#Zdrowie i dobre samopoczucie

Co czuje dziecko, gdy jest w brzuchu mamy?

2 tydzień ciąży
Rozwój płodu w trakcie ciąży stanowi swoistą tajemnicę. Niektórym wydaje się, że okres prenatalny to wyłącznie czas wzrostu dziecka i jego ewoluowania fizycznego, aby mogło bezpiecznie przyjść na świat w odpowiednim momencie. Owszem, aspekt fizyczny jest ważny, jednak towarzyszą mu fascynujące zmiany w sposobie odbioru przez płód bodźców ze świata zewnętrznego. Kobiety, które miały okazję nosić w sobie rozwijające się życie doskonale wiedzą, że już na wczesnych etapach ciąży można nawiązać relację z dzieckiem. Co czuje maluszek, będąc w brzuchu mamy?

Życie prenatalne – wielkie zmiany w małym rozmiarze

Podczas kilku miesięcy ciąży płód – początkowo rozmiaru niewielkiego ziarenka – rozwija się do poziomu noworodka, który opuszcza bezpieczne środowisko matczynej macicy. Wystarczy uświadomić to sobie, aby za nieprzesadne uznać stwierdzenie, że proces ten jest cudem. Na kolejnych etapach rozwoju u dziecka kształtują się narządy zmysłów i połączenia nerwowe, które już w brzuszku mamy zaczynają funkcjonować! Jednym z najwcześniej rozwijających się jest zmysł dotyku – w 8 tygodniu płód zaczyna odczuwać dotyk w niektórych obszarach, aby w 14 tygodniu czuć go na całym ciele! W podobnym czasie kształtuje się węch, jednak jego najintensywniejszy rozwój przypada na 30 tydzień ciąży. Płód odczuwa zapach płynu owodniowego, na który składają się wonie podobne do mleka, śliny i potu matki. Nic więc dziwnego, że noworodek jest w stanie rozpoznać znajome zapachy, które wywołują u niego poczucie bezpieczeństwa.

Stosunkowo wcześnie kształtuje się też zmysł smaku – w 21 tygodniu ciąży płód odczuwa smak płynu owodniowego! Na smak ten wpływa znacząco dieta przyszłej mamy. Chcąc urozmaicić maluchowi pobyt w brzuszku, warto zatem eksperymentować z różnymi smakami, aby dziecko mogło poznać jak najszersze ich spektrum.

Choć aparat słuchowy kształtuje się dopiero około 24 tygodnia ciąży, płód może odbierać dźwięki płynące ze świata zewnętrznego i wewnętrznego poprzez płyn owodniowy – fale dźwiękowe odbierane są przez receptory na ciele. Najważniejszym odgłosem wydaje się być dla płodu dźwięk bicia serca matki – to on uspokaja noworodka w pierwszych dniach po urodzeniu, stając się znanym bodźcem determinującym poczucie bezpieczeństwa.

Głaszcz, mów i śpiewaj – to ważne dla Twojego dziecka

Płód stale odbiera stany emocjonalne matki dzięki neurotransmiterom. Wraz z nią odczuwa niepokój, lęk czy smutek, a także czułość, miłość i radość. Warto więc głaskać brzuszek i mówić do niego, gdyż wyzwalające się wtedy emocje są przez maluszka odbierane i korzystnie wpływają na jego więź z matką. Poza biciem serca istotny jest dźwięk głosu matki. Mów więc do dziecka i śpiewaj, co niewątpliwie zaprocentuje w przyszłości, gdy – już jako noworodek – maluch będzie potrzebował ukojenia.

Jak widać, rozwój płodowy to skomplikowany proces, podczas którego dziecko nie jest nieświadomym i odłączonym od świata bytem – znajduje się w stałym połączeniu z matką, która już od pierwszych tygodni ma wpływ na jego rozwój.