#KALENDARZ CIĄŻY

13 tydzień ciąży

13. tydzień ciąży
Właśnie dobiega koniec pierwszego trymestru ciąży, a przed Tobą – wcale nie pechowy 13 tydzień! Możesz od teraz spać spokojnie, ponieważ największe ryzyko związane z zagrożeniem ciąży już minęło. Dziecko w Twoim brzuchu wyglądem przypomina już malutkiego człowieka, a przed Tobą czas, który możesz wykorzystać na przygotowania do roli mamy. Co warto wiedzieć o 13. tygodniu ciąży oraz czego należy unikać na tym etapie?

Który to miesiąc ciąży?

Jesteś obecnie w trzynastym tygodniu ciąży, zatem przed Tobą jeszcze 2/3 drogi do przyjścia na świat wyczekiwanego maleństwa. 13. tydzień ciąży, to 3 miesiąc i zarazem końcówka pierwszego trymestru ciąży.

Rozpoczyna się właśnie drugi trymestr, który uchodzi za najprzyjemniejszy okres całej ciąży. Ryzyko poronienia zmalało do minimum, a poranne mdłości powoli ustępują. To wystarczające powody do radości! A co dzieje się w Twoim organizmie?

Brzuch w 13. tygodniu ciąży — zmiany w Twoim ciele

13. tydzień ciąży to okres intensywnego wzrostu łożyska. Będzie to powodowało częste uczucie zmęczenia i wyczerpania. Warto w tym czasie jednak postawić na odpoczynek i nie walczyć na siłę z sennością.

Brzuch w 13. tygodniu ciąży jest wciąż jeszcze w fazie przejściowej, czyli nie jest zbyt widoczny, ale także nie jest zupełnie płaski. Pod luźniejszymi ubraniami będzie ledwie widoczny.

Na tym etapie ciąży, niektóre mamy dostrzegają także zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej w okolicy lędźwiowej. To naturalne zjawisko, mające na celu wzmocnienie Twojej sylwetki w okolicy kręgosłupa. W tej chwili Twój brzuch jest jeszcze mały, ale pamiętaj, że pod koniec ciąży będzie całkiem pokaźnych rozmiarów.

W zależności od organizmu, niektóre kobiety przybierają na wadze, zwiększa się obwód w talii i powoli dotychczasowe ubrania przestają pasować. Nie przejmuj się jednak, jeżeli jest odwrotnie i utraciłaś kilka kilogramów. Zapewne jest to spowodowane wcześniejszymi nudnościami i wymiotami.

Każda przyszła mama zastanawia się, kiedy ciąża zacznie być widoczna. Pamiętaj, że to, w którym miesiącu widać brzuch jest zależne od wielu czynników:

 • Twojej figury,
 • wagi,
 • ułożenia płodu w macicy,
 • która to ciąża.

Niektóre Panie mogą dostrzec widoczne zaokrąglenie już w 13. tygodniu ciąży, z kolei inne będą musiały poczekać do końca drugiego trymestru. 

13. tydzień ciąży — USG

Zapewne na tym etapie ciąży jesteś już po badaniu USG I trymestru ciąży, które miało wykazać ewentualne ryzyko wad genetycznych. Jeżeli jeszcze nie wykonałaś tak zwanego badania USG genetycznego, pamiętaj aby wykonać to do końca 14. tygodnia ciąży.

Oprócz tego, lekarz może zaproponować Ci dodatkowy test zwiększający szansę na wykrycie wad u płodu. Jest on inaczej nazywany testem podwójnym, a potocznie – testem PAPPA. To nieinwazyjne badanie, wykonywanie po pobraniu krwi. Powinno być wykonane w tym samym czasie, co badanie USG.

Następne spotkanie z ginekologiem powinno być zaplanowane na około 4 tygodnie od ostatniej wizyty.


Opuchlizna i obrzęki w ciąży — Jak je zwalczyć?


13. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

Trzynasty tydzień ciąży to jednocześnie jedenasty tydzień życia dziecka. Na tym etapie osiąga ono długość 8 cm i waży około 22-29 gramów.

Warto wiedzieć, że trzynasty tydzień ciąży, to czas szczególnie intensywnego przyrostu masy ciała dziecka oraz jego wzrostu. Od tego momentu, wzrost będzie już bardzo indywidualny. Dlatego nie martw się, jeżeli odbiega od tego, co podają tabele czy doświadczenia innych mam. Lekarz będzie skupiał się na ocenie prawidłowości rozwoju, aniżeli na pojedynczych wymiarach.

13. tydzień ciąży — rozwój i ruchy dziecka

Ruchy dziecka w 13. tygodniu ciąży wciąż są bardzo liczne i gwałtowne. Płód nadal jest niezwykle ruchliwy, jednocześnie nabywa nowych umiejętności. Od teraz może już ziewać, przeciągać się, coraz sprawniej wkłada kciuk do ust. Porusza kończynami, kuli się i prostuje.

Ruchy typowe dla dziecka w 13 tygodniu ciąży, to:

 • ssanie kciuka,
 • odruch szukania piersi,
 • pierwsze ruchy oczyma,
 • reakcja na dźwięk,
 • odczuwanie wibracji poprzez skórę,
 • mimika twarzy – krzywienie, otwieranie ust, marszczenie noska.

Zwiększa się ilość płynu owodniowego, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, chroni płód przed wstrząsami i urazami fizycznymi matki. Dziecko może być w nim nieustannie aktywne i swobodnie się poruszać, ponieważ traci poczucie ciężaru ciała. Zwiększająca się ilość płynu owodniowego powoduje także powiększenie macicy, dlatego od teraz Twój brzuch będzie coraz większy. Płyn owodniowy dostarcza dziecku niezbędną do przeżycia wodę i składniki odżywcze. Dzięki niemu może rozwinąć się śluzówka żołądka i jelita.


Sen niemowlaka - co warto wiedzieć?


Twarz rozwijającego się w Tobie płodu zaczyna coraz bardziej przypominać twarz ludzką. Oczy, nos i broda stają się coraz bardziej ukształtowane. Uszy zaczynają przesuwać się ku górze, w stronę bocznej części główki, czyli tam, gdzie ich miejsce. Zaczyna się powoli długotrwały proces odwracania proporcji: głowa nadal stanowi znacznie większą część ciała, jednak tułów powoli będzie ją doganiać. Rozwija się także kark, dzięki któremu główka trzyma się już bardziej pionowo.

Oprócz tego, coraz lepiej widać zewnętrzne narządy płciowe. W niektórych przypadkach można już na tym etapie stwierdzić za pomocą USG, że spodziewasz się chłopca. W przypadku dziewczynki, trzeba jeszcze trochę poczekać. Niemniej jednak, jej jajniki zawierają już około dwóch milionów jajeczek. Liczba ta od teraz będzie spadać: dwukrotnie do momentu narodzin oraz dziesięciokrotnie, do czasu zakończenia dojrzewania płciowego.

Na palcach pojawiają się dotykowe poduszeczki, które stanowią teraz indywidualne linie papilarne Twojego dziecka. Coraz lepiej pracują też narządy, które zaczynają wykonywać istotne funkcje:

 • serce pompuje dziennie około 30 litrów krwi,
 • trzustka produkuje insulinę, regulującą poziom cukru,
 • nerki oczyszczają organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Chrząstki w dalszym ciągu kostnieją, powstają żebra, kości długie kończyn oraz czaszka.

13. tydzień ciąży — jakie badania?

Rozpoczęcie drugiego trymestru ciąży oznacza wyraźne zmniejszenie ryzyka poronienia. Jeżeli badanie USG genetyczne wykazało brak ryzyka wad rozwojowych oznacza to, że Twoje dziecko otrzymało zestaw w pełni zdrowych genów, umożliwiających bezpieczny rozwój.

W drugim i trzecim trymestrze lekarze mają większą kontrolę nad zdrowiem płodu. Są w stanie odpowiednio wcześnie wykryć i kontrolować wszelkie nieprawidłowości i schorzenia matki. Do 13. tygodnia ciąży bardzo ważne są regularne wizyty w gabinecie lekarskim. Niech profesjonalny i doświadczony lekarz za pomocą aparatu USG kontroluje rozwój Twojego maleństwa. Dzięki temu, można odpowiednio wcześnie zareagować.


Skala Brazeltona - czym jest skala oceny zachowania noworodka?


13. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Możesz odetchnąć z ulgą, ponieważ nastał czas, kiedy nieprzyjemne objawy 1 trymestru ciąży dobiegną końca. Niestety, u niektórych kobiet mogą utrzymywać się nawet do 20. tygodnia, jednak są to skrajne przypadki. Każda z nas jest inna i będzie przeżywać ten wyjątkowy czas na swój indywidualny sposób.

Nadchodzący po 13. tygodniu 2 trymestr, jest często nazywany „miesiącem miodowym” ciąży. Powracają siły witalne, poprawia się samopoczucie. Jeżeli ciąża była nieplanowana, rodzice zdążyli się już w pełni oswoić z sytuacją i szykują się teraz do nowej roli.

Objaw typowy dla 13. tygodnia ciąży, to specyficzne uczucie ciągnięcia w pachwinach. Jest powodowane rozciąganiem wiązadeł, na których umieszczona jest powiększająca się macica. Przekrwienie tego organu może wywoływać ból, który jest często powodem niepokoju o zdrowie dziecka. To jednak zupełnie fizjologiczny objaw, nie wiąże się w żadnym stopniu z jakimkolwiek zagrożeniem.

Kolejnym objawem, charakterystycznym dla 13. tygodnia ciąży będzie częste uczucie zmęczenia, które wiąże się ze wspominanym wcześniej wzrostem łożyska. Uważaj podczas nagłego wstawania z pozycji leżącej, zwłaszcza z kąpieli! Niekontrolowany upadek w przypadku omdlenia może być bardzo groźny w skutkach – zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Jednakże, organizm w pełni zaakceptował już Twój obecny stan i uczucie zmęczenia powinno stopniowo ustępować.

Powrót energii możesz wykorzystać do uprawiania sportu i ćwiczeń, jeżeli tylko lekarz prowadzący nie będzie widział przeciwwskazań. W 13. tygodniu ciąży, sport powinien być bezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka. Polecamy basen, jazdę na rowerze, jogę i długie spacery. Nie tylko usprawnisz krążenie, ale także poprawisz swoje samopoczucie. Pomoże to także zwalczyć dokuczliwe zawroty głowy i niekontrolowane spadki ciśnienia.


Kiedy jest najlepszy czas na drugie dziecko?


W trzynastym tygodniu ciąży możesz także dostrzec pierwsze, drobne rozstępy na piersiach i brzuchu. To ostatni dzwonek, aby zmienić dotychczasowe kosmetyki do pielęgnacji skóry. Powinnaś od teraz stosować preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry kobiet w ciąży. Zawierają one dużo cennych witamin i składników, które zwiększą jej elastyczność i zminimalizują ryzyko pojawienia się nieestetycznych blizn. Pamiętaj o tym, zwłaszcza jeżeli masz genetyczną tendencję to do pojawiania się rozstępów. Zaniedbane blizny będą już niemożliwe do usunięcia.

Do ciążowych objawów 13. tygodnia ciąży zaliczają się także zaparcia, które są spowodowane rozluźnieniem powłok brzusznych. Wpływa na nie także wysoki poziom progesteronu. Aby uniknąć zaparć, postaw na dietę bogatą w błonnik i włókna:

 • owoce,
 • warzywa,
 • zielenina,
 • pełnoziarniste produkty zbożowe.

Możesz również dostrzec widoczne naczynia krwionośne, związane z naturalnym zwiększeniem się ilości krwi w organizmie. Nie przejmuj się ich obecnością, znikną po rozwiązaniu. Więcej krwi wpływa także na przyspieszenie pracy serca, pamiętaj, że nie jest to nic groźnego. Warto jednak regularnie kontrolować ciśnienie tętnicze.

Objawy w 13. tygodniu ciąży, to:

 • spontaniczne przypływy energii,
 • ból wiązadeł,
 • duszności,
 • obfita wydzielina z pochwy,
 • zwiększone wydzielanie śliny,
 • nieprzyjemny posmak w ustach,
 • spadek libido,
 • pociemnienie pieprzyków i brodawek,
 • zmęczenie.