#KALENDARZ CIĄŻY

9. tydzień ciąży

9 tydzień ciąży
Dla niektórych mam 9. tydzień ciąży może być trudny z powodu nasilania się niektórych symptomów. Jednak wcale nie musi to oznaczać, że doświadczysz wszystkich objawów, charakterystycznych dla tego okresu. W 9. tygodniu ciąży nadal mogą towarzyszyć Ci typowe dla pierwszego trymestru nudności, wymioty czy chroniczne zmęczenie. Warto pamiętać, że im wcześniejsza ciąża, tym ważniejsze jest ograniczenie stresu i niepotrzebnego wysiłku. Nie zapominaj o zbilansowanej diecie i pielęgnacji cery, która może stać się szczególnie podatna na podrażnienia. Co jeszcze warto wiedzieć o dziewiątym tygodniu ciąży? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Ostatnio na naszym blogu: Wanienka czy wiaderko do kąpieli - co wybrać dla maluszka?


Który to miesiąc ciąży?

Dawniej ciążę liczono w miesiącach, obecnie zarówno lekarze jak i literatura, aby określić wiek ciąży posługują się tygodniami. Wiele mam zadaje sobie pytanie – w którym miesiącu ciąży jestem? Pomocny dla takich wyliczeń okazuje się kalkulator ciąży.

9 tydzień ciąży to początek 3 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży. Rozwijające się w Tobie dziecko ma już 7 tygodni i rozmiarem dorównuje oliwce.

9. tydzień ciąży — zmiany w Twoim ciele

9 tydzień ciąży to okres, w którym niektóre kobiety mogą pochwalić się wyjątkowo gładką i promienną cerą. Inne z kolei będą musiały szczególnie skupić się na jej pielęgnacji, ponieważ mogą w tym czasie pojawić się liczne wypryski i przebarwienia. Naturalnym objawem ciąży są rumieńce, które widać zwłaszcza na twarzy o jasnej karnacji. Wiąże się to ze zwiększoną objętością krwi w czasie ciąży.

W 9 tygodniu ciąży większości przyszłych mam powiększa się biust. Najwyższy czas na zakup specjalnego biustonosza dla ciężarnych, ponieważ piersi będą wciąż rosły i dotychczas noszona bielizna stanie się bardzo niewygodna. Zmienia się również otoczka brodawki sutkowej, staje się lekko brązowa.

Brzuch w 9 tygodniu ciąży nie powinien być jeszcze widoczny, chociaż niektóre mamy potrafią już wyczuć powiększoną macicę. W Twoim organizmie zachodzą duże zmiany, macica szykuje się na pomieszczenie wciąż rosnącego płodu, dlatego zmiana jej rozmiaru może objawić się tępym bólem w podbrzuszu. Delikatny ból brzucha w 9 tygodniu ciąży nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak warto go kontrolować. Jeżeli stanie się zbyt intensywny i nie ustępuje po kilku dniach – to oznaka, że ciąża może być zagrożona. Należy wtedy niezwłocznie udać się do specjalisty.

U niektórych kobiet może również pojawić się delikatna i brązowawa wydzielina z pochwy, która jest niegroźnym objawem zmian hormonalnych. Jednakże dla własnego spokoju, zbyt obfite plamienie należy skonsultować z lekarzem.


Zapraszamy również do sprawdzenia: Ochrona skóry maluszka w słoneczne dni


Zmiany ciążowe dotyczą praktycznie każdego układu w Twoim ciele. Zwiększająca się objętość krwi (zwłaszcza jej osocza) powoduje, że krew staje się bardziej rozcieńczona. Fachowo nazywa się to hemodylucją. Na skutek poszerzania się naczyń krwionośnych, możesz mieć obniżone ciśnienie, a Twoje serce zacznie bić szybciej o około 10 – 20 uderzeń na minutę.

W związku z tym, że przyśpiesza Ci metabolizm, Twój organizm oraz Twoje dziecko zaczniecie potrzebować większej ilości tlenu. Na skutek tego, Twoje oskrzela i tchawica nieznacznie się rozszerzą, dzięki czemu więcej tlenu dotrze do płuc.

9. tydzień ciąży — rozwój Twojego dziecka

Dziecko w 9 tygodniu ciąży coraz bardziej zaczyna wyglądem przypominać małego człowieka. Zarodek ma teraz około 3-4 centymetrów, a jego waga wynosi niespełna 2-3 gramy.

W tym okresie następuje bardzo dynamiczny rozwój mózgu oraz układu nerwowego, dlatego główka wciąż stanowi połowię wielkości płodu. Jednak coraz bardziej zaznaczają się rysy twarzy: oczy, uszy, usta i nos, a szyja zaczyna się powoli wydłużać. U rączek i nóżek pojawiają się palce i przewężenia, które już niedługo przerodzą się w łokcie i kolana.

Kręgosłup zaczyna powoli odciążać przednią część ciała, a czterokomorowe serduszko z pełną mocą pompuje krew. Pojawiają się już narządy płciowe i chociaż z wierzchu zarodek wygląda tak samo, u dziewczynek rozwinęły się jajniki, a u chłopców jądra.

Na początku trzeciego miesiąca ciąży, coraz bardziej wyspecjalizowane w pełnieniu swoich funkcji stają się struktury, z których za jakiś czas ukształtuje się śledziona, nadnercza, wątroba i pęcherzyk żółciowy. Trwa rozwój układu trawiennego.

Ruchy płodu w 9 tygodniu ciąży są nieodczuwalne, jednak wewnątrz Ciebie Twój maluszek zaczyna się poruszać, kurcząc i rozkurczając drobne mięśnie oraz zginając ramiona w miejscu, gdzie niedługo pojawią się łokcie.

I chociaż ciało dziecka wciąż jest przeźroczyste, zaczyna obrastać delikatnym meszkiem włosowym, który profesjonalnie nazywa się lanugo. Rozwijają się również kubki smakowe, a w krtani pojawiają się więzadła głosowe.


Na blogu Mustela także: Język ciała noworodka


9. tydzień ciąży — jakie badania?

W 9. tygodniu ciąży powinnaś mieć już za sobą pierwszą wizytę u ginekologa, który od tej pory zapewne będzie prowadził Cię przez ten okres i kontrolował, czy ciąża przebiega prawidłowo. Na tym etapie powinnaś już wykonać pierwsze badanie USG. Na ten moment, jeżeli nie dostrzegasz żadnych niepokojących objawów, kolejna wizyta u lekarza nie będzie konieczna.

Możesz kontrolnie zmierzyć sobie ciśnienie (zwłaszcza, jeżeli w przeszłości pojawiały się w tym aspekcie jakieś nieprawidłowości) oraz poziom cukru we krwi.

Badanie USG w 9 miesiącu ciąży powinnaś wykonać tylko wtedy, jeżeli do tej pory tego nie zrobiłaś. W innym wypadku, kolejną wizytę powinnaś zaplanować między 11. a 14. tygodniem ciąży.


Przeczytaj również: Powrót do pracy mamy karmiącej piersią


9. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Objawy w 9 tygodniu ciąży są wciąż dość indywidualne, jednak z pewnością już coraz więcej przyszłych mam skarży się na szereg zmian, zwłaszcza o podłożu emocjonalnym. Pod koniec pierwszego trymestru ciąży, zwiększanie się poziomu hormonów płciowych może powodować wahania i huśtawki nastrojów. Mogą one nasilać się z każdym kolejnym tygodniem. Zaczniesz inaczej odczuwać emocje, będziesz miewała zmienne nastroje, mogą pojawić się chociażby lęki i obawy o zdrowie dziecka, a nawet strach przed porodem. Warto w tym czasie poszukać wsparcia u najbliższych, rozmawiać o tym, co Cię niepokoi i przede wszystkim mieć na uwadze, że to wina szalejących hormonów. Jeżeli jednak zmiany emocjonalne będą nasilone i zaczną utrudniać Ci codzienne życie, konieczne może być wsparcie psychologiczne.

Do popularnych objawów w 9 tygodniu ciąży należą również niewielkie grudki na otoczce brodawki, tak zwane guzki Montgomery’ego. Same brodawki również mogą stać się pełniejsze i ciemniejsze niż dotychczas. Nie powinno to wzbudzać Twojego niepokoju, ponieważ są zupełnie normalnym objawem ciąży. Warto pielęgnować piersi przy użyciu odpowiednich kosmetyków już teraz, ponieważ ich gwałtowny wzrost i zmiany hormonalne mogą poskutkować rozstępami na przyszłym etapie ciąży.

Oprócz tego, do objawów, które mogą pojawić się w 9 tygodniu ciąży zalicza się także opuchnięte i krwawiące dziąsła. Na ten czynnik również wpływają gwałtowne zmiany hormonalne, które powodują rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dziąsła mogą w tym czasie być spuchnięte, bardzo wrażliwe na dotyk i gryzienie twardszego pokarmu, mogą wystąpić drobne krwawienia. Warto w tym czasie zadbać o higienę jamy ustnej, a do mycia zębów stosować szczoteczkę z miękkim włosiem i odpowiednią pastę. Ulgę przyniosą również płyny do płukania jamy ustnej, które zawierają chociażby olejek laurynowy.

Oprócz tego, w 9 tygodniu ciąży mogą występować również:

 • lekkie bóle podbrzusza,
 • bóle głowy,
 • spadek libido,
 • ostuda – ciemne przebarwienia na skórze twarzy,
 • linea negra – ciemna linia biegnąca od pępka, aż do spojenia łonowego,
 • tkliwość i drażliwość piersi,
 • zachcianki żywieniowe,
 • niezwykle żywe sny,
 • uczucie niepokoju,
 • napady płaczu lub wzmożonej agresji,
 • problemy z koncentracją i zapamiętywaniem.