#Karmienie piersią

Ile powinien jeść noworodek?

#Karmienie piersią
Ile powinien jeść noworodek?
Ile powinien jeść noworodek? - karmienie piersią i mlekiem modyfikowanym
Karmienie piersią przez matkę jest bardzo dobre dla noworodka, ponieważ na początku gruczoły mleczne położnicy wydzielają tzw. siarę o unikalnym składzie. Między innymi dlatego noworodek jest po porodzie kładziony na piersiach, by mógł zacząć jeść. Jednakże bywają przypadki, gdy nie jest to dozwolone. W obu sytuacjach mamy często zastanawiają się, ile powinien zjeść noworodek.

Jak często trzeba karmić noworodka piersią?

To, ile kalorii kobieta dostarczy noworodkowi, zależy w dużej mierze od tego, jak często go karmi. Świeżo upieczone mamy zastanawiają się często, czy powinny podawać pokarm np. 5, 10, 15 czy 20 razy dziennie. Czasami powstaje też wrażenie, że maluszek jest głodny nieustannie i najchętniej nie traciłby kontaktu z piersiami, które w końcu zaczynają boleć, gdy powstaje podrażnienie od nieustannego ssania. Warto więc zawczasu zabezpieczyć się w specjalny balsam do brodawek np. z linii Mustela Maternité.

Ilość pokarmu będzie różna, w zależności od tego, który to dzień życia dziecka. Należy wziąć pod uwagę, że dopiero co urodzony noworodek ma malutki żołądek i nie potrafi przyjąć zbyt dużo jedzenia, bo kończy się to ulewaniem. Niestety, mama nie może nakarmić go na zapas. Pokarm z piersi zostaje strawiony szybciej niż sztuczny z butelki. Ponadto trzeba dodać, że jeśli noworodek jest bardzo ruchliwy, wpływa to na jego wzmożony apetyt.

Ile powinien zjeść noworodek? Wytyczne mówią o 91-95 kcal/kg masy ciała na dobę. Warto pamiętać, że zjada on na początku niewiele, dlatego traci na wadze ok. 10 proc. w ciągu pierwszych trzech dni. Przez jakiś okres jego apetyt na mleko nieprzerwanie wzrasta. W przypadku karmienia piersią należy podawać pokarm na żądanie. Noworodek sam najlepiej wie, ile jedzenia mu potrzeba w danym dniu. Gruczoły mleczne dostosowują się do żądania. Z upływem czasu częstotliwość karmienia będzie mniejsza.

Jak często trzeba karmić noworodka butelką?

Częstotliwość podawania pokarmu może zmieniać się co kilka dni. W czasie:

  • 1. doby noworodek zjada ok. 10 ml na jedno karmienie,
  • w każdym następnym dniu powinien przyjmować o 10 ml więcej na jedno karmienie,
  • 7. doby zdrowe dziecko zjada ok. 70 ml w czasie karmienia,
  • 14. doby ilość pokarmu powinna być zwiększona do ok. 90 ml na karmienie,
  • do końca pierwszego miesiąca życia noworodek przyjmuje co najmniej 600 ml na dobę (ok. 100 ml na karmienie).

Oczywiście wysokość zapotrzebowania na pokarm jest podobna także w przypadku karmienia piersią. Jednak wtedy trudno zmierzyć ilość mleka, które wypływa z brodawki. Dziecko samo wypuści sutek, gdy będzie najedzone. Noworodka powinno się karmić co ok. 3 godziny przez całą dobę butelką, a piersią co 2 godziny. Nie jest to jednak regułą.  

Ile powinien jeść noworodek? Zarówno w przypadku karmienia sztucznym mlekiem modyfikowanym, jak i naturalnym mlekiem matki proporcje są podobne. Warto sprawdzać wagę dziecka, by się upewnić, czy jego rozwój jest odpowiedni. Gdy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, spokojnie możemy zaczerpnąć porady położnika lub pediatry