#Opieka nad dzieckiem

Jak uchronić dziecko przed wypadkami w domu?

Jak uchronić dziecko przed wypadkami w domu? - blog Mustela
Każda mama wie, że upilnowanie jej ruchliwego malucha często graniczy z cudem. Dzieci są ciekawe świata, chcą poznawać go wszystkimi zmysłami. Pomysły, jakie przychodzą do głowy najmłodszym niejednokrotnie wykraczają poza wyobraźnię dorosłych. I choć niektórym wypadkom nie będziesz w stanie zapobiec, możesz wprowadzić kilka prostych zabezpieczeń, które zminimalizują prawdopodobieństwo wystąpienia urazów.

Zwróć uwagę o detale

Niemowlaki uwielbiają wkładać do buzi wszystko, co znajdą na swojej drodze. Fasolę, która upadła Ci na podłogę podczas gotowania obiadu, pozostawioną na szafce monetę, czy na przykład guzik, który przypadkowo odpadł od Twojej bluzki. Im mniejszy element, tym bardziej jest intrygujący dla malucha, który nie przeoczy okazji, aby włożyć go sobie do buzi lub noska i na własnej skórze sprawdzić, z czym ma do czynienia. Skutki takich eksperymentów mogą mieć fatalne konsekwencje, dlatego skrupulatnie sprawdzaj, czy na podłodze lub w miejscu dostępnym dla malucha nie znajdują się żadne małe elementy.

Sprawdź atesty i certyfikaty

Kupując zabawki zwracaj uwagę na atesty i certyfikaty. To one dają gwarancję, że dana zabawka spełnia restrykcyjne normy i została stworzona z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych. Oprócz dokładnego przeczytania wszystkich informacji na opakowaniu zabawki, zwróć uwagę, czy nie ma ona zbyt ostrych krawędzi, czy nie wydaje zbyt głośnych dźwięków i czy nie zawiera małych elementów, które mogą się łatwo odczepić od całości. Zwróć uwagę na gniazdka kontaktowe Nie zostało jeszcze wyjaśnione, co takiego mają w sobie kontakty i gniazdka, że są największymi “kusicielami” w domu. Nie ma bowiem niemowlaka, który choć raz nie próbowałby włożyć do nich paluszka bądź innego, równie niedopasowanego do tego miejsc przedmiotu, dlatego zatyczki na kontakty to absolutny must have w każdym domu, gdzie mieszka mały szkrab.

Osłoń kanty

Ilość energii jaką posiadają w sobie dzieci sprawia, że prawie cały czas są w ruchu, nie zważając na czyhające niebezpieczeństwa, jakimi są np. ostre zakończenia mebli. Bardzo często uderzają w nie głową rozcinając tym samym skórę lub nabijając sobie guza. Gumowe osłonki na kanty pozwolą Wam uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji i zminimalizować skutki uderzenia. Zabezpiecz łazienkę Jeśli Twój bobas uwielbia figle w wodzie, warto rozważyć zakup maty antypoślizgowej. Położona na dnie wanny zmniejszy ryzyko poślizgnięcia. Pamiętaj również, aby podłoga w łazience zawsze była sucha - rozlana woda to częsty powód upadków.

Zabezpiecz szafki

Mimo, że na każdym opakowaniu środków czystości jest informacja, aby detergenty trzymać poza zasięgiem dzieci, w praktyce często o tym zapominamy. Kładziemy tabletki do zmywarki w dolnej szafce, aby były zawsze pod ręką. Niestety są też wtedy pod ręką dzieci. Aby tego uniknąć, możesz przełożyć wszystkie środki czystości do wyższych półek lub zainwestować w zabezpieczenia do szafek i szuflad. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że żaden niepowołany przedmiot z mebli nie trafi w rączki maluszka. Zwróć uwagę na schody Kompleksowe zabezpieczenie schodów to duże wyzwanie dla rodziców. Koniecznością jest zamontowanie, na dole i górze schodów, barierek uniemożliwiających maluchowi wejście na nie. Zwróćcie uwagę, czy dziecko nie będzie w stanie przedostać się na schody między szczebelkami lub wspiąć się na barierkę po balustradach - pamiętajcie, że dla dzieci nie ma rzeczy niemożliwych. Gdy maluch podrośnie, dotychczasowe zabezpieczenia mogą okazać się niewystarczające, warto wtedy zaopatrzyć się w specjalne, przedłużające nakładki do bramek. Dadzą Wam one pewność, że szkrab nie pokona, tak dobrze przemyślanej, przeszkody.

Przenieś rośliny

Jeśli masz w domu nisko stojące rośliny, upewnij się, że nie są toksyczne. Dzieci uwielbiają próbować wszystko, co znajduje się w zasięgu ich dłoni, nawet ziemię z doniczek. Najlepiej będzie, jeśli przeniesiecie wszystkie kwiaty w miejsca niedostępne dla najmłodszych. Posprzątaj podłogę Każdy rodzic wie, że utrzymanie porządku i czystości w domu, gdzie przebywają dzieci, to nie lada wyzwanie. Warto jednak dołożyć wszelkich starań, aby na podłodze nie były porozrzucane zabawki, o które można się łatwo potknąć i przewrócić. Bałagan w szafkach, czy kurz na parapetach nie jest w stanie wyrządzić tyle szkody, co pozostawiony na środku podłogi niewinny samochodzik... Ryzyko wystąpienia wypadków może być zredukowane poprzez podjęcie profilaktycznych działań opisanych powyżej. Czasem najprostsze rozwiązania, takie jak usunięcie z zasięgu małych rączek wszelkich kabli, mogą uchronić maleństwo przed tragicznymi w skutkach zdarzeniami.