#Wzrost i rozwój

Noworodek – drugi tydzień życia dziecka

noworodek
Twoje dziecko jest już na świecie od dwóch tygodni. To pierwsze dni jego życia, dlatego, aby czuło się bezpiecznie, musisz poświęcać mu bardzo dużo czasu i uwagi. Jak przebiega rozwój fizyczny oraz psychiczny człowieka na tym etapie? Jak zmienia się dwutygodniowy noworodek? Na jakie zachowania malucha zwracać szczególną uwagę, aby prawidłowo odczytywać wysyłane sygnały i zaspokajać jego potrzeby? Drugi tydzień życia dziecka – zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat tego okresu.

Rozwój noworodka 2. tydzień

Dwutygodniowy noworodek śpi przez większą część doby – nawet 18 godzin. Pobudka następuje, gdy maluch zgłodnieje lub zacznie mu przeszkadzać pełna pieluszka. Typowe są także okresy aktywnego czuwania, kiedy jego uwagę przyciąga najbliższe otoczenie. Podstawą komunikacji pociechy z rodzicami jest wtedy płacz.

Na tym etapie charakterystyczne dla dziecka są następujące zachowania:

  • szybkie oddychanie (nawet 30-40 płytkich oddechów na minutę),
  • rozpoznawanie matki – maluch ożywia się i podnosi rączki, gdy czuje, że bliska osoba znajduje się w pobliżu,
  • odruch szukania i ssania – po dotknięciu policzka dwutygodniowego noworodka odwróci on w tę stronę swoją główkę i otworzy usta,
  • odruch Moro (obejmowania) – reakcja na gwałtowny bodziec (np. silne światło lub głośny dźwięk) polegająca na nagłym rozprostowaniu rączek i nóżek, a potem mocnym przyciskaniu ich do ciała,
  • odruch kroczenia – maluch ustawiony w pozycji pionowej, gdy zetknie się stópkami z podłożem wykona naturalny ruch przypominający próbę wykonania kroku,
  • odruch chwytny – dotknięcie dziecięcej dłoni swoim palcem sprawia, że maluch zaciska wokół niego swoją piąstkę.

Kiedy niemowlę widzi?

Co widzi dwutygodniowe dziecko? Jak rozwija się zmysł wzroku u noworodka? To kluczowe pytania, które często zadają sobie świeżo upieczeni rodzice. W tym czasie wzrok malucha jest jeszcze słabo wykształcony, a w dostrzeganym, zamazanym obrazie dominuje biało-czarna kolorystyka, nie istnieje jeszcze zdolność do rozróżniania pełnej palety barw. Niekiedy można odnieść wrażenie, że noworodek ma zeza, ponieważ gałki oczne wykonują dość nieskoordynowane ruchy. Jego wzrok może na chwilę się zatrzymać, jeśli w niedużej odległości zobaczy on znaną twarz, na przykład należącą do mamy.

Ile je dwutygodniowy noworodek?

Zaspokajanie głodu to jedna z głównych potrzeb fizjologicznych noworodka. W przypadku dwutygodniowego dziecka ilość pokarmu przypadająca na jedno karmienie wynosi około 90 ml. Karmiąc malucha, warto utrzymywać z nim kontakt wzrokowy i uśmiechać się, a także zadbać, aby pociecha doświadczyła przyjemności związanej z ciepłem matczynego ciała. Podawanie pokarmu powinno odbywać się regularnie, nawet kilka lub kilkanaście razy na dobę. Należy w tym zakresie dopasowywać się do potrzeb dziecka, które głodne, będzie płaczem domagało się posiłku, a najedzone przestanie ssać pierś i odwróci głowę. Warto na bieżąco kontrolować wagę noworodka, a w razie wątpliwości co do poprawnego karmienia, zasięgnąć porady u położnej lub pediatry.

Dwutygodniowe dziecko – jak się nim opiekować?

W drugim tygodniu życia noworodek cały czas oswaja się z domowym środowiskiem i przystosowuje do nowych warunków, w jakich znalazł się po wyjściu ze szpitala. To czas, w którym zaczyna tworzyć się wyjątkowa więź pomiędzy maluchem, a mamą i tatą. Dlatego tak istotną rolę odgrywa w tym momencie kontakt rodziców z dzieckiem, któremu na tym etapie bardzo często towarzyszy poczucie niepewności, strachu i bezradności. Wsparcie najbliższych ma wtedy kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa na prawidłowy rozwój małego człowieka. Dwutygodniowy noworodek jest niezwykle wrażliwy na dotyk – wyciszy się, jeśli będziesz okazywać mu czułość: przytulać, głaskać, kołysać, obejmować, nosić na rękach, owijać miękkim kocykiem, czy mówić do niego spokojnym głosem. Warto dostarczać jak najwięcej bodźców, które przypomną mu okres spędzony w brzuchu matki.

Drugi tydzień rozwoju dziecka – podsumowanie

Narodziny dziecka to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej rodziny. Nie dziwi więc fakt, że krewni oraz przyjaciele zapragną złożyć Wam wizytę, aby poznać malucha. Kiedy zaplanować odwiedziny po porodzie? Czy po upływie czternastu dni można już zaprosić gości? Decyzję w tym zakresie należy dostosować do indywidualnej sytuacji oraz stanu zdrowia dwutygodniowego noworodka. Warto przede wszystkim kierować się jego dobrem, a w razie przybycia do domu osób z zewnątrz trzeba zadbać o zastosowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa związanych zwłaszcza z zachowaniem higieny.

Kolejną wątpliwość u młodych rodziców budzi termin pierwszego spaceru z noworodkiem. Czy drugi tydzień życia dziecka jest dobrym momentem? Wszystko zależy od pory roku, w której maluch przyszedł na świat, jednak w większości przypadków krótka wycieczka na tym etapie będzie dobrym pomysłem. Przed wyjściem z domu należy ubrać pociechę stosownie do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Pierwszy spacer, najlepiej poprzedzony tak zwanym werandowaniem, powinien trwać najwyżej kilkanaście minut , dlatego  warto zadbać o zabezpieczenie wrażliwej  skóry dziecka przed słońcem i wiatrem odpowiednim kremem Mustela już od pierwszych dni życia.