#KALENDARZ CIĄŻY

11. tydzień ciąży

11 tydzień ciąży
Przed Tobą kolejny tydzień oczekiwania przyjścia na świat Twojego ukochanego maluszka. W 11 tygodniu ciąży Twój brzuch zaczyna się zaokrąglać, a ciąża może już powoli stawać się widoczna dla osób postronnych. Twój organizm przechodzi przez szereg zmian, mogą wystąpić także nowe symptomy. Przeczytaj, jak rozwija się dziecko w Twoim brzuchu i co dzieje się w Twoim ciele.

Ostatnio na naszym blogu: Letnie spacery


Który to miesiąc ciąży?

Ogólnie przyjęło się, że ciążę określa się w miesiącach. Jednak lekarze operują również trymestrami oraz tygodniami, a niektórzy nawet liczą ją w dniach. 11 tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży i jeden z ostatnich tygodni, zamykających 1 trymestr. Jeżeli obliczenie, który to miesiąc ciąży sprawia Ci kłopot, warto skorzystać z dostępnych kalendarzy ciążowych.

11. tydzień ciąży — zmiany w Twoim ciele

W trakcie 11 tygodnia ciąży Twoje dziecko wciąż nieustannie się rozwija, osiąga już długość 5 cm i wagę 8 gramów.

W trzecim miesiącu ciąży Twoja macica ma rozmiar porównywalny do grejpfruta, Twoje ciało zaczyna się delikatnie zmieniać. A to dopiero początek, ponieważ pod koniec ciąży będzie ona o wiele, wiele większa. Niektóre przyszłe mamy zauważają kilka centymetrów więcej w obwodzie, inne skarżą się na utratę wagi. Jeżeli to Twoja kolejna ciąża, to na tym etapie uwypuklenie nad spojeniem łonowym stanie się wyraźnie widoczne. W innym wypadku jedynie delikatnie będzie się odznaczało w dolnej części podbrzusza.

Z pewnością już wcześniej dostrzegłaś, że częściej niż zwykle musisz udawać się do toalety. Jest to efekt podwojonej pracy nerek, które teraz szczególnie intensywnie pozbywają się wszelkich szkodliwych toksyn z organizmu. Oprócz tego na Twój pęcherz naciska teraz powiększona macica. Pamiętaj, że nie oznacza to, że możesz mniej pić – wręcz przeciwnie. Powinnaś przyjmować co najmniej dwa litry płynów dziennie, a w upalne dni jeszcze więcej. W ten sposób unikniesz odwodnienia. Ogranicz jednak napoje o działaniu moczopędnym, które zawierają kofeinę i jej pochodne (kawa, herbata, gazowane napoje).


Czy znasz standardy opieki okołoporodowej?


W 11. tygodniu ciąży zauważysz o wiele większą ilość śliny w swojej jamie ustnej, niż zazwyczaj. Mogą Ci dokuczać również wrażliwe i lekko krwawiące dziąsła. Jednak nie powinno to wzbudzać Twojego niepokoju, jest to zupełnie normalny stan. Dziąsła mogą na dalszym etapie krwawić nawet jeszcze bardziej, dlatego już teraz zalecamy wymianę szczoteczki na łagodniejszą i stosowanie delikatnych past do zębów.

Niektóre przyszłe mamy już w 11. tygodniu ciąży dostrzegają na swoim brzuchu ciemną linię, zwaną linea negra. Jest ona efektem zwiększonej produkcji melanotropiny, czyli hormonu, który odpowiada za ilość barwnika melaniny w naszym organizmie. Linea negra nie pojawi się u wszystkich kobiet, zwłaszcza jeśli kobieta ma jasną karnację. A jeżeli się pojawi, to również nie ma powodu do obaw, ponieważ zniknie na kilka miesięcy po urodzeniu dziecka.

Oprócz tego, na tym etapie ciąży możesz dostrzec włoski w nietypowych miejscach na ciele, np. na brzuchu. Ciemne włoski mogą także pojawić się na twarzy. Jednakże pocieszające jest z pewnością to, że w 11 tygodniu ciąży, włosy na głowie wyglądają lepiej, niż kiedykolwiek.

11. tydzień ciąży — rozwój Twojego dziecka

W 11 tygodniu ciąży dziecko zadomowiło się już w macicy i jest odporniejsze na wszelkie szkodliwe czynniki. Zakończył się dla niego okres zarodkowy, rozpoczął okres płodowy. Jego serduszko jest już ukształtowane, zaczyna także funkcjonować mózg. U Twojego dziecka, jedenasty tydzień ciąży to czas gwałtownego tworzenia się neuronów w mózgu. Powstaje ich nawet piętnaście milionów na godzinę! Wytwarzają się również tkanki mózgu, które są odpowiedzialne za obsługiwanie równolegle rozwijających się narządów zmysłów.

Głowa nareszcie odchyla się do tyłu, szyja zwęża się i wydłuża. Pod powiekami zaczynają tworzyć się tęczówki, jednak oczka w 11 tygodniu ciąży zamykają się i pozostaną zamknięte do 25 tygodnia ciąży. Ciało Twojego maleństwa zaczyna się prostować, tułów staje się dłuższy. Powstają mieszki włosowe i łożyska paznokci. Jeśli to dziewczynka, kształtują się także jajniki. U chłopców jądra zaczynają produkcję testosteronu.


Jak rozpoznać alergie wziewne u niemowląt?


W trakcie badania USG widoczna może być już pępowina, która pełni niezwykle ważną rolę w życiu płodu. Dzięki niej, z łożyska transportowana jest krew, w której znajdują się składniki odżywcze oraz tlen. W ten sam sposób odbierane są produkty przemiany materii.

W 11 tygodniu ciąży szczególnie szybko rozwija się wątroba, która wypełnia już niemal całą jamę brzuszną. Za niedługo rozpocznie swoją niezwykle ważną funkcję, jaką jest produkcja krwi. Później funkcję te przejmie szpik kostny. Trzustka zaczyna wydzielać insulinę do krwi, nerki zajmują swoje miejsce przy nadnerczach.

Twoje dziecko wykonuje bardzo subtelne i delikatne ruchy rączkami i nóżkami. Jest to niezbędne do wyrobienia mięśni, jednak niewyczuwalne dla mamy. W połowie 11. tygodnia kciuk odseparowuje się od pozostałych palców i zaczyna brać udział w zaciskaniu piąstek.

Ciekawe jest to, że całe ciało Twojego maleństwa, z wyjątkiem języka, jest już wrażliwe na dotyk. Maluch potrafi już przełykać oraz wystawiać i chować język. Wstępnie formują się małżowiny uszne. Wytwarzają się także zalążki wszystkich dwudziestu zębów mlecznych.

11. tydzień ciąży — jakie badania?

Rozpoznanie płci dziecka to dla rodziców jeden z ważniejszych i bardziej emocjonalnych momentów ciąży. 11 tydzień. to dobry czas by wykonać USG genetyczne. Na podstawie trzech parametrów określa się wtedy, czy płód rozwija się prawidłowo. Badanie USG genetyczne powinno się wykonać między 11-14 tygodniem ciąży. Określenie „genetyczne” dotyczy pomiarów płodu, które są wykonywane przez lekarza na monitorze. Ginekolodzy w ten sposób wykluczają niektóre schorzenia.

 • przezierność karkowa (NT) – lekarz mierzy odległość między skórą, a tkanką podskórną w okolicach szyi.
 • kość nosowa (NB) – lekarz weryfikuje obecność kości nosowej u płodu. Opóźnienie kostnienia kości nosowej może wiązać się z wystąpieniem zespołów chorobowych.

Wykonanie badania USG genetycznego pozwala sprawdzić obecność narządów: serca, żołądka, pęcherza moczowego, ścian powłok jamy brzusznej, żołądka i kręgosłupa. Ocenia się wtedy ich rozwój i sprawdza przepływy krwi. Dodatkowo analizuje się, czy nie pojawiły się inne wady rozwojowe, takie jak na przykład rozszczep cewy nerwowej. Może on być efektem zbyt niskiego poziomu kwasu foliowego w pierwszym trymestrze ciąży.


Skala Brazeltona - czym jest skala oceny zachowania noworodka?


11. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Prawdą jest, że każda ciąża jest inna, a każda kobieta przeżywa ją na swój indywidualny sposób. Jednakże pewne symptomy i dolegliwości powtarzają się, dlatego warto wiedzieć, czego można spodziewać się po tym okresie. Objawy w 11. tygodniu ciąży, które pojawiają się najczęściej, to:

 • senność, zmęczenie, brak energii,
 • wzmożona potrzeba oddawania moczu,
 • zaparcia, biegunki, wzdęcia,
 • niestrawności,
 • wzmożony apetyt i nietypowe zachcianki żywieniowe,
 • widoczne żyły w okolicach brzucha i nóg – efekt zwiększonej objętości krwi,
 • zgaga,
 • migrenowe bóle głowy,
 • powiększone i tkliwe piersi,
 • wrażenie zwiększonej ciepłoty ciała,
 • sucha, podrażniona i wrażliwa skóra.

Szczególnie ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę w 11. tygodniu ciąży są silne zawroty głowy, a nawet omdlenia. Są one efektem zarówno powiększającego się sytemu krążenia, jak również ewentualnych wymiotów i braku apetytu. Są one niezwykle niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do upadków i obrażeń głowy. Pamiętaj, aby nie wstawać zbyt szybko, dużo wypoczywać i relaksować się.

Powinnaś także regularnie spożywać mniejsze porcje posiłków, dzięki czemu utrzymasz odpowiedni poziom cukru w organizmie. Wpłynie to na Twoje samopoczucie i zredukuje w przyszłości ryzyko cukrzycy ciążowej.

W 11 tygodniu ciąży warto mieć na uwadze problem, który dotyka nawet 40% kobiet, czyli żylaki. Mają one przeważnie podłoże genetyczne, częściej występują u kobiet, które już przed ciążą się z nimi zmagały. Jeżeli znajdujesz się w grupie z predyspozycją do żylaków, powinnaś już teraz wprowadzić działania zmniejszające ryzyko ich wystąpienia. Unikaj zatem długiego stania i siedzenia. Polecamy spacery, basen oraz gimnastykę. Zrezygnuj z obcisłej odzieży i bielizny oraz z butów na obcasie. Możesz także polewać stopy chłodną wodą pod prysznicem. Często odpoczywaj z uniesionymi nogami, a w momencie gdy dostrzeżesz jakieś niepokojące objawy (np. puchnące lub sine stopy) udaj się do lekarza.

Warto w trakcie ciąży spożywać witaminy:

 • B1, B2, B3, B6 – wpływają korzystnie na pracę układu nerwowego i dostarczają energii,
 • B9 – kwas foliowy, ważny już od pierwszych dni ciąży, jest niezbędny do odpowiedniego rozwoju płodu, zapobiega wadom układu nerwowego,
 • B12 – odpowiada za produkcję czerwonych krwinek i bierze udział w podziałach komórkowych.