#Rodzaje skóry dziecka

Sucha skóra u niemowlaka – pielęgnacja

desktop_art_sucha_skóra_niemowlaka
Skóra dziecka nie posiada jeszcze dobrze wykształconej warstwy hydrolipidowej. Jest niezwykle delikatna i podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, między innymi: klimatyzacji czy chlorowanej wody. Często reaguje podrażnieniem, wysypką i zaczerwienieniem na zmiany w otoczeniu. Wielu rodzicom sen z powiek spędza łuszczenie się naskórka maluszka. Co zrobić, by poradzić sobie z tym problemem? Jak pielęgnować suchą skórę niemowlaka?

Jak rozpoznać suchą skórę u maluszka?

Bardzo często wystarczy dotknąć skóry dziecka. Szorstkość wyczuwalna pod palcami to pierwsza oznaka nadmiernej suchości. Mogą jej również towarzyszyć inne objawy, na przykład:

  • pękanie i łuszczenie się naskórka,
  • widoczne zaczerwienienie, 
  • uczucie świądu, a nawet dolegliwości bólowe (maluch płacze, źle reaguje na dotyk, jest rozdrażniony i mimo zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych trudno go uspokoić),
  • niekiedy pojawiają się krostki i pęcherzyki.

Właściwa pielęgnacja suchej skóry u niemowlęcia

W tym przypadku bardzo duże znaczenie ma kąpiel (nie powinna być zbyt długa). Pociechę należy myć w ciepłej wodzie o temperaturze około 37°C. Warto do niej dodać dermokosmetyki marki Mustela.

Odżywczy żel do mycia z Cold Cream, czy Olejek myjący, to produkty, które zmiękczają i nawilżają naskórek, a także kompensują wysuszające działanie wody. Można je stosować już od pierwszych dni życia dziecka. Zawierają wyłącznie bezpieczne, dokładnie sprawdzone składniki i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia maluszka.

Bezpośrednio po kąpieli trzeba dokładnie osuszyć ciało niemowlęcia, przykładając do niej delikatny ręcznik (bez pocierania). Następnie powinno się posmarować dziecko produktem zapobiegającym wysuszaniu naskórka – w tej roli idealnie sprawdzi się Odżywcze mleczko Mustela. Kosmetyk natychmiastowo i długotrwale nawilża skórę, dodatkowo chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także dzięki składnikowi Avocado Perseose®, chroni jej bogactwo komórkowe.

Niezwykle istotną rolę odgrywa również odpowiednia pielęgnacja niemowlęcia w przypadku przewijania. Pieluszki trzeba zmieniać nie rzadziej niż co 3 godziny. Pupę dziecka powinno się przemywać ciepłą wodą. Można też korzystać z nawilżanych chusteczek, uprzednio lekko ogrzanych w dłoniach. Warto sięgać po specjalne kremy, które łagodzą podrażnienia i zapobiegają powstawaniu odparzeń.

Właściwa ochrona suchej skóry u niemowlęcia

Bardzo ważna jest też właściwa ochrona niemowlęcia podczas codziennych spacerów i unikanie nadmiernej ekspozycji skóry na szkodliwe czynniki atmosferyczne – ostre promienie słoneczne, silny wiatr lub mróz. Na spacery w słoneczne dni warto zabezpieczyć skórę dziecka produktem z wysokimi filtrami UV. Warto także wyposażyć wózek w takie akcesoria, jak na przykład: parasol czy specjalna nakładka. Nie wolno zapominać o odpowiednim ubraniu dla malucha, stosownym do panujących na zewnątrz warunków pogodowych i temperatury powietrza (nie powinno się doprowadzać do przegrzania ani wychłodzenia organizmu).