#Zdrowie i dobre samopoczucie

Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie z nim radzić?

Wypadanie włosów podczas ciąży
Ciąża to okres, gdy w organizmie kobiety zachodzi tak wiele zmian, w tym też hormonalnych, że w efekcie może dojść do zaburzeń na tle większej utraty włosów. Dlaczego jednak efekt ten wzmaga się po porodzie? Czy da się zapobiec wypadaniu włosów po ciąży?

Dlaczego po ciąży wypadają włosy?

To, że włosy wypadają, nie jest tak naprawdę niczym wyjątkowym. Każdego dnia w wyniku pielęgnacji: mycia, suszenia, rozczesywania i układania, kobiety tracą ich tysiące. Jednakże w czasie ciąży, gdy w organizmie zachodzą specyficzne procesy o podłożu biochemicznym, ilość wypadających włosów potrafi zaniepokoić. W praktyce jest to stan, który, wraz z ustaniem huśtawki hormonalnej po porodzie i zakończeniu laktacji, ulega samoistnej regulacji. Czy oznacza to, że utracone włosy odrosną? Z pewnością tak, choć warto przez dłuższy czas odpowiednio wspierać cały ten proces.

Ciąża to stan, w którym większość zmian zachodzących w ciele kobiety ma na celu stworzenie najlepszych warunków dla rozwoju płodu. W czasie laktacji również priorytetem jest wytworzenie jak najbardziej wartościowego, odżywczego pokarmu. Aby tak się stało, organizm mamy reguluje poziom aktywności poszczególnych hormonów m.in. oksytocyny, prolaktyny, progesteronu, estrogenu oraz wielu innych. Stan zachwiania naturalnej, dotychczasowej równowagi, niesie za sobą widoczne skutki. Jednym z nich może być właśnie nadmierne wypadanie włosów.

Jak długo wypadają włosy po ciąży?

Zauważalną zmianą w aktywności wybranych hormonów po porodzie jest spadek, a właściwie powrót do stanu sprzed ciąży, poziomu estrogenów w organizmie młodej mamy. Jednocześnie wzrasta poziom prolaktyny, innego hormonu, który ma za zadanie stymulować produkcję wartościowego pokarmu. Mimo, iż oba te procesy są całkowicie normalne, wpływają one na zaburzenia cyklu życia włosa. Tempo wzrostu nowych włosów to również kwestia całkowicie indywidualna, dlatego trudno jest ocenić, jak długo może trwać okres widocznego pogorszenia jakości włosów, ich łamliwości czy utraty.

Dobrym rozwiązaniem po porodzie jest wdrożenie do codziennej pielęgnacji skóry głowy kosmetyków naturalnych o działaniu wysoce odżywiającym i wzmacniającym. Jeśli pozwala na to czas, warto zrezygnować z suszenia włosów gorącym powietrzem. Lepiej łagodnie odcisnąć je ręcznikiem bawełnianym i pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Gęstą szczotkę warto zastąpić taką o delikatniejszych, rzadszych zębach.

Czy da się zapobiec wypadaniu włosów po ciąży?

Wyższy poziom estrogenów, charakterystyczny w ciąży, sprawia, że włosy dostają solidny zastrzyk niezbędnych im substancji, a zachodzące każdego dnia zmiany hormonalne dodatkowo stymulują włos. Przez to staje się on mocniejszy, bardziej elastyczny i lśniący. Dlatego między innymi mówi się, że kobiety w ciąży promienieją. Spadek poziomu tych hormonów jest zatem wyraźnie zauważalny. Do tego dochodzi przewlekłe zmęczenie, częste zaburzenia odżywiania (wynikające np. z braku czasu na zjedzenie zbilansowanego posiłku) oraz wielokrotnie krótszy, przerywany sen. Nie jest tajemnicą, że do utrzymania dobrej kondycji włosów niezbędne są czynności pielęgnacyjne całego organizmu: od właściwego odżywienia i nawodnienia zaczynając, na efektywnym odpoczynku kończąc. Po ciąży włosy wyglądają mniej atrakcyjne, a także łatwiej wysychają, co dodatkowo wizualnie pogarsza ich stan.

Witaminy na wypadanie włosów po ciąży – jak je suplementować?

Ważnym aspektem przywrócenia kondycji włosów sprzed ciąży jest dokładna ocena ich potrzeb oraz kompleksowe wsparcie organizmu od wewnątrz. Ciekawym rozwiązaniem, które warto rozważyć przed wprowadzeniem np. zmian żywieniowych jest wykonanie trichoskopii. To nieinwazyjny sposób badania skóry głowy oraz włosów pod kątem występujących niedoborów. Większa świadomość własnych potrzeb pozwoli na lepsze dopasowanie diety oraz kierunkową suplementację z wykorzystaniem składników o najkorzystniejszych właściwościach.

Istnieją składniki i substancje, których włosy potrzebują niezależnie od tego, w jakim są stanie i to je warto wprowadzić w ramach profilaktyki. Należy jednak zwrócić uwagę na to, w jakiej formie będą one dla mamy karmiącej najlepiej przyswajalne. Szczególne korzyści dla włosów niosą witaminy B5, E, H oraz miedź, żelazo, krzem i magnez dostarczane w sposób kontrolowany. Pobieranie ich z diety to jeden z najprostszych, a zarazem najzdrowszych sposobów odżywienia mieszka włosowego. Z drugiej strony kluczowa jest właściwa pielęgnacja. Synergiczne oddziaływanie na obu tych płaszczyznach pozwala odzyskać kontrolę nad stanem włosów. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ powrót do formy wymaga czasu.