#Opieka nad dzieckiem

Wakacje z dzieckiem - jak się do nich przygotować?

advice valise ete slider
Góry, Mazury, a może pierwsze wspólne wakacje nad morzem w kraju lub za granicą? Bez względu na to, czy w tym roku zaplanowaliście dłuższy wypoczynek, czy kilkudniowy wypad za miasto, warto się do niego solidnie przygotować, aby nic nie zakłóciło Waszego relaksu.

Choć zdaje się, że jest z nami od kwietnia, to zaledwie kilka dni temu oficjalnie zagościło w naszych kalendarzach lato. W głowach wielu rodziców rodzi się już wizja wakacyjnego odpoczynku. Wakacje z rodziną wymagają znalezienie odpowiedniego miejsca, które będzie przystosowane do potrzeb najmłodszych. Jest wiele portali internetowych, np. http://www.rodzinawhotelu.pl/ oferujących miejsca przyjazne rodzinie i na nie warto zwrócić szczególną uwagę. Posiadają w swojej ofercie zestawienia najfajniejszych ofert hoteli i pensjonatów, w których dzieci nie są traktowane jak małe intruzy. Znajdziecie tam sprawdzone i polecone przez innych rodziców miejsca na wczasy z bobasem.

Wakacje z dzieckiem — środek transportu

To, w jaki sposób dotrzecie do miejsca Waszego wypoczynku powinno oczywiście uwzględniać zapewnienie maksymalnego komfortu maluchowi. Ewentualna choroba lokomocyjna lub to, jak dziecko znosi obecność innych ludzi w pociągu czy samolocie pozwoli podjąć odpowiednią decyzję i zaplanować, ile rzeczy potrzebujecie ze sobą zabrać. Lot samolotem jest bezpieczny dla dzieci już od najmłodszych lat.

Do drugiego roku życia siedzą na kolanach rodziców i nie jest wymagany dla nich osobny bilet. Podróż za darmo to zawsze kusząca opcja, ponadto lot samolotem trwa o wiele krócej niż podróż innymi środkami transportu. Podczas lotu zawsze możecie liczyć na pomoc oraz przyjazne gesty załogi pokładowej, która z przyjemnością pomoże Wam podgrzać jedzenie lub zabawić maluszka.

Samochód wydaje się być najrozsądniejszym środkiem transportu, jeśli oczywiście, planujecie zostać w kraju. Pozwala na robienie nieoczekiwanych przystanków i w razie np. nagłego pogorszenia się samopoczucia dziecka, całkowitej zmiany trasy. Poza tym, do samochodu możesz zabrać dużo więcej rzeczy niż do pociągu, czy autobusu. Decydując się na podróżowanie samochodem, należy pamiętać o odpowiednim foteliku dostosowanym do wieku i wagi dziecka. Ze względów bezpieczeństwa nie należy wyjmować z niego maluszka, nawet, jeśli będzie marudny.

Przed wyruszeniem w drogę autem należy rozważyć wszystkie możliwe opcje dojazdu i wybrać najodpowiedniejszą trasę, z dogodnymi do przewijania i karmienia miejscami postoju. Dopilnujcie też, aby stan techniczny auta nie budził żadnych wątpliwości a klimatyzacja oczyszczona i sprawna. Jest ona bardzo częstym powodem chorób dróg oddechowych u dzieci. Na rozpoczęcie podróży najlepiej wybrać wieczorną porę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że maluch smacznie prześpi całą podróż.

Wakacje z dzieckiem — co zabrać?

Dzieci - skarbnica niespożytej energii - w każdym środku transportu dosyć szybko się nudzą, dlatego warto mieć przy sobie kilka zabawek, które umilą im czas. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą tego, co na co dzień sprawia dziecku radość - w nowym miejscu, będzie tym, co będzie budziło pozytywne skojarzenia i dawało poczucie bezpieczeństwa. Należy też przygotować się na ewentualne urazy, czy infekcje - te, niestety, nie mają urlopów. Pamiętajcie więc o uzupełnieniu apteczki podróżnej w podstawowe środki pielęgnacyjne, opatrunkowe, leki przeciwgorączkowe, przeciw biegunce czy chorobie lokomocyjnej. W Waszej kosmetyczce nie powinno zabraknąć kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym oraz mleczko po opalaniu.

Mleczko przeciwsłoneczne Mustela przeznaczone jest specjalnie do ochrony wrażliwej skóry dzieci i niemowląt już od pierwszej ekspozycji na słońce. Jego nowy system filtrów organiczno-mineralnych zapewnia bardzo wysoką ochronę przed promieniowaniem UVB (faktor SPF 50+), a także UVA, dostosowaną do potrzeb delikatnej skóry niemowląt i dzieci. Przypominamy, że nie zaleca się bezpośredniej ekspozycji na słońce dzieci poniżej 3. roku życia.

Co zabrać na wakacje z niemowlakiem?

Pakując rzeczy dziecka, warto wziąć pod uwagę jaka pogoda będzie w miejscu docelowym, dostosuj do tego ubranka, które weźmiesz dla maluszka. Nie bierz ich za dużo – lepiej spakować do walizki małą saszetkę proszku do prania, niż zbyt dużo ubranek na zmianę. Jeśli będziecie kąpać się w basenie, jeziorze lub morzu, pamiętajcie o ochronnych bucikach oraz sprzęcie do bezpiecznej kąpieli, jak np. kółko do pływania, czy dmuchane rękawki. Przemyśl także dobrze posiłki, jakie dziecko będzie jadło podczas wyjazdu. Może okazać się, że na miejscu maluchowi nie przypadnie do gustu lokalna kuchnia. Minusem każdego urlopu są komary i inne owady, które potrafią uprzykrzyć każdy, nawet najlepiej zaplanowany wyjazd. Pamiętajcie więc o zabraniu ze sobą bezpiecznych dla dzieci odstraszaczy natrętów.

Adaptacja do nowego miejsca

Zmiana otoczenia może zaburzyć poczucie bezpieczeństwa maleństwa, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby na wakacjach czuło się jak w domu. Ten sam kocyk, czy znany zapach poduszki, może pomóc mu szybko zaadaptować się do nowego miejsca. Ważne są również codziennie rytuały, dlatego jeśli to możliwe, postarajcie się zawsze o tej samej porze, co w domu, kąpać i karmić maluszka.

Zapoznanie się z nowym miejscem, dostępnością sklepów, w których będziecie mogli kupić Wasze sprawdzone produkty z pewnością zajmie Wam chwilę, więc do czasu rozeznania terenu, warto zaopatrzyć się w ulubione jedzenie i picie dla dziecka, aby mieć je zawsze pod ręką. Podróżowanie z niemowlakiem nie jest łatwe, ale odpowiednie przygotowanie może ułatwić Wam ten czas i sprawić, że maluch lepiej go zniesie. Postaraj się nie zabawiać dziecka od pierwszej minuty w samochodzie, ponieważ będzie oczekiwać tego przez cały czas trwania podróży. Możliwe, że Wasza pociecha to urodzony podróżnik i z przyjemnością będzie podziwiać widoki za oknem wyczekując dotarcia do celu. Tego Wam życzymy!