#Po porodzie

Noworodek w pierwszych dniach po porodzie

#Po porodzie
Noworodek w pierwszych dniach po porodzie
Noworodek w pierwszych dniach po porodzie
Powrót do domu w powiększonym składzie to moment, w którym rodzice najczęściej zdają sobie sprawę, że ich życie zmieniło się na zawsze. Od teraz pod ich opieką jest noworodek, który potrzebuje wsparcia, opieki i mnóstwa miłości. To z pewnością nie jest łatwy czas i wszystko wydaje się nowe, nieznane. Jednak z odpowiednimi informacjami opieka nad noworodkiem wcale nie musi być trudna.

Nowo narodzone dziecko nie potrzebuje wiele. W pierwszych dniach życia, jego funkcjonowanie opiera się głównie na spaniu. W przerwach od snu potrzebuje oczywiście pokarmu oraz czystej pieluszki. Kiedy więc jest mu wygodnie i nie jest głodne, może spokojnie odpoczywać i zbierać siły. Warto podkreślić, że w ciągu pierwszych 24 godzin, noworodek może być nadzwyczaj śpiący, jednak jest to całkowicie normalne.

Jak zajmować się noworodkiem po urodzeniu?

Oczywiście poza spełnianiem podstawowych potrzeb fizjologicznych dziecka, ważne jest także, aby pamiętać o kilku dodatkowych rzeczach, które pomogą w zajmowaniu się noworodkiem i sprawią, że będzie czuł się szczęśliwy.

Dużo przytulaj

Dziecko tuż po urodzeniu chce być jak najbliżej Ciebie. To całkowicie naturalne, ponieważ przez okres 9 miesięcy byłaś całym jego światem. Najlepiej zna właśnie Ciebie, a nowe otoczenie może go odrobinę przytłaczać. Noszenie na rękach i przytulanie, pozwoli dziecku uspokoić się i poczuć komfortowo. Dodatkowo przytulanie wytwarza endorfiny - hormony szczęścia. Kiedy więc dziecko czuje dotyk Twojej skóry, od razu lepiej się czuje. Co równie ważne, wiele badań donosi, że noszenie i przytulanie korzystanie wpływa na rozwój i zdrowie dziecka, a także budowanie więzi między nim a rodzicem.

Śpij z dzieckiem

Sen w pierwszych dniach życia dziecka jest nie tylko ważny dla niego, ale także i dla matki. Po porodzie możesz być bardzo zmęczona, więc kiedy dziecko śpi - śpij razem z nim! Dzięki temu sama będziesz mogła chwilę odpocząć, a poza tym będziesz blisko, gdyby maluch nagle się obudził. Spanie z dzieckiem w jednym łóżku może okazać się bardzo wygodne jeśli chodzi o karmienie piersią.

Pielęgnacja noworodka po urodzeniu

Poza karmieniem i przytulaniem, po narodzinach należy także zadbać o odpowiednią pielęgnację dziecka. Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje o wiele więcej uwagi oraz używania specjalnych kosmetyków, które przeznaczone dla najmłodszych dzieci.

Przewijanie

Ta czynność na początku może sprawiać trochę kłopotów, ale praktyka czyni mistrza! W czasie przewijania bardzo ważna jest pielęgnacja pupy noworodka. Jest to bardzo delikatne miejsce, które może zostać łatwo podrażnione. Dlatego najlepiej przy każdej zmianie pieluchy stosować specjalny krem, który pomoże złagodzić zaczerwienienie i podrażnienia. Taki preparat pomaga także regenerować skórę. Dzięki temu dziecku nie będzie doskwierał świąd czy ból.  

Kąpiel

Kąpanie noworodka powinno odbywać się 2-3 razy w tygodniu. Taka częstotliwość jest wystarczająca, żeby zachować czystą skórę dziecka i jej nie przesuszyć. Z kolei codziennie warto przemywać niektóre okolice ciepłą wodą. Takimi miejscami są w szczególności twarz, oczy oraz pupa. Pielęgnacja pupy niemowlęcia jest bardzo ważna od pierwszego dnia życia. Noworodek spędza najwięcej czasu właśnie na leżąco, więc warto zadbać, aby to miejsce było zawsze czyste i odpowiednio nawilżone np. przez specjalne kremy do przewijania. 

 

Warto dodać, że czasami możesz nie mieć odpowiedniej wiedzy lub siły, żeby przez całą dobę zajmować się dzieckiem. O pomoc możesz poprosić swoich bliskich albo specjalistów. Pozwoli Ci to na złapanie oddechu i przekonanie się, że chwila odpoczynku to żadna ujma.