#Wzrost i rozwój

High Need Babies, czyli bardziej wymagające niemowlęta

advice soigner atopie slider
Termin High Need Babies po raz pierwszy został użyty przez Marthę i Williama Sears - dwójki rodziców, którzy zauważyli, że zachowanie jednego z ich ośmiorga dzieci, znacząco odbiega od typowego zachowania niemowlęcia.

Kim są High Need Babies?

Było ono bardziej płaczliwe, wymagało więcej uwagi i miało trudności ze snem. Po wieloletnich badaniach, para Sears opublikowała serię książek dla młodych rodziców, w których podpowiadają, jak radzić sobie z bardziej wymagającym dzieckiem. Wszystkie ich publikacje zyskały rzesze zwolenników i zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. HNB (High Need Babies) nie jest chorobą ani żadnego rodzaju schorzeniem. Układ nerwowy dzieci z większymi potrzebami różni się znacząco od układu nerwowego ich rówieśników, stąd różnice w ich zachowaniu.

High Need Child — Problemy ze snem

Dzieci z większymi potrzebami mają duże problemy ze snem. Najczęściej zasypiają na rękach rodziców po długim kołysaniu. Nie lubią łóżeczek i wózków, a każda próba odłożenia ich do własnego pokoju może zakończyć się histerycznym płaczem. HNB potrzebują ciągłego kontaktu z rodzicami, nawet podczas snu. Tylko wtedy czują się względnie bezpieczne. Niestety, nawet przytulone do klatki piersiowej rodzica śpią bardzo płytko i niespokojnie, może wybudzić je najmniejszy szelest bądź skrzypnięcie podłogi. Nadwrażliwość HNB przeżywają więcej niż inne dzieci, są wyjątkowo wrażliwe na każdą najmniejszą zmianę i niechętnie wchodzą w nowe sytuacje. Zbyt jaskrawe światło, głośniejsza muzyka bądź nowy powiew powietrza może zostać przez nich odebrane, jako naruszenie ich strefy osobistej. Bardzo negatywnie reagują na każdą rewolucję w ich życiu, przy czym rewolucją może być w tym przypadku wyjście na spacer lub wizyta w sali zabaw.

High Need Child — Lęk separacyjny

Bardziej wymagające dzieci bardzo źle znoszą rozdzielenie od rodziców. Tracąc bliskich z zasięgu wzroku odczuwają silny dyskomfort, przeradzający się w paniczny lęk. Potrzebują dużo czasu, aby przekonać się do nowych opiekunów, dlatego wybuchają histerycznym płaczem, gdy zostają pozostawione choćby na chwilę z obcymi osobami. Chusty dla dorosłych pośrednio rozwiązują ten problem. Maluszek, który jest cały czas blisko mamy, nie będzie odczuwał lęku separacyjnego. Nieprzewidywalność HNB to dzieci, których zachowanie nie wpisuje się w żadne utarte schematy. To co działało wczoraj, jutro może nie przynosić takich samych rezultatów. HNB zawsze będą stanowczo domagać się zaspokojenia ich potrzeb. Wszystko co robią, robią bardzo intensywnie. Głośno protestują, gdy nie otrzymują tego, co chcą i trudno jest przewidzieć ich zachowanie.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest bardziej wymagające, najpierw polecamy sprawdzić wszystkie możliwe powody jego zachowania, a dopiero później zgłosić się do specjalisty po poradę. Może okazać się, że Twój skarb bardzo często płacze w nocy, ponieważ ma zbyt wysoką temperaturę w pokoju lub ma problemy zdrowotne. Gdy wyeliminujesz różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne, zadbasz, aby miał idealne warunki do snu i aby w ciągu dnia nie miał zbyt dużo wrażeń przeszkadzających w zasypianiu, a Twój maluch nadal będzie panicznie płakał po odłożeniu do łóżeczka, to znak, że możesz mieć bardziej wymagającego szkraba (High Need Baby).

Zachowania HNB - co powinno się robić jako rodzic?

Pierwszą rzeczą, jaką powinnaś w tej sytuacji zrobić, to nauczyć się odczytywać potrzeby maluszka. Wnikliwa obserwacja połączona z podążaniem za sygnałami, które wysyła mogą stać się kluczem do wypracowania Waszego indywidualnego systemu komunikacji, który z czasem będziecie doskonalić. Jeśli maleństwo nie chce choć na chwilę zostać samo w pokoju, nie zostawiaj go bez opieki. Jeśli tylko w twoich ramionach czuje się bezpieczne postaraj się mieć go zawsze blisko siebie. Zaakceptowanie nowej sytuacji wymaga od rodziców i opiekunów czasu i cierpliwości. High Need Babies nie są gorsze ani lepsze od innych dzieci, są po prostu inne. Mają inaczej wykształcony układ nerwowy i ich potrzebny znacząco różnią się od potrzeb innych dzieci.

Czy z High Need Babies się wyrasta?

To pytanie bardzo często pojawia się w głowie rodziców, którzy z niepokojem patrzą w przyszłość swojej rodziny. I mimo, że z High Need Babies nigdy się nie wyrasta, nie oznacza to, że problemy okresu niemowlęcego będą towarzyszyły również w dorosłym życiu. Z wiekiem zachowania człowieka ulegają zmianie, ale styl działania i wrażliwość na bodźce pozostają takie same. Bardziej wymagające niemowlęta stają się bardzo ruchliwymi, zdeterminowanymi przedszkolakami, którzy wiedzą, czego chcą i z trudnością przychodzi im znajdowanie kompromisu. Wybuchają, gdy rówieśnicy nie chcą dać im zabawek i niecierpliwią się, gdy mają czekać na swoją kolej.

High Need Child

Opanowanie emocji stanowi dla nich duże wyzwanie, ale są przy tym empatyczne i wrażliwe. Opiekowanie się bardziej wyjątkowym dzieckiem to ciężka praca okupiona wieloma wyrzeczeniami. Jeśli czujecie się bezradni i towarzyszy Wam nieustanne poczucie winy, warto poszukać osób, które mają podobne doświadczenia. Rodzice, którzy również posiadają dziecko HNB zrozumieją Wasze położenie i z pewnością będą wsparciem. Troskliwi dziadkowie i najlepsi przyjaciele nie zawsze są w stanie wczuć się w Waszą sytuację i być podporą, nawet jeśli bardzo tego chcą. Szukając pomocy warto zajrzeć na fora internetowe, gdzie rodzice tworzą grupy wsparcia mające na celu pomóc im przetrwać trudne chwile. Czasem opisanie swoich frustracji, jako anonimowy użytkownik Internetu, jest najlepszą terapią, jakiej rodzice dziecka o wysokich potrzebach, potrzebują.