#Opieka nad dzieckiem

Jak urządzić niemowlakowi przestrzeń przyjazną sensorycznie?

#Opieka nad dzieckiem
Jak urządzić niemowlakowi przestrzeń przyjazną sensorycznie?
desktop_art_przestrzeń_przyjazna_sensorycznie
Urządzanie pokoiku dla nowego członka rodziny to jeden z najprzyjemniejszych etapów, który czeka przyszłych rodziców. Przestrzeń dla niemowlaka powinna być dobrze przemyślana pod względem mebli, dodatków oraz kolorów. Niewłaściwe urządzenie miejsca dziecka, może przeszkodzić w jego prawidłowym rozwoju. Jak zaplanować przestrzeń przyjazną sensorycznie dla maluszka?

Nauka świata przez zmysły

Planując pokój dla niemowlaka, warto trzymać się kilku zasad, które pozwolą uzyskać harmonijną przestrzeń przyjazną dla młodego organizmu. Zasada im mniej, tym więcej, świetnie się tutaj sprawdza. Pokój dla małego dziecka warto urządzić w stylu minimalistycznym, czyli takim, w którym dominują jasne, pastelowe barwy. Połączenie minimalizmu z funkcjonalizmem to najlepsze rozwiązanie, pozwalające zachować równowagę pomiędzy meblami, a praktycznymi akcesoriami, których w dziecięcym pokoiku nigdy nie brakuje. Nieco więcej koloru można przemycić w drobiazgach. Należy pamiętać, że maluch może niezbyt dobrze reagować na ostre, rzucające się w oczy barwy.


Wzrok, słuch i węch

Dzieci mają większą zdolność do stymulacji wzrokowej, co oznacza, że do ich układu nerwowego dociera więcej bodźców wzrokowych, których często nie są w stanie przetworzyć. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na kolory nie tylko mebli, lecz przede wszystkim zabawek. Każdy maluszek powinien posiadać w swoim pokoju kącik sensoryczny, w którym będą znajdować się zabawki, takie jak gąbki, masażerki, klocki, puzzle, gniotki.

Noworodek tuż po urodzeniu jest także bardzo wrażliwy na zapachy, dlatego nie zaleca się stosowania różnego rodzaju sztucznych odświeżaczy. W pierwszych miesiącach życia dziecka lepiej jest zaoszczędzić mu nadmiaru bodźców zapachowych.


Jaka podłoga i światło?

Sen dla dziecka jest najważniejszy, dlatego kierując się tą zasadą, należy zapewnić mu odpowiednie warunki do odpowiedniego odpoczynku. Zdecydowanie bardziej polecane są lampy i lampki nocne z zakrytą żarówką. Podstawą dobrego snu pociechy jest wytłumienie światła na noc oraz spanie przy wyłączonym oświetleniu.

Z kolei, podłoga w pokoju dziecięcym powinna być przede wszystkim stabilna, tak aby pozwolić maluszkowi na doskonalenie umiejętności ruchowych. Podłoże przyjazne niemowlakowi to takie, które nie jest śliskie i nie posiada więcej niż dwóch barw.


Jakie zabawki wspierające rozwój maluszka powinny się znaleźć w jego pokoju?

Prawda jest taka, że noworodek tuż po urodzeniu nie potrzebuje tak naprawdę żadnych zabawek. Przez pierwsze trzy miesiące jego życia w zupełności wystarczy mu bliskość rodziców. Nie zaleca się także układania pluszaków w łóżeczku malucha. Warto pamiętać, że do prawidłowego rozwoju tak małe dziecko nie potrzebuje żadnych gadżetów. Pierwszymi zabawkami powinny być np. kontrastowe karty, książeczki do pokazywania, proste grzechotki, piłeczki z otworami, które może łatwo chwycić w rączkę. Niewskazane jest używanie przedmiotów świecących, migających, grających i wibrujących jednocześnie, gdyż negatywnie stymulują maluszka.