#Oczyszczanie i kąpiel

Niechęć do kąpieli u dziecka – jak sobie z tym poradzić?

#Oczyszczanie i kąpiel
Niechęć do kąpieli u dziecka – jak sobie z tym poradzić?
Niechęć do kąpieli u dziecka – jak sobie z tym poradzić? - blog Mustela
Zazwyczaj kąpiel jest dla dziecka pozytywnym bodźcem – okazją do relaksu oraz dobrej zabawy. Zdarza się jednak, że z niejasnych przyczyn pobyt w wodzie skutkuje płaczem i strachem. Po umieszczeniu w wanience maluch zaczyna krzyczeć, czuje niepokój i wierci się – znacznie utrudnia to cały proces pielęgnacji. Najczęściej przyczyną tego typu zachowania są złe doświadczenia (na przykład za gorąca poprzednia kąpiel) lub nieodpowiednio dopasowane kosmetyki. Jakie są najlepsze sposoby na urozmaicenie kąpieli? Co pozwoli zachęcić dziecko do polubienia obowiązkowej rutyny?

Kąpiel niemowlęcia – na co zwrócić uwagę?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na pozytywny odbiór kąpieli przez dziecko. Bez ich zapewnienia można spodziewać się płaczu i niechęci, co uniemożliwi lub bardzo utrudni dokładne umycie malucha. Na co zwrócić uwagę, aby kąpiel była przyjemnością?

Najważniejsza jest odpowiednia temperatura wody. Trzeba pamiętać, że dzieci są wyjątkowo wrażliwe na zmiany ciepłoty i zdarza się, że reagują one płaczem na za gorącą lub za zimną w ich odczuciu wodę. Przed umieszczeniem dziecka w wanience powinno się sprawdzić, czy jest ona umiarkowanie ciepła najlepsza temperatura to około 36°C.

Zbyt szybkie umieszczenie w wanience to kolejna rzecz, która może zniechęcić niemowlę. Aby tego uniknąć, dziecko powinno się zanurzać w wodzie powoli, zaczynając od pozycji pionowej. Należy także pamiętać o stworzeniu przyjaznej atmosfery podczas całego rytuału kąpieli, gdyż często zniecierpliwienie i zdenerwowanie dorosłych udziela się dziecku.

Zdarza się ponadto, że maluszek płacze, czując dyskomfort wywołany użytymi podczas kąpieli produktami. Rodzice powinni zatroszczyć się, aby kosmetyki stosowane podczas kąpieli nie posiadały składników wywołujących alergię oraz takich, które po dostaniu się do oczu spowodują podrażnienia i pieczenie. Warto wybrać produkt o delikatnym działaniu i sprawdzonym składzie, jak na przykład Delikatny Szampon dla dzieci marki Mustela.

Jak przekonać malucha, że kąpiel to świetna zabawa?

Przed kąpielą niemowlęcia warto zadbać o pozytywne bodźce i stworzenie atmosfery zabawy. Jak urozmaicić codzienny rytuał mycia?

  • Zabawki. W wanience można przygotować przedmioty, którymi maluch będzie mógł swobodnie bawić się podczas kąpieli pozwoli to zająć jego uwagę.
  • Filmy i książki edukacyjne. Przed lub podczas kąpieli można pokazać dziecku animacje po kolei wyjaśniające proces i zachęcające do kąpieli.
  • Odpowiednie kosmetyki. Dobranie odpowiednich dodatków pozwoli zmienić kąpiel w przyjemne doświadczenie. Największymi zaletami produktów do mycia w oczach dziecka są głównie zapach, kolorowe opakowanie oraz ciekawa formuła (postać pianki czy kolorowego, pieniącego się żelu na pewno przypadnie mu do gustu). Warto zwrócić uwagę na dobry skład kupowanych artykułów oraz delikatne działanie dobrym wyborem okaże się Płyn „Bąbelkowa kąpiel” z organicznym awokado firmy Mustela, którego formuła została opracowana specjalnie z myślą o najmłodszych.