#Skóra skłonna do atopii

Atopia – słownik

#Skóra skłonna do atopii
Atopia – słownik
Pojęcia związane z atopią - AZS maluszka
O atopii mówimy wtedy, gdy organizm wytwarza w sposób nadmierny specjalne przeciwciała: immunoglobuliny E(IgE). W zetknięciu z alergenami system odpornościowy wykazuje nadmierną reakcję: jest to uczulenie. Atopia może przybrać różne formy: może występować na skórze w postaci wyprysków, ale istnieją również inne objawy, jak astma, katar sienny, zapalenie spojówek.

Wyprysk (egzema)

Wypryskiem nazywamy niezakaźnie schorzenie skórne, wywołujące na ogół silny świąd. Istnieje wiele rodzajów wyprysków – wyprysk kontaktowy czy atopowy. Ten ostatni ma okresy nawrotów i remisji. Może pojawić się już w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia.

Emolient

Emolienty są produktami do pielęgnacji skóry, które mają ją zmiękczać i rozluźnić tkankę objętą procesem zapalnym. Zalecane są zarówno do odżywiania i pielęgnacji skóry z tendencją atopową w okresie remisji, jak i do pielęgnacji i łagodzenia objawów podczas fazy zaostrzenia choroby, a także jako uzupełnienie leczenia środkami farmakologicznymi (dermokortykoidami). Niektóre emolienty mogą natychmiastowo zredukować nawet o 95% uczucie podrażnienia w przypadku świądu. Jakie produkty należy wybrać? Te przeznaczone dla niemowląt i dzieci, posiadające naturalne składniki czynne i/lub opatentowane, o najwyższej tolerancji, bez konserwantów i substancji zapachowych…. Wskazówki te są gwarancją dobrego samopoczucia dziecka.

Alergeny

Alergeny są substancjami wywołującymi reakcję uczuleniową u niektórych osób, które się z nimi zetkną. Mogą znajdować się zarówno w otoczeniu (pyłki roślin, roztocze, sierść zwierząt), jak i w pożywieniu.

Dermokortykoidy

Dermokortykoidy są lekami na bazie kortykoidów, które stosuje się miejscowo na skórę, w celu leczenia niektórych stanów zapalnych. Od 2004 r. we Francji stosuje się podział na 4 grupy ze względu na siłę działania:

* I klasa: bardzo silne działanie

* II klasa: silne działanie

* III klasa: umiarkowane działanie

* IV klasa: słabe działanie.

Nawroty

Nagłe pojawienie się wyprysków skórnych.

Świąd

Uczucie swędzenia skóry mniej lub bardziej nasilone. W niektórych przypadkach produkty do pielęgnacji mogą natychmiastowo zmniejszyć uczucie świądu aż o 95%.

Zapalenie skóry

Jest to schorzenie skórne, do którego zalicza się też wyprysk atopowy. A dermatoza? Dermatoza z kolei obejmuje wszystkie choroby skórne. Wyprysk atopowy należy zarówno do chorób zapalnych skóry, jak i do dermatoz!