#Wzrost i rozwój

12. miesiąc życia dziecka

Roczne dziecko
Bardzo często można spotkać się z podejściem, które wskazuje, że dwunasty miesiąc życia dziecka to dla rodziców czas swego rodzaju podsumowań. Mogłoby się wydawać, że dopiero co Wasza pociecha przyszła na świat i została przywieziona do domu ze szpitala, a tu już minął okrągły rok i córeczka lub synek właśnie przestali być niemowlakami. Pierwszy rok życia dziecka jest przełomowym okresem, w trakcie którego mała i nieporadna istota przemienia się w coraz bardziej samodzielnego człowieka, dysponującego wachlarzem imponujących umiejętności, którymi zdumiewa wszystkich wokół.

Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo pod względem fizycznym, a także psychicznym? Nie wiesz, ile rozumie i jak dużo powinno już umieć? Jakie są najważniejsze zasady dotyczące żywienia rocznego dziecka? Co robić, żeby skutecznie wspierać wszechstronny rozwój roczniaka? Już teraz zapoznaj się z pakietem najważniejszych informacji na ten temat, wśród których znajdziesz odpowiedzi na te oraz inne pytania. Dzięki temu opieka nad dwunastomiesięczną pociechą będzie mogła być sprawowana z większą świadomością.

Rozwój rocznego dziecka

Tempo rozwoju ludzi jest różne, ponieważ wpływa na nie wiele różnorodnych czynników (kluczowe są między innymi uwarunkowania genetyczne). Jednak mimo to, możliwe jest wskazanie pewnych standardów, wyznaczających zachowania, postawy i umiejętności typowe dla konkretnych etapów życia człowieka. Jak takie zestawienie prezentuje się w przypadku rocznych dzieci? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej!

Prawidłowy rozwój rocznego dziecka – jak go wspierać?

Wspieranie rozwoju dwunastomiesięcznego dziecka może przejawiać się na wiele sposobów. Na dobrą sprawę wszystko zależy tutaj od zaangażowania opiekunów oraz indywidualnych potrzeb maluszka. Najlepsze efekty przynosi między innymi spacerowanie z pociechą i trzymanie jej za rękę, rozwijanie wyobraźni poprzez organizowanie wspólnych zabaw (rysowanie lub układanie klocków), mówienie do dziecka (opisywanie tego, co się robi oraz zadawanie mu pytań), chwalenie za odnoszone sukcesy (nawet te najmniejsze), a także aranżowanie sytuacji, w których roczniak może przebywać w gronie rówieśników i wchodzić z nimi w interakcję.

Co umie roczne dziecko?

Dziecko, które ma dwanaście miesięcy:

 • zaczyna stawiać samodzielne kroki,
 • jest ruchliwe i intensywnie się przemieszcza,
 • współpracuje przy zakładaniu ubranka,
 • pokazuje palcem to, na co chce zwrócić czyjąś uwagę,
 • jeszcze śmielej okazuje swoje zdanie,
 • zwraca uwagę na inne dzieci i chętnie nawiązuje nowe kontakty,
 • interesuje się przedmiotami różniącymi się między sobą kształtami, czy kolorami,
 • rozpoznaje należące do niego rzeczy,
 • zaczyna myśleć symbolicznie,
 • jest bardzo przywiązane do swojej ulubionej zabawki,
 • wykonuje precyzyjne ruchy dłońmi,
 • marudzi, jeśli jest zmęczone,
 • czuje się bezpieczne, gdy wszystko w ciągu dnia odbywa się według stałego rytmu,
 • doskonali myślenie przyczynowo-skutkowe,
 • usiłuje wdrapać się na schody,
 • lubi być w centrum zainteresowania,
 • ucząc się czegoś nowego, traci zainteresowanie innymi czynnościami.

Ile rozumie roczne dziecko?

W zakresie zasobu słownictwa, jakim dysponuje roczniak, charakterystyczne jest to, że dziecko rozumie więcej słyszanych wyrazów, niż samo jest w stanie wypowiedzieć (ten repertuar tworzą przede wszystkim proste, dwu- lub jednosylabowe słowa oraz tak zwane wyrażenia dźwiękonaśladowcze).

Żywienie dzieci po 12 miesiącu życia

Należy zadbać, aby dieta rocznego malucha była prawidłowo skomponowana, zbilansowana oraz oparta na zdrowych produktach. Jeśli opiekunowie o to zadbają, zaspokoi się apetyt ich pociechy, dostarczone zostaną wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie zapewni się możliwość poznania nowych smaków. Samo spożywanie posiłku powinno być dla dwunastomiesięcznego dziecka, jak i dla rodzica ważnym wydarzeniem – jego rangę można podkreślić na przykład tym, że maluch, który dotąd w trakcie jedzenia znajdował się w specjalnym krzesełku do karmienia, teraz zasiądzie przy wspólnym stole z całą rodziną.

Pytania i odpowiedzi:

 1. Co może jeść roczne dziecko?

Roczne dziecko, o ile nie ma nietolerancji pokarmowej na określone składniki, może co do zasady jeść wszystko. Jadłospis malucha jest więc pełen różnorodnych smaków, zapachów oraz kolorów. W codziennym menu ważne są produkty mleczne, jak również dostosowane do jego wieku gotowe deserki oraz kaszki. Dieta powinna uwzględniać warzywa, owoce, pochodzące ze sprawdzonego źródła mięso i ryby, a także produkty zbożowe.

 1. Co potrafi roczne dziecko?

W okolicy swoich pierwszych urodzin dziecko umie już naprawdę wiele. Jego rozwój na płaszczyźnie fizycznej, psychicznej i społecznej ciągle postępuje, dlatego maluch każdego dnia zachwyca osoby z najbliższego otoczenia nowymi umiejętnościami.

 1. Ile waży roczne dziecko?

W dwunastym miesiącu życia waga dziecka znajduje się w przedziale 8-12,5 kilograma. Wskazana rozpiętość wynika z tego, że zwykle dziewczynki ważą mniej niż chłopcy.

 1. Ile powinno jeść roczne dziecko?

Można zaobserwować, że dwunastomiesięczne dziecko nie rośnie już tak szybko, jak wcześniej, dlatego jego apetyt może być mniejszy niż dotychczas. Najważniejsze, aby maluch regularnie otrzymywał posiłki przygotowane ze starannie dobranych, zdrowych i wysokogatunkowych produktów spożywczych. Wielkość poszczególnych porcji należy dopasować do indywidualnych potrzeb dziecka, nie jest wskazane zachęcanie go do zjadania więcej, niż w danej chwili chce.

 1. Jak usypiać roczne dziecko?

Chcesz, aby Twoje roczne dziecko szybko zasypiało? Są na to różne sposoby, a konkretną metodę trzeba dopasować do indywidualnych preferencji córki lub syna. Najlepiej sprawdza się stworzenie wieczornych, wyciszających rytuałów zrozumiałych dla dwunastomiesięcznego malucha (czytanie książeczki, śpiewanie kołysanki, opowiadanie bajki, kąpiel, czy słuchanie spokojnej muzyki), które będą jednoznacznie wskazywały, że dzień się kończy i trzeba położyć się do łóżka.

 1. Ile wzrostu ma roczne dziecko?

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, jednak można orientacyjnie wskazać, że roczniak powinien mierzyć średnio 71-82 centymetrów.