#Wskazówki dla rodziców

Jak ubierać noworodka latem?

#Wskazówki dla rodziców
Jak ubierać noworodka latem?
Jak ubierać noworodka latem? - mustela blog
Lato to sezon spacerowy. Kiedy temperatura na zewnątrz rośnie, w parkach widać mamusie i tatusiów przemierzających alejki z pociechami w wózkach. Zresztą trudno się temu dziwić. Świeże powietrze hartuje malucha, a promienie słoneczne stymulują młody organizm i pobudzają produkcję witaminy D. Jak przygotować dziecko do przechadzek w upalne dni? Co zrobić, by zapewnić mu wygodę i komfort termiczny, a jednocześnie nie narazić na przegrzanie? Jakie ubranka wybrać?

Jak przygotować się na upalny spacer?

Maluszek powinien mieć na sobie body albo rampers, czyli pajacyk z krótkimi rękawkami i nogawkami. W tym przypadku duże znaczenie ma jednak nie tylko rodzaj odzieży, ale również materiał, z jakiego została wykonana. Należy sięgać po przewiewne tkaniny, które nie krępują ruchów, nie wywołują reakcji alergicznych i pozwalają skórze oddychać. Lepiej zrezygnować ze sztucznych surowców (typu jeans) na rzecz naturalnej bawełny. Syntetyki mogą wzmagać potliwość i podrażniać delikatne ciało dziecka, powodując otarcia lub odparzenia.

W gondoli warto umieścić bawełniane prześcieradełko i dopiero na nim położyć niemowlę. Doskonale sprawdzi się również otulacz wytworzony z wiskozy bambusowej. Wspomniane akcesorium znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Latem zapewni przyjemne odczucie chłodu i ochroni przed wiatrem oraz ostrymi promieniami słońca, a w chłodniejsze dni zabezpieczy na wypadek zimna. Można go wykorzystać jako kocyk albo przytulankę. Jest niezwykle miękki i przyjemny w dotyku.

Nieodzowny element wyposażenia nowonarodzonego maluszka stanowi również czapeczka. Należy bowiem pamiętać, że noworodek w pierwszych tygodniach życia (nawet ten, który przyszedł na świat w terminie) nie ma dobrze wykształconych mechanizmów regulacji temperatury. W przypadku niemowląt oraz starszych dzieci nakrycie głowy nie zawsze jest konieczne. W jakich sytuacjach można z niego zrezygnować? W upalne dni, kiedy bobas przebywa w cieniu, w miejscu osłoniętym od podmuchów wiatru.

Jak ubierać noworodka w domu latem?

Jak powinien wyglądać domowy strój maluszka w upalne dni? Wiele zależy od temperatury panującej w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko. Jeśli we wnętrzu panuje naturalny chłód lub działa klimatyzacja, warto ubrać pociechę w jedną warstwę ubrań więcej niż dorosłych. Jeżeli natomiast temperatura w mieszkaniu oscyluje w granicach powyżej 25 °C, wystarczą cienkie body lub sama pieluszka. W razie potrzeby zawsze można przykryć bobasa delikatnym kocykiem lub prześcieradełkiem.

Po czym rozpoznać, że noworodek ulega przegrzaniu? Najlepszym „papierkiem lakmusowym” są okolice karku. Spocona i gorąca skóra w tej części ciała to sygnał, że maluszkowi jest za ciepło i trzeba go schłodzić. Należy pamiętać, że zbyt wysoka temperatura organizmu bywa w przypadku dzieci bardzo niebezpieczna, zwłaszcza gdy system termoregulacji nie został jeszcze w pełni rozwinięty.