#Po porodzie

Seks po porodzie - co warto wiedzieć?

seks po porodzie
Po narodzinach malucha następuje ciężki okres, podczas którego wiele zmienia w życiu oraz w organizmie matki, przez co powrót do seksu po porodzie dla młodych rodziców bywa problematyczny. Dlatego warto zdawać sobie sprawę z tego, po jakim czasie można na nowo współżyć oraz jakie dolegliwości mogą w tym przeszkadzać.

Po jakim czasie po porodzie można współżyć?

Temat seksu po porodzie warto zacząć od tego, że nie należy się z nim spieszyć. Warto odczekać okres połogu, który stanowi ważny czas regeneracji organizmu po ciąży. Podczas niego ciało wraca do wcześniejszej formy – macica przybiera swój naturalny rozmiar, oczyszcza się z pozostałości (skrzepów, strzępków czy śluzów) i goi się rana poporodowa. To trudny czas dla kobiety, który łączy się z bólem, dyskomfortem i zaburzeniami hormonalnymi, które bezpośrednio wpływają na stan organizmu.

Połóg trwa zazwyczaj od 6 do 8 tygodni po porodzie. Wiele jednak zależy od organizmu matki oraz sposobu porodu. Powrót do seksu po narodzinach dziecka warto skonsultować z lekarzem, który po zbadaniu kobiety może ocenić m.in. stopień regeneracji rany poporodowej i stan pochwy. Na taką wizytę warto się wybrać, aby zmniejszyć poziom strachu przed seksem po porodzie i podejść do tego tematu na spokojnie, a nie z obawą, że podczas stosunku stanie się coś złego.

Dlaczego nie można współżyć w trakcie połogu?

Połóg to w wielu przypadkach trudny czas dla kobiety. Podczas niego występuje ból, krwawienie, skurcze, zmiany nastroju oraz różnego rodzaju inne problemy, np. mogą pojawić się odchody połogowe, czyli bardzo obfite krwawienie, które często przybiera postać śluzu w różnych kolorach (od różowego, przez brązowy do jasnoszarego). Takie objawy mogą wpłynąć na aspekt psychologiczny i wzmocnić strach przed seksem po porodzie.

Każda kobieta może inaczej odczuwać i przeżywać dolegliwości związane z połogiem, ale nawet jeśli czuje się w trakcie niego dobrze, należy odpuścić ponowne rozpoczynanie współżycia w tym terminie. Przemawiają za tym dwa ważne elementy. Pierwszy z nich dotyczy rany poporodowej. Zarówno ta po cesarskim cięciu, jak i ta po porodzie naturalnym musi się całkowicie wygoić, inaczej może dojść do jej ponownego otworzenia, a to powoduje większy ból, na nowo rozpoczyna proces gojenia, a dodatkowo może przyczynić się do powstania infekcji intymnych.

Sam seks podczas połogu również może przyczynić się do powstania różnego rodzaju infekcji w ciele kobiety. Te mogą objawiać się na różne sposoby. Przede wszystkim może pojawić się gorączka, która często jest pierwszym znakiem tego, że w organizmie matki dzieje się coś niedobrego – w takiej sytuacji natychmiast należy udać się do lekarza oraz odsunąć się od dziecka, aby niczym go nie zarazić, inaczej można osłabić jego i tak czuły organizm.

Kiedy można współżyć po porodzie naturalnym, a ile po cięciu cesarskim?

Ten temat zależy od wielu czynników m.in. od rodzaju porodu. Po naturalnym przyjściu dziecka na świat połóg najczęściej jest krótszy. Wiele zależy od czasu, w którym wygoi się rana krocza i ta w łożysku macicy. Najczęściej wystarczy odczekać od 4 do 6 tygodni, ale w tej kwestii bierzemy pod uwagę stan zdrowia matki i jej samopoczucie. Wiele osób odczuwa strach przed pierwszym seksem po porodzie, przez co jak najdłużej go unika, dlatego warto konsultować się z lekarzem, który może ocenić stan rany poporodowej i zmniejszyć stres związany z powrotem do współżycia.

Powrót do seksu po cesarskim cięciu najczęściej jest wydłużony przez głębszą ranę poporodową. Z uwagi na rozcięcie, która przeszywa warstwy skóry i macicę, należy powstrzymać się przed współżyciem. Ta rana długo się goi, dla wielu kobiet jest bardziej bolesna, ciągnie podczas ruchów, czym zmniejsza komfort nawet podczas codziennych czynności, a dodatkowo pozostawia bliznę – co wpływa na psychikę matek. W takim przypadku radzi się odczekać minimum 6 tygodni, a decyzja o powrocie do współżycia powinna być podjęta dopiero po wizycie kontrolnej u lekarza, który oceni stan zdrowia pacjentki.

Przyczyny problemów ze współżyciem po porodzie

Strach przed seksem po porodzie jest naturalny i spotyka wielu rodziców. To dlatego, że istnieje szereg problemów, które wpływają na organizm matki i jej psychikę. Poza tym w domu zmienia się sytuacja, często dziecko przeszkadza w choćby chwili odpoczynku, a przez to trudno o odpowiednią atmosferę do zbliżeń. Do najczęstszych problemów z seksem po porodzie należą takie czynniki jak:

  • Suchość pochwy – spowodowana jest zmianami hormonalnymi pojawiającymi się po ciąży i porodzie. Wpływa na znaczące zmniejszenie przyjemności z seksu obu stron, a nawet powoduje ból podczas stosunku i po nim. W tej kwestii można jednak pomóc sobie specjalnymi żelami nawilżającymi czy też globulkami;

  • Obniżenie elastyczności ścian pochwy – kolejny problem, który wpływa na obie strony. Rozluźnione drogi rodne mogą znacząco osłabić doznania i zmniejszyć przyjemność z seksu. Utrudniają również osiągnięcie orgazmu. Jednak warto pamiętać, że problem ten minie z czasem;

  • Zmęczenie i spadek libido – brak ochoty na seks to problem, który dotyczy obu stron. Zarówno matki, jak i ojcowie odczuwają zmiany, które zaszły w życiu. Dziecko często płacze, budzi w nocy, nie pozwala odpocząć. To znacząco wpływa na rodziców, którzy są zmęczeni i osłabieni;

  • Nietrzymanie moczu – u wielu kobiet po porodzie pojawia się również problem z nietrzymaniem moczu. To często zniechęca do współżycia. Aby pozbyć się tego problemu, należy jak najszybciej udać się do odpowiedniego specjalisty, który pomoże w doborze ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla.

Problemy z seksem po porodzie

Wymienione powyżej przyczyny problemów ze współżyciem to nie wszystko, co może utrudnić powrót do seksu po porodzie. Warto również pomyśleć o emocjonalnym rozstrojeniu matki, która mierzy się z zaburzeniami hormonalnymi, zmianą figury i ciągłym zmęczeniem. Dodatkowo często dochodzą takie naturalne problemy jak sączenie się mleka z piersi czy nieregularne krwawienie. To wszystko może znacząco zniechęcać do powrotu do współżycia.

Problemy związane z seksem po porodzie leżą nie tylko po stronie matki. Ojciec niedawno narodzonego malucha również odczuwa zmiany w życiu, zmęczenie, a co często się z tym wiąże – obniżenie libido. Dlatego bardzo ważne jest to, aby młodzi rodzice mogli liczyć na wzajemne wsparcie oraz na najbliższych, którzy pomogą w opiece nad maluchem.

Do tego warto zaznaczyć, że strach przed seksem po porodzie często pogłębiany jest przez obawę o kolejną ciążę. W tej kwestii dobrze pamiętać, że od początku trzeba się zabezpieczać. Najlepiej ustalić z ginekologiem rodzaj antykoncepcji. Ten dobierze najskuteczniejszą metodę zabezpieczenia, a to zwiększy komfort rodziców, gdy ci zdecydują się wrócić do współżycia po narodzinach dziecka.