#Zdrowie i dobre samopoczucie

Jak dbać o siebie w ciąży

#Zdrowie i dobre samopoczucie
Jak dbać o siebie w ciąży
desktop_art_jak_dbać_o_siebie_w_ciąży
Powszechnie uważa się, że ciąża to nie choroba. Nie zmienia to jednak faktu, że przyszła mama powinna w sposób wyjątkowy zadbać o siebie i swojego maluszka. Praca, podróżowanie, dieta, czy aktywność fizyczna to kwestie, które mogą nurtować kobietę w tym wyjątkowym czasie. Jak dbać o siebie w ciąży?

Praca a ciąża

Spodziewanie się dziecka nie wyklucza możliwości pozostania aktywną zawodowo. Wszystko zależy jednak od tego, jak czuje się przyszła mama oraz czy maleństwo rozwija się prawidłowo. Należy jednak pamiętać, że nawet w prawidłowo przebiegającej ciąży, praca powinna być wykonywana z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Jeżeli wymaga ona spędzania dużo czasu przed komputerem, zaleca się korzystanie z częstych przerw. Długotrwałe siedzenie nie jest korzystne dla rozwoju płodu oraz samopoczucia młodej mamy.

Podróżowanie w ciąży

Kobieta spodziewająca się dziecka nie musi rezygnować z wycieczek. Podróżowanie nie jest zabronione, lecz jego czas i dobór środka transportu powinien być konsultowany z lekarzem. Samochodem można bezpiecznie poruszać się do rozwiązania, jednak w trzecim trymestrze, jedynie jako pasażer. Loty samolotem najlepiej zaplanować między 4 a 6 miesiącem ciąży. W trzecim trymestrze są one możliwe wyłącznie za zgodą lekarza.

Dodatkowo ze względu na COVID zaleca się, aby kobiety spodziewające się dziecka w sposób szczególny unikały miejsc, w których przebywa dużo osób. Decydując o celu podróży, warto to wziąć pod uwagę i unikać popularnych turystycznie miejscowości.

Aktywna fizycznie w ciąży

Aktywność fizyczna jest aktualnie bardzo popularna wśród przyszłych mam. Należy jednak pamiętać, że rodzaj i intensywność ćwiczeń powinny być indywidualnie dobrane, aby były w pełni bezpieczne. Istotne jest na przykład czy przyszła mama była aktywna fizycznie przed zajściem w ciążę. W przypadku prawidłowo rozwijającego się płodu kobieta może regularnie spacerować. Warto jednak pamiętać, że każdy rodzaj aktywności fizycznej powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym.

Zadbaj o prawidłowe odżywianie i higienę

Dieta przyszłych mam powinna być przede wszystkim zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Zaleca się m.in. picie przynajmniej 3 litrów wody dziennie. Należy unikać spożywania produktów przetworzonych, takich jak dania instant czy konserwy. Kobieta w ciąży nie powinna także jeść surowego mięsa oraz ryb. Warto również ograniczyć picie zielonej i czarnej herbaty oraz kawy.

Higiena to kolejny obszar, o który powinna zadbać przyszła mama. Ze względu na COVID dotyczy on nie tylko dbania o strefy intymne, ale także o regularną dezynfekcję rąk.

Czas dla siebie w dobie pandemii

Kobieta w ciąży powinna znaleźć czas dla siebie. Równowaga psychiczna jest równie ważna, jak dbanie o kwestie fizyczne. Spokojna i zrelaksowana mama wspiera prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego maleństwa. Dodatkowo czas dla siebie pozwala na przygotowanie się do porodu oraz pełnienia nowej roli życiowej.