#Opieka nad dzieckiem

Sposoby na katar u niemowlaka

desktop_art_oczyszczanie_noska_nie_tylko_przy_katarze
Drożność nosa jest istotna u każdego człowieka, zapewniając mu swobodne oddychanie. Katar u niemowlaka spędza sen z oczu nie tylko dziecku, ale i rodzicom. Jak zadbać o drożny nosek u małych dzieci? Czy istnieją skuteczne sposoby na jego oczyszczenie? Co robić gdy niemowlę ma zatkany nos?

Czyszczenie noska – pielęgnacja decydująca o zdrowiu

Dbałość o drożność noska jest ważna nie tylko w przypadku kataru, jednak to właśnie wtedy staje się koniecznością. Maluszek z zatkanym nosem ma trudności z pobieraniem pokarmu – dziecko nie potrafi oddychać buzią, a wydzielina w górnych drogach oddechowych utrudnia ssanie. Niedrożność utrudnia spokojny sen i obniża komfort funkcjonowania niemowlaka – nic dziwnego, że staje się on marudny i niezadowolony. Oddychanie nosem jest ważne również z punktu widzenia zdrowia dziecka – w jamie nosowej powietrze jest filtrowane, ogrzewane i nawilżane. Odpowiednia przepustowość powietrza to zmniejszone zostaje ryzyko dostania się do organizmu maluszka bakterii, co z kolei minimalizuje możliwość rozwoju infekcji. Jak widać – drożność nosa ma znaczenie. Jak więc o nią zadbać?

Dawniej, aby oczyścić nos dziecka wykorzystywano klasyczną „gruszkę”. Chyba każdy z nas zna to akcesorium. Obecnie raczej odchodzi się od jej stosowania – cienka końcówka przyrządu może uszkodzić wrażliwe struktury małego noska, a zamknięta konstrukcja uniemożliwia zachowanie go w czystości. 

Akcesoria do oczyszczania noska 

Współcześnie zaleca się korzystanie ze specjalnie zaprojektowanych produktów, które są skuteczne, bezpieczne i łatwe do utrzymania w czystości. Jakie akcesoria rodzice mają do dyspozycji? Popularne są aspiratory do noska, nazywane również odciągaczami kataru. Dostępne są modele podpinane do odkurzacza, a także elektryczne. Te pierwsze mają jedną wadę – trudno jest regulować moc ssania, a hałas odkurzacza może wystraszyć dziecko. Elektryczne odciągacze są droższe, jednak przyjemniejsze w użyciu zarówno dla maluszka, jak i rodziców.

Pediatrzy – chcąc ułatwić rodzicom dbałość o drożny nosek dziecka – zalecają stosowanie wody morskiej. Można kupić ją w każdej aptece bez recepty, a jej działanie to przede wszystkim rozrzedzenie zalegającej wydzieliny. Połączenie soli i odciągacza pozwala dbać o mały nosek skutecznie i bez problemu!

Przywróć dziecku komfort oddychania

To od rodziców w dużej mierze zależy, czy maluszek prześpi spokojnie kilka godzin bez trudności z oddychaniem. Poza czyszczeniem noska warto wykorzystać aromaterapię. Wiadomo bowiem, że niektóre zapachy udrażniają nos w naturalny sposób i ułatwiają oddychanie. Ciekawym rozwiązaniem jest kojący balsam do nacierania klatki piersiowej Mustela. Przyjemny sosnowy aromat orzeźwia i uspokaja, a delikatna konsystencja balsamu pozwala na łatwą aplikację – masaż maluszka dodatkowo go relaksuje i pomaga zasnąć.


Katar jest kłopotliwy niezależnie od wieku. W przypadku maluszków, dbałość o drożność noska ma jednak kluczowe znaczenie - zalegająca wydzielina może stać się przyczyną rozwoju zapalenia zatok, oskrzeli, a nawet bakteryjnych zakażeń dróg oddechowych.