#Wzrost i rozwój

Codzienna pielęgnacja – obcinanie paznokci u dzieci

jak obcinać paznokcie dziecka
Obcinanie paznokci u dzieci to podstawowy zabieg higieniczny. Powoduje jednak stres u wielu rodziców, dlatego że paznokcie, zwłaszcza u niemowląt, są cienkie, małe i delikatne. Jak przeprowadzić bezpiecznie ten zabieg? Z jaką częstotliwością należy go powtarzać? Czy są jakieś dobre rady, z których mogą skorzystać młodzi rodzice?

Najważniejsze informacje o skórze i paznokciach niemowlaka

Paznokcie u dzieci i niemowląt są bardzo delikatne, podobnie jak ich skóra. Maluchy posiadają skórę kilkukrotnie cieńszą niż dorośli i niedojrzałą, zarówno pod względem budowy, jak i funkcjonalności. Szybko ulega ona wysuszeniu, nie zapewnia także dziecku odpowiedniej termoregulacji, gdyż posiada mniej włosów i gruczołów potowych. Niemowlę bardziej niż osoba dorosła jest narażone na działanie promieni UV, dlatego warto dziecięcą skórę i paznokcie pielęgnować odżywczymi kremami i mleczkami.

Obcinanie paznokci ― sposoby na bezbolesny zabieg

Większość maluchów wykazuje się dużą ruchliwością, przez co obcinanie paznokci może być utrudnione, szczególnie unikając skaleczenia. Dlatego najbezpieczniej jest wykonać taki zabieg, gdy dziecko śpi. Innym sposobem może być poproszenie kogoś z domowników o delikatne przytrzymanie rączki. Większe dziecko najlepiej posadzić sobie na kolanach i przytulić, obejmując ramionami. Dobrym sposobem jest także odwrócenie uwagi malucha bajką, książeczką lub przekąską.

Część rodziców lubi obcinać paznokcie po kąpieli. Stają się wtedy miękkie i bardziej podatne na przycinanie. Ale trzeba uważać, bo robią się prawie przezroczyste i istnieje niebezpieczeństwo zbyt głębokiego obcięcia płytki paznokciowej. Jeśli dojdzie do skaleczenia, ranę należy zdezynfekować. Jeśli jest to możliwe, pomińmy zakładanie opatrunku, aby nie utrudnić gojenia.

Paznokcie u rąk obcina się na półokrągło, a u stóp – na prosto. Zapobiega to ich bolesnemu wrastaniu w skórę. Nadłamanego paznokcia nie wolno obrywać. Trzeba go delikatnie usunąć nożyczkami do paznokci.

Jak często obcinać? - Według potrzeb. Po co? - Ponieważ maluch może podrapać zarówno siebie, jak i mamę, robiąc sobie przy tym krzywdę, ale przede wszystkim dlatego, że do jego organizmu mogą dostać się niebezpieczne bakterie, zbierające się często pod paznokciami.

Pozytywne podejście kluczem do współpracy

Podczas zabiegu obcinania paznokci zarówno dziecko, jak i opiekun powinni być spokojni oraz w dobrym nastroju. Oboje muszą mieć czyste ręce. Narzędzia warto zdezynfekować przed użyciem. Najlepiej używać nożyczek lub obcinaczki specjalnie przeznaczonych dla dzieci (te dla dorosłych mogą się okazać zbyt duże).

O skórę i paznokcie dziecka trzeba dbać od pierwszych chwil życia. Rodzice powinni wybierać kosmetyki przystosowane do codziennego stosowania. Przy zakupie warto pamiętać o rodzaju skóry dziecka i zdecydować się np. na jeden z produktów marki Mustela do skóry normalnej, suchej, atopowej lub wrażliwej.