#Podrażnienia skórne

Trądzik niemowlęcy – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Trądzik niemowlęcy – czym się różni od potówek
Wbrew pozorom trądzik niemowlęcy stanowi dość powszechne zjawisko. Można je zaobserwować u ponad 20% dzieci już w pierwszych tygodniach życia. Niekiedy pojawia się zaraz po urodzeniu. Przywołany problem częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. Co go powoduje? Jak sobie z nim radzić? Kiedy znika? Czy istnieje sposób, by zminimalizować ryzyko wystąpienia wspomnianej przypadłości?

Trądzik niemowlęcy – co to takiego?

Trądzik niemowlęcy to zmiany skórne w postaci czerwonych plam, krostek lub grudek z żółtymi albo białymi punktami. Zazwyczaj pojawiają się one na czole, policzkach, nosie, brodzie bądź szyi. Niekiedy można je dostrzec również na plecach. Przypominają wypryski występujące u nastolatków w okresie dojrzewania. Z reguły nie są powodem do niepokoju, ale niewłaściwie pielęgnowane ulegają zaognieniu, powodując ból i dyskomfort.

Trądzik niemowlęcy – skąd się bierze?

Przyczyny trądziku niemowlęcego nie zostały do końca poznane. Przyjmuje się, że istnieje kilka przyczyn wspomnianej przypadłości. Do najczęściej wymienianych czynników należy:

  • niewłaściwa pielęgnacja – stosowanie preparatów zawierających oleje mineralne, które zapychają pory i działają drażniąco na delikatną skórę dziecka;
  • wpływ hormonów – androgeny przenikające do organizmu dziecka (najpierw przez łożysko, a w późniejszym okresie z mlekiem matki) stymulują prace gruczołów łojowych i prowadzą do nadprodukcji sebum i powstawania wykwitów.

Trądzik a potówki na twarzy u niemowlaka

Trądzik niemowlęcy często bywa mylony z potówkami. Na czym polegają różnice między wspomnianymi zmianami? Wykwity mają nieco inną budowę. Pierwsze to, jak zasygnalizowano na wstępie, niewielkie zaskórniki z widocznymi białymi lub żółtymi grudkami, drugie natomiast – przyjmują formę małych różowych pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem. Potówki powstają zwykle na skutek przegrzania organizmu dziecka i występują w miejscach, gdzie maluszek najczęściej się poci, na przykład na czole, plecach, karku, szyi czy pupie.

Trądzik niemowlęcy – leczenie i profilaktyka

Białe krostki u noworodka na twarzy na ogół nie są groźne i nie wymagają leczenia. Zwykle znikają samoistnie między czwartym a szóstym miesiącem życia dziecka lub po zakończeniu okresu karmienia piersią. Pewne działania mogą jednak wzmagać objawy wysypki. Czego zatem unikać? Z całą pewnością nie należy przegrzewać maluszka (na skutek wysokiej temperatury zmiany skórne ulegają nasileniu). Dobrze sprawdzą się tu przewiewne ubrania - naturalne i oddychające tkaniny takie jak bawełna.

Jeśli wykwity nie ustępują albo pojawiają się nie tylko na buzi bobasa, ale również w innych mniej charakterystycznych miejscach, rodzic powinien skonsultować się z dermatologiem dziecięcym i wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto też stosować maści z cynkiem, delikatne emolienty zapobiegające wysuszaniu skóry, a także przemywać krostki wyciągiem z czarnej herbaty lub wodą z dodatkiem mydła dla niemowląt.