#Wzrost i rozwój

Tygodniowy noworodek

tygodniowe dziecko
Pierwszy tydzień życia noworodka to dla świeżo upieczonych rodziców ogromne wyzwanie. Czas spędzony wspólnie podczas pierwszych dni pozwala na nawiązanie głębokiej, rodzicielskiej więzi. Warto dbać o to, aby oboje rodziców, na ile to możliwe, towarzyszyli dziecku podczas przewijania, kąpania czy ogólnej pielęgnacji.

Tygodniowe dziecko

Noworodek wraz z mamą pierwsze 2-3 doby spędzają w szpitalu. W zależności od stanu zdrowia dziecka i matki okres ten może się wydłużyć. W tym czasie niemowlę otoczone jest opieką medyczną, a świeżo upieczona mama wspierana jest przez położne, które pomagają przy opiece malucha. Położne wpierają mamy w codziennej pielęgnacji maluszka, podpowiadając jak powinna wyglądać jego codzienna rutyna. Tygodniowe dziecko przez większość czasu śpi. Jego sen zajmuje ok. 20 godzin w ciągu doby. W czasie przebudzenia głównie je i komunikuje się pierwszymi grymasami, czy płaczem. Obecność rodziców w pierwszym okresie życia noworodka pozwala na lepsze poznanie jego oczekiwań i nawiązanie emocjonalnych więzi. Młoda mama powinna karmić swojego maluszka od 8 do 12 razy na dobę. Przez pierwsze dni niemowlę bardzo szybko się zmienia z wyglądu i rozwija. Warto zatem ten czas poświęcić mu na przytulanie i mówienie do niego ciepłym, delikatnym głosem. W ten sposób noworodek będzie mógł poczuć miłość swoich rodziców i zacząć ich rozpoznawać. Poszczególne etapy rozwoju dziecka są ważną wiedzą, którą każdy rodzic powinien znać. Dzięki temu wie, co się dzieje z jego maleństwem i prawidłowo może się nim opiekować.

Rozwój noworodka 1. tydzień

Noworodek dzień po dniu dynamicznie się rozwija i poznaje świat. W pierwszym tygodniu swojego życia niemowlę ma bardzo wyostrzony zmysł słuchu oraz dotyku. Nie umie jeszcze mówić, więc swoje potrzeby tj. głód czy zmęczenie okazuje płaczem. Delikatnie widzi zarysy twarzy osób, które się nad nim pochylają. Odległość, na jaką widzi to zaledwie parę centymetrów. Z czasem oczywiście wzrok się wyostrza. Dodatkowo niemowlę uczy się ssania, by mama mogła swobodnie karmić go piersią. Oczywiście ta umiejętność jest także potrzebna przy karmieniu butelką, jeśli pojawiają się   przeciwwskazania do karmienia piersią. Ponadto rozwój noworodka można wspomagać poprzez kangurowanie oraz kołysanie. Maluchy często zasypiają przytulone brzuszkiem do klatki piersiowej, czując ciepło i bezpieczeństwo. Co więcej, noworodek w pierwszym tygodniu nie jest przyzwyczajony do leżenia na płasko. W ten sposób dziecko uspokaja się i czuje rytm oraz kołysanie, które towarzyszyły mu w brzuchu mamy. Stąd dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie chusty. Rozwój dziecka przez 1. tydzień to bardzo ważny etap w życiu noworodka oraz świeżo upieczonych rodziców. Umiejętności niemowlaka w pierwszych dniach życia są bardzo niedoceniane, więc warto skupić swoją uwagę i zauważyć postępy w rozwoju dziecka.

Wygląd noworodka w 1. tygodniu życia

Noworodek w 1. tygodniu życia ma pomarszczoną i zaróżowioną skórę. Z czasem jednak stanie się ona jasna i gładka. Co więcej, tuż po urodzeniu główka dziecka może mieć wydłużony i spiczasty kształt. Jednak w ciągu dwóch tygodni powinna się ona zaokrąglić. Oczy przez pierwsze dni mogą być zamknięte lub spuchnięte. U niemowlęcia można także zaobserwować meszek, który pokrywa nie tylko główkę, ale również uszy, plecy czy ramiona. Te pierwsze włoski wycierają się do ok. 8. tygodnia życia. Warto wiedzieć, że naturalnym procesem w ciągu pierwszego tygodnia życia dziecka jest utrata masy ciała w ok. 10%. Jest to spowodowane brakiem umiejętności ssania. W tym czasie noworodek nie je zbyt dużo, pozyskując energię ze zgromadzonych zapasów podczas ciąży.

Sen i karmienie w 1. tygodniu noworodka

Pierwszy tydzień noworodka to regeneracja, rozwój układu nerwowego oraz adaptacja do nowego otoczenia. Dziecko w tym czasie większość doby śpi. Jego sen to naprzemiennie drzemanie i faza głębokiego snu, które zmieniają się co 30 minut. Podczas snu mogą mu towarzyszyć nieskoordynowane ruchy nóg i rąk. Jest to naturalne zjawisko, które nie powinno budzić strachu w rodzicach.

Badania w 1. tygodniu życia dziecka

Badania w 1. tygodniu życia dziecka są niezwykle ważne. Przed opuszczeniem szpitala każdy noworodek poddawany jest testom na żółtaczkę. W drugiej dobie życia noworodka wykonuje się badania przesiewowe. Mają one na celu wykrycie takich chorób jak fenyloketonuria oraz wrodzona niedoczynność tarczycy. Najpóźniej w 3. dniu życia musi być przebadany słuch metodą otoemisji akustycznej. Najlepiej wykonywać to badanie podczas snu niemowlaka.