#Wzrost i rozwój

Rozwój wzroku dziecka – jakie kolory widzi noworodek?

Wzrok niemowlaka
Zmysł wzroku u noworodka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. W brzuchu mamy nie był za bardzo potrzebny. Poza tym jest to mechanizm obronny, pozwalający uciec od nadmiaru bodźców. Zdrowe dziecko widzi od razu po urodzeniu, ale jego wzrok jest mocno niedoskonały. Bodziec, na który reaguje przede wszystkim, to światło. Oczywiście, z czasem wzrok stanie się tak dobry, jak u dorosłej osoby. Jak zmienia się zdolność widzenia w ciągu pierwszego roku życia?

Jak widzi noworodek?

Noworodek jest krótkowidzem. Dobrze widzi przedmioty znajdujące się w odległości około 20-30 cm od swojej twarzy. To, co znajduje się dalej, postrzega, jakby było za mleczną szybą. Szacuje się, że widzi 30 razy mniej wyraźnie niż dorosły człowiek. Jego świat jest dwuwymiarowy, dlatego że nie potrafi ocenić, co znajduje się bliżej, a co dalej. Rzeczy w centrum pola widzenia są mniej wyraźne niż te na obrzeżach. Noworodek reaguje na zmiany natężenia światła.

Czy noworodek widzi kolory?

Świat noworodka jest czarno-biały. Nie rozróżnia barw, a jedynie odcienie szarości. Najłatwiej jest mu dostrzec kontrastowe zestawienia białego i czarnego. W 1 miesiącu życia uwagę niemowlęcia przykują duże, czarno-białe pasy, piłki i kostki. Pierwsze barwy dziecko zaczyna dostrzegać po upływie 3-4 tygodni życia. Najpierw kolor czerwony, potem zielony, żółty i niebieski. Zabawki powinny być zatem duże i w jaskrawych odcieniach.

Rozwój wzroku w 1 roku życia

Między 2, a 3 miesiącem życia niemowlę podąża wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. To dobry moment na pojawienie się karuzeli nad łóżeczkiem, tym bardziej, że maluch dobrze widzi już na ok. 60 cm. Potrafi skupić uwagę na ludzkiej twarzy, rozpoznaje mimikę, odpowiada uśmiechem na uśmiech. Po 3 miesiącu zaczyna dostrzegać szczegóły: ogląda swoje dłonie, zabawki, interesują go korale mamy, kolorowe przedmioty wydające dźwięki. Zaczyna rozpoznawać poszczególnych ludzi i rozróżniać kolory.

W drugiej połowie 1 roku życia poprawia się głębia ostrości oraz widzenie przestrzenne. Dziecko dostrzega i obserwuje dalej położone obiekty. Maluch ogląda zabawki trzymane w ręce, wychwytuje szczegóły. Doskonali koordynację wzrokowo-ruchową. Potrafi mocno trzymać w rączkach i uważnie oglądać różne przedmioty. Szuka rzeczy, które mu upadły, podpełza do zabawki, gdy ją zobaczy. W wieku 12 miesięcy jego wzrok ma podobną sprawność, jak u osoby dorosłej.

Rozwój innych zmysłów noworodka

Wśród pozostałych zmysłów noworodka najlepiej rozwinięty jest dotyk. Niemowlę w pierwszych tygodniach życia najwięcej bodźców odbiera przez skórę. W ten sposób poznaje świat. Dlatego już od 1 dnia życia konieczne jest wprowadzenie odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych. Delikatna cera malucha wymaga ochronnych i nawilżających kosmetyków, takich jak produkty do mycia i pielęgnacji, np. z gamy Stelatopia lub Hydra Bebe do skóry normalnej.

Warto stymulować zmysły dzieci, ponieważ ma to wpływ na rozwój ich układu nerwowego i funkcjonowanie w przyszłości.