#Planowanie ciąży

Strach przed porodem – jak pokonać obawy?

Strach przed porodem - jak pokonać obawy? mustela blog
Najczęściej boimy się tego, czego nie znamy. Nowe doświadczenia i wyzwania z jednej strony mogą być motywujące, z drugiej paraliżujące. Strach przed porodem jest naturalny i dotyczy większości przyszłych mam. Zazwyczaj najwięcej obaw mają kobiety będące w swojej pierwszej ciąży, ponieważ nie wiedzą, czego mogą się spodziewać. Jak przygotować się do porodu i opanować lęk?

Skąd ten strach przed porodem?

Strach pojawia się w sytuacji, kiedy obawiamy się utraty kontroli nad własnym ciałem oraz zachowaniem innych osób, od których w pewien sposób jesteśmy zależni. Tak jest właśnie podczas porodu. Wysoki poziom adrenaliny i niepokój miesza się z radością i wyczekiwaniem nowego członka rodziny. W czasie porodu kobiecie towarzyszą nieznane dotąd emocje i ból, z jakim musi sobie poradzić. Na szczęście natura zadbała o odpowiednie mięśnie i matczyny instynkt, pozwalające na wydanie dziecka na świat. Czy rzeczywiście jest czego się bać myśląc o porodzie?

Sytuacją zwiększającą obawy przed porodem jest m.in. kierowanie się opinią innych matek. Należy pamiętać o tym, że każdy organizm jest inny, a porównywanie różnych doświadczeń, zwłaszcza trudnych, nie sprzyja oswojeniu strachu. Dla własnego dobra i komfortu psychicznego warto rozmawiać z kobietami, które dobrze wspominają swój poród. A takich przecież nie brakuje.

Czego przyszłe mamy boją się najbardziej? Ciężarne zastanawiają się, na jakich lekarzy oraz położne trafią na sali porodowej, a także jak będzie przebiegać pomiędzy nimi komunikacja. Do listy obaw można dodać również kompetencje lekarzy i ewentualne nieplanowane komplikacje związane z przebiegiem akcji porodowej. Kobiety przytłacza też lęk związany z bólem. Zadają sobie pytania o to, czy poradzą sobie w roli matki, czy będą miały siły na to, żeby móc zająć się dzieckiem i jak szybko wrócą do wcześniejszej formy. Paraliżujący strach może przedłużyć, a nawet zatrzymać poród, dlatego dobrze jest pracować nad jego opanowaniem. 

Jak sobie poradzić z lękiem przed porodem? 

Kluczowe okazuje się wsparcie bliskich, a także wiedza przekazana przez położne i lekarzy. W szukaniu odpowiedzi na swoje pytania lepiej omijać fora internetowe, na których trudno jest znaleźć fachowe i rzetelne porady. Pojawiające się wątpliwości konsultuj z położną i ginekologiem, czyli wiarygodnymi osobami posiadającymi odpowiednie kompetencje.

Już na etapie wyboru położnej oraz lekarza prowadzącego ciążę dobrze jest zdecydować się na doświadczonych, cieszących się zaufaniem świeżo upieczonych mam. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko rozczarowania i jednocześnie uzyskać wsparcie pozwalające skutecznie oswoić się z lękiem. Warto zapytać o to, w jaki sposób przygotować się do porodu i być świadomym tego, co się wydarzy. 

To, co istotne i pomagające w nabyciu większej pewności przed porodem to również znajomość praw, jakie przysługują kobiecie w ciąży i w ramach opieki okołoporodowej. Świadomość, że każda kobieta powinna móc urodzić swoje dziecko w godnych warunkach, otoczona szacunkiem oraz troskliwą i uważną opieką ze strony personelu, przy wsparciu bliskich jej osób, jest z pewnością budująca. Warto więc zapoznać się z wprowadzony na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia Standardem Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej (SOOO) jak i posiłkować się wiedzą i informacjami dostępnymi z ramienia organizacji, których misją jest wspieranie kobiet w wyrażaniu swoich potrzeb i domaganiu się respektowania ich praw w ciąży i po porodzie.

Czerpanie informacji ze sprawdzonych źródeł pozwoli uniknąć wprowadzenia w błąd i skupiania uwagi jedynie na negatywnych aspektach. Kobiecie w ciąży powinna towarzyszyć wizja spokojnego i szczęśliwego porodu, dlatego tak ważna jest sprzyjająca atmosfera aranżowana w jej otoczeniu. 

Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą produktów dla niemowląt dzieci!