#KALENDARZ CIĄŻY

42. tydzień ciąży

42 tydzień ciąży
42. tydzień ciąży to bardzo stresujący czas dla przyszłej mamy. Lada moment nastąpi rozwiązanie. Może jednak być ono wywołane w szpitalu naturalnie bądź trzeba będzie zastosować cesarskie cięcie. Ze względu na to, że jest to już dziesiąty miesiąc, ciąża nabywa status „ciąży przenoszonej”. Jakie zatem zachodzą zmiany w organizmie kobiety? Jakie ma ona objawy? Co ze skurczami? Ile można przenosić ciążę? Jak zachowuje się dziecko przenoszone w ciąży? Jakie skutki może mieć dla dziecka ciąża przenoszona? Na wszystkie pytania, znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

42. tydzień ciąży a brak skurczy i rozwarcia

42. tydzień ciąży świadczy o ciąży przenoszonej. Jeśli w tym czasie nie zaczęły się skurcze porodowe, należy udać się na konsultację ginekologiczną bądź bezpośrednio do szpitala. Lekarz musi sprawdzić stan zdrowia dziecka oraz podjąć decyzję, czy można jeszcze poczekać do naturalnego porodu, czy trzeba zastosować cesarskie cięcie. Brak skurczy i rozwarcia może mieć wiele powodów. Konieczne jest wykonanie podstawowych badań tj. KTG, USG oraz test oksytocynowy, by prawidłowo określić sytuację ciężarnej i móc podejmować kolejne kroki. Dlatego tak ważne jest, aby podczas ciąży przenoszonej przyszła mama przebywała pod opieką specjalistów, zazwyczaj na oddziale patologii ciąży.

42. tydzień ciąży - waga dziecka

Noworodek, który urodzi się w 42. tygodniu ciąży jest większy niż dzieci urodzone zazwyczaj w 39. bądź 40. tygodniu. Szacuje się, że maleństwo w 42. tygodniu ciąży waży między 3600 gramów a 4000 gramów. Natomiast długość płodu określa się na ok. 56-62 cm. Wszystko jednak zależy od indywidualnego rozwoju malucha, który postępuje z dnia na dzień. Oczywiście należy pamiętać, że każdy noworodek jest inny i jego wymiary mogą różnić się od podanych.

Ciąża przenoszona

Jeśli dochodzi do sytuacji przenoszonej ciąży, ważne jest, aby przyszła mama była pod nadzorem lekarza ginekologa po 7 dniach od momentu wyznaczonego terminu porodu. Pozwoli to na stałe kontrolowanie płodu oraz szybką reakcję w razie konieczności. W tym czasie najczęściej wykonywane jest badanie KTG oraz badania sprawdzające ruchy oddechowe i ogólną ruchliwość płodu. Przyczyny ciąży przenoszonej mogą być różne. Jedną z najczęstszych jest po prostu błędnie wyliczona data poczęcia, która przekłada się na czas porodu. Co więcej, uwarunkowana jest także wiekiem przyszłej mamy oraz tym, które to jej dziecko – pierwsze czy kolejne. Ogromną rolę odgrywa także kondycja psychiczna kobiety. Dokładniej mówiąc, czy jest już ona sama gotowa na poród oraz jakie emocje towarzyszą jej w tym momencie. Innymi z kolei czynnikami są otaczające środowisko, przepracowanie czy termin owulacji.

Przenoszona ciąża - skutki dla dziecka

Niekiedy mogą występować powikłania przenoszonej ciąży, stąd tak ważna jest stała kontrola lekarska. Ryzyko może pojawić się ze strony dziecka, jak i mamy. W niektórych przypadkach dziecięcych może dojść do zakażenia zielonymi wodami płodowymi oraz płynem owodniowym, a w innych może wystąpić zjawisko starzenia się łożyska, które przestanie dostarczać substancje odżywcze do płodu. Konsekwencjami takich sytuacji jest niedotlenienie (co potencjalnie może powodować porażenie mózgowe dziecka) oraz niedożywienie. Kiedy ciąża jest przenoszona, naturalny poród dla kobiety może stanowić jeszcze większe wyzwanie. Maluch jest zazwyczaj większy niż podczas terminowego rozwiązania, więc może dojść do rozerwania błony śluzowej odbytnicy. Dla nowej mamy może skutkować to także zapaleniem łożyska oraz błon płodowych przez występujące bakterie w pochwie. W skrajnych przypadkach może doprowadzić to do przerostu błony śluzowej macicy, czy endometriozy. Takie sytuacje uniemożliwiają opiekę nad noworodkiem ze względu na znaczne osłabienie organizmu kobiety.

Wywołanie terminu po porodzie

42. tydzień ciąży i nic – co robić? Wiele kobiet zadaje sobie wówczas to pytanie. Istnieją różne sposoby, które mogą wywołać poród. Jak zatem zachęcić dziecko do wyjścia na świat? Najlepsze metody to te naturalne. Można zacząć od długich i ciepłych kąpieli w wannie. Warto także w tym czasie zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Dobrym rozwiązaniem są dłuższe spacery, chodzenie po schodach, codzienna gimnastyka, a także seks. Podczas stosunku w 42. tygodniu ciąży wydziela się oksytocyna, która wywołuje skurcze macicy. To akurat jeden ze skuteczniejszych sposobów, by wywołać akcję porodową. Jeśli te działania nie przynoszą żadnych rezultatów, kolejnym krokiem jest pobyt na oddziale patologii ciąży, gdzie podejmowane są kolejne próby wywołania porodu. Ciężarna dostaje m.in. kroplówkę z oksytocyną oraz wykonywany jest jej masaż szyjki macicy. W ostateczności konieczne jest zastosowanie cesarskiego cięcia.