#KALENDARZ CIĄŻY

12. tydzień ciąży

12 TC
Spójrz, jak ten czas szybko leci! Dopiero wykonywałaś test ciążowy, który potwierdził to, że faktycznie spodziewasz się dziecka, a już końca dobiega pierwszy trymestr ciąży! W ciągu kilku najbliższych tygodni ustąpią dokuczliwe objawy, takie jak mdłości czy chroniczne zmęczenie. Tym samym wejdziesz w najprzyjemniejszy, drugi trymestr!

Co jeszcze warto wiedzieć o 12. tygodniu ciąży? Na co należy zwrócić szczególną uwagę i jak zadbać o siebie?

Który to miesiąc ciąży?

Jeśli czujesz się w tej kwestii lekko zdezorientowana — spokojnie, nie jesteś sama. Nie tylko Ty masz problem z przeliczaniem tygodni na miesiące i trymestry. W gruncie rzeczy to wcale nie jest takie oczywiste.

Zastanawiasz się który to miesiąc ciąży? 12 tydzień ciąży to wciąż 3 miesiąc i końcówka 1 trymestru. Warto co jakiś czas posiłkować się kalendarzem ciąży, aby upewnić się, w którym miesiącu ciąży obecnie jesteś. Jest to jednocześnie 10 tydzień życia Twojego dziecka.

Brzuch w 12. tygodniu ciąży — zmiany w Twoim ciele

Czy wiesz, jak wygląda Twój brzuch w 12 tygodniu ciąży? W przypadku, gdy to dopiero Twoja pierwsza ciąża, w 3 miesiącu Twój brzuszek nie będzie jeszcze widoczny. Jednak na pewno zwiększył się obwód Twoich bioder i zapewne nie mieścisz się w dawne ubrania.

Minął także okres największego ryzyka nieprawidłowego rozwoju ciąży, poronienia czy ciąży obumarłej. Nie musisz już dłużej czekać – to bardzo dobry czas, żeby podzielić się ze światem swoją radością! Warto na tym etapie powiadomić już pracodawcę. Pamiętaj, że wiąże się to nie tylko z formalnymi korzyściami (np. ochroną przed zwolnieniem), ale również z tym, że powinnaś pracować teraz w innym trybie. Jeżeli Twoja praca wiązała się z siedzeniem przed komputerem, możesz spędzać przed nim tylko cztery godziny. Na resztę dnia, pracodawca musi zaplanować Ci inne obowiązki.


Kreatywne podejście do przewijania


Oprócz tego, w 12. tygodniu ciąży pojawiają się kolejne zmiany w Twoim ciele. Dno macicy zaczyna wznosić się ponad kość łonową. Będziesz w stanie już bez problemu wyczuć Twoją macicę dotykając swojego brzucha. Dzięki temu, że przesuwa się nieco wyżej w stronę przedniej ściany brzucha, zmniejsza się parcie na pęcherz, co z pewnością przyjmiesz z ulgą.

Nabierasz coraz więcej drobnych krągłości w okolicy talii oraz piersi. Książkowy przyrost masy ciała w trakcie ciąży to nie więcej niż 20% Twojej wagi sprzed ciąży.

W 12. tygodniu ciąży spore ilości hormonu, zwanego progesteronem, wywołują zmiany w krążeniu Twojej krwi. Jej znaczna część będzie od teraz kierowana do łożyska, co może powodować zmiany ciśnienia i sprawiać, że mózg będzie delikatnie niedotleniony. W efekcie pojawiają się całkiem uporczywe zawroty głowy. Aby je zniwelować, polecamy spacery na świeżym powietrzu i odpoczynek z nogami uniesionymi ku górze – np. na poduszce.

12. tydzień ciąży — USG

Pierwsze obowiązkowe badanie USG powinno odbyć się maksymalnie przed upływem 13. tygodnia i 6. dnia ciąży. Należy także przeprowadzić je w momencie, kiedy długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu wynosi od 45 do 84 mm.

Pierwsze USG w 12 tygodniu ciąży nazywa się potocznie USG genetycznym. To obowiązkowe badanie, które powinno się wykonać podczas każdej ciąży. Jest ono refundowane przez NFZ, jednak jeżeli interesuje Cię wykonanie go prywatnie, koszt to około 250-350 zł.

Lekarz wykonujący badanie USG genetyczne dokonuje oceny wszystkich narządów płodu oraz szacuje ryzyko wystąpienia wad chromosomalnych (zespoły Downa, Edwardsa i Pataua). Ocenia wtedy również wiek ciążowy, dzięki czemu może wyznaczyć dokładny termin porodu. Niekiedy bywa tak, że różni się on od tego, który wyliczyłaś na podstawie ostatniej miesiączki. To zupełnie normalne.

USG Genetyczne jest badaniem nieinwazyjnym, bezpiecznym i nie wymagającym żadnego specjalnego przygotowania. Przypomina standardowe badanie USG – lekarz oglądając i mierząc poszczególne narządy szuka markerów, czyli cech płodu sugerujących podwyższone ryzyko wady genetycznej.

Pamiętaj, że na wczesnym etapie ciąży dokonanie diagnostyki USG nie należy do najłatwiejszych. Aby wyniki były prawidłowe i niezakłamane, potrzebny jest bardzo dobry sprzęt i wyszkolony ginekolog ultrasonolog. Ryzyko błędnej interpretacji jest bardzo duże, dlatego ważne, aby odpowiednio dobrać przychodnię i specjalistę.


Jak pomóc dziecku z kolką? 5 sposobów na walkę z kolką!


12. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

Dziesięć tygodni od zapłodnienia, czyli w 12. tygodniu ciąży wielkość płodu wynosi około 6-7 cm. Twoje dziecko waży obecnie w granicach 12-19 gram. Stópki i dłonie mają już nawet około 1 cm.

Wygląd płodu w 12. tygodniu ciąży jest zdumiewający. Przypomina miniaturową wersję noworodka, o bardzo ładnym profilu główki z wystającym nosem i brodą oddzieloną od szyi. Jest wielkości limonki. Widoczne są już także zewnętrzne narządy płciowe, jednak są na tyle małe, że szansa na wykrycie ich podczas badania USG jest bardzo znikoma.

12. tydzień ciąży — rozwój i ruchy dziecka

Organy Twojego dziecka znajdują się już w odpowiednich miejscach. Wciąż nie są jeszcze w pełni funkcjonalne i nieustannie zachodzą w nich zmiany. Jednak od tego momentu będą już jedynie rosły i dojrzewały.

Kończyny dziecka na tym etapie ciąży są bardzo dobrze wykształcone. Powoli twardnieje układ szkieletowy, który do tej pory jest wciąż zbudowany głównie z miękkich tkanek. W 12 tygodniu ciąży ruchy dziecka mogą zaskoczyć niejedną przyszłą mamę. Oczywiście – będą jeszcze dla Ciebie niewyczuwalne, jednakże świadomość, że maluch nieustannie wierzga nóżkami i rączkami z pewnością wywołuje pozytywne emocje. Oprócz tego potrafi się także uśmiechać, otwierać i zamykać usta, marszczyć czoło oraz ssać kciuk.

Układ pokarmowy i wydalniczy jest już rozwinięty na bardzo zaawansowanym poziomie. Dziecko jest w stanie połykać płyn owodniowy, który następnie wydala wraz z moczem. Uczy się dzięki temu poruszać mięśniami klatki piersiowej, co za sześć miesięcy posłuży mu do zaczerpnięcia pierwszego oddechu.

Niezwykle intensywnie rozwija się również bardzo skomplikowany narząd, jakim jest mózg oraz pozostałe elementy układu nerwowego. Przysadka mózgowa rozpoczęła już produkcję hormonów. Skóra delikatnie zaczyna przybierać różowy odcień, jednak wciąż jest bardzo cienka, dlatego widać przez nią naczynia krwionośne. Na głowie pojawiają się zawiązki cebulek włosowych.

12. tydzień ciąży — jakie badania?

Oprócz wspominanym powyżej badaniem USG genetycznym, podstawowymi badaniami dodatkowymi w tym okresie są:

  • badanie ogólne i ginekologiczne,
  • badanie cytologiczne,
  • ocena ryzyka i nasilenia objawów depresji.

12. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Większość przyszłych mam w 12. tygodniu ciąży czuje się odrobinę lepiej. Mijają dokuczliwe objawy, takie jak mdłości, senność i osłabienie. Powracają siły witalne i chęć do życia, zapewne odżyjesz zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Brzuch jest jeszcze na tyle mały, że nie przeszkadza w codziennych czynnościach. Dlatego 12 tydzień ciąży i nadchodzący drugi trymestr uchodzą za najprzyjemniejszy okres ciąży.

Jednakże, nie wszystkie objawy mijają od razu. W 12 tygodniu ciąży możesz wciąż cierpieć na problemy trawienne, takie jak zaparcia i zgaga. Są powodowane przez produkowany w łożysku progesteron, odpowiedzialny za wolniejszą perystaltykę jelit. W zwalczaniu zgagi pomaga regularne picie wody i zdrowe odżywianie – najlepiej w małych porcjach, a częściej.

Dodatkowo, możesz zauważyć u siebie wahania poziomu cukru we krwi, które mogą powodować delikatne wahania nastroju. Aby ich uniknąć, warto spożywać produkty zawierające złożone węglowodany zamiast cukrów prostych.

W 12. tygodniu ciąży możesz również dostrzec bardziej obfite niż dotychczas upławy. Dopóki nie mają one nietypowego koloru lub specyficznego zapachu, nie ma powodów do niepokoju.

Jeżeli powrócił Ci apetyt, warto zadbać teraz o swoją dietę i wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić co można jeść w ciąży, a jakich produktów należy unikać. Na tym etapie u Twojego dziecka zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo, co może wywołać u Ciebie niedobory tego pierwiastka. Po wykonaniu badania krwi, lekarz przepisze odpowiednią suplementację.

W tygodniowym jadłospisie ciężarnej warto umieścić produkty bogate w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe). Biorą one udział w budowie błon komórkowych i odgrywają niezwykle ważną rolę w procesie kształtowania tkanek i narządów. Jakie tłuszcze będą najlepsze dla rozwijającego się maleństwa? Omega-3 wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza DHA 3 i DHA 6. Oprócz tego, pij wodę, która nie tylko pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie, ponieważ zapobiegnie nieprzyjemnym bólom głowy. Oprócz tego wpływa na dobrostan Twojego maleństwa i pomaga niwelować nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe.


Czego nie lubi noworodek?


Jak zadbać o siebie na tym etapie ciąży?

  • przygotuj się do porodu – jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, możesz już teraz wybrać położną środowiskową. Podejmij racjonalną decyzję, nie musi to być osoba zatrudniona w placówce Twojego lekarza. Możesz wybrać tę, którą polecą Ci znajomi lub rodzina. Pamiętaj, że wiąże się to ze złożeniem odpowiedniej deklaracji.
  • rozluźnij siebie i swoje ciało – pozwól sobie na tym etapie na odpoczynek i relaks. Warto brać częste i długie kąpiele, słuchać muzyki relaksacyjnej czy uprawiać gimnastykę. Naucz się rozluźniać swoje ciało poprzez regularne ćwiczenia. Wzmocnisz w ten sposób wytrzymałość organizmu i przygotujesz je do porodu.
  • poinformuj pracodawcę – jeżeli do tej pory obawiałaś się poronienia i nie chciałaś jeszcze informować ludzi postronnych, powoli będziesz musiała przygotować się do takiej rozmowy.