#Opieka nad dzieckiem

3 tygodniowy noworodek

#Opieka nad dzieckiem
3 tygodniowy noworodek
Noworodek 3 tygodnie
Twoje dziecko ma już trzy tygodnie. Jeszcze tylko kilka dni, a z noworodka stanie się niemowlakiem – nastąpi to po upływie miesiąca od porodu. Na tym etapie maluch nadal przyzwyczaja się do funkcjonowania poza organizmem mamy i stopniowo przyswaja kolejne umiejętności. Czy w przypadku Twojej pociechy proces ten przebiega w odpowiednim tempie? Co potrafi dziecko w trzecim tygodniu życia? Jak widzi? Ile pokarmu zjada? Sprawdź, jak powinien wyglądać prawidłowy rozwój trzytygodniowego noworodka.

Rozwój dziecka 3 tydzień

Wśród zjawisk, zachowań, aktywności oraz zdolności typowych dla trzytygodniowych noworodków wymienia się:

 • wykonywanie chaotycznych ruchów (choć dziecko wie już, jak ułożyć swoje ciało, aby się przytulić),
 • stosowanie różnych rodzajów płaczu, które świadczą o zmęczeniu, głodzie, czy smutku,
 • unoszenie główki podczas leżenia na brzuszku,
 • reagowanie na dźwięki i nasłuchiwanie, czy konkretny odgłos pojawi się kolejny raz,
 • rozpoznawanie matki – tonu jej głosu, zapachu oraz dotyku,
 • pojawianie się uśmiechu na twarzy zasypiającego noworodka,
 • stopniowe ujawnianie się temperamentu i osobowości małego człowieka, warto więc stawiać na wnikliwą obserwację, aby spróbować wstępnie określić, czy dziecko będzie spokojne, czy też bardziej ruchliwe,
 • występowanie trądziku noworodkowego na skórze twarzy i całego ciała oraz odparzeń na pupie, dostrzegalne są również pleśniawki w jamie ustnej i sapka, czyli stan utrudnionego oddychania wywołany niedrożnością nosa,
 • samoistne odpadnięcie kikuta pępowinowego na początku trzeciego tygodnia życia noworodka,
 • przesypianie mniej więcej 16-18 godzin na dobę,
 • możliwe jest pojawienie się ciemieniuchy na główce malucha
 •  

Co widzi 3 tygodniowe dziecko?

U trzytygodniowych noworodków wzrok to najsłabiej rozwinięty zmysł, pozwalający dostrzec jedynie niewyraźny obraz. Dziecko nadal nie rozróżnia poszczególnych kolorów, reaguje wyłącznie na kontrastujące ze sobą barwy. Cały czas można zauważyć także delikatnego zeza. Trzytygodniowy maluch nie widzi w sposób przestrzenny, tylko peryferyjny, ponadto jest krótkowidzem – potrafi skupić uwagę na dużym przedmiocie znajdującym się maksymalnie 30 centymetrów od jego twarzy.

Ile zjada 3 tygodniowy noworodek?

Noworodek, który ma trzy tygodnie może być karmiony piersią lub mlekiem modyfikowanym z butelki, przygotowanym zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu tego produktu. Podawanie posiłku powinno odbywać się w zależności od potrzeb i apetytu dziecka, średnio 6-8 razy na dobę. Bardzo ważna jest tutaj regularność. Maluch przyzwyczajony do ustalonego rytmu zyska poczucie bezpieczeństwa, a systematyczne karmienie pozwoli na bieżąco zaspokajać jego głód. Jednorazowa porcja ma mieć około 110 ml. Co ciekawe, trzytygodniowy noworodek potrafi już rozróżniać dwa smaki – kwaśny oraz słodki.

Charakterystyczne jest to, że w trakcie karmienia mogą pojawiać się chwilowe przerwy w ssaniu. Zwykle nie wynikają one z braku apetytu, tylko są związane ze zwiększonym zainteresowaniem najbliższym otoczeniem, jakie na tym etapie wykazuje maluch. Typową przypadłością jest ulewanie (wypływanie niewielkiej ilości mleka z ust) spowodowane niedojrzałością układu pokarmowego.

Trzeci tydzień życia noworodka to również czas, w którym potrafią pojawiać się kolki, czyli bolesne skurcze jelit. Ta dolegliwość sprawia, że dziecko pręży swoje ciało, zaciska pięści, podkurcza nóżki, ma wzdęty brzuszek i zaczerwienioną twarz. Jednocześnie jest rozdrażnione oraz wybucha nagłym płaczem – pojawiają się duże problemy z uspokojeniem go. W łagodzeniu tych objawów pomagają liczne domowe sposoby np. delikatny masaż brzucha noworodka, ciepła kąpiel, czy wypijanie przez karmiącą mamę ziołowych herbatek, bezpiecznych dla malucha. Ataki kolki występują regularnie, zwykle w godzinach popołudniowych i wieczornych, mogą trwać od kilku minut do kilku godzin.

Trzeci tydzień życia dziecka – podsumowanie

W jaki sposób rodzice mogą wspierać rozwój swojej trzytygodniowej pociechy? Warto zwracać uwagę na pierwsze zabawy z maluchem. Można sięgać po grzechotkę, mówić do dziecka i śpiewać mu piosenki oraz pokazywać mu książeczki z biało-czarnymi grafikami. Dobrym rozwiązaniem jest również zamontowanie nad łóżeczkiem karuzeli, która kręcąc się gra określoną melodię. Równocześnie trzeba zaspokajać typową dla trzytygodniowego noworodka potrzebę dotyku. Dokonuje się tego poprzez masowanie jego ciałka (zwłaszcza stópek), kołysanie w objęciach oraz noszenie na rękach, także w popularnych ostatnio chustach. Taka bliskość wycisza i daje poczucie bezpieczeństwa. O komfort dziecka należy dbać, gwarantując mu odpowiednią temperaturę, którą sprawdza się poprzez dotykanie jego karku. Na tej podstawie można podjąć decyzję odnośnie rodzaju ubranek, jakie założy się maluchowi. Mama i tata powinni postarać się o uporządkowanie rytmu dnia i nocy, w czym pomaga ułożenie harmonogramu określającego moment oraz kolejność wykonywania poszczególnych czynności związanych z opieką nad trzytygodniowym noworodkiem.