stan kikuta i zaleci ewentualne zmiany w jego opiece.


Pielęgnacja kikuta pępowinowego jest ważna, jednak wcale nie musi być trudna. Bez lęku możesz więc czyścić ten obszar, a gdy kikut w końcu odpadnie, zapomnisz o lęku, który wywoływał.