#Wzrost i rozwój

Rozwój dziecka w 6. roku życia

Rozwój dziecka w 6. roku życia
Twoja pociecha niedawno zdmuchnęła sześć świeczek na swoim urodzinowym torcie? To znak, że rozpoczęła się dla niej faza późnego dzieciństwa, zwana także młodszym wiekiem szkolnym. We wskazanym okresie życia u malucha zachodzą zmiany w funkcjonowaniu na wielu obszarach – przede wszystkim społecznym, emocjonalnym, poznawczym i fizycznym. Już teraz sprawdź charakterystykę zdrowego sześciolatka i przekonaj się, jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój dziecka na tym etapie!

Rozwój fizyczny dziecka w 6. roku życia

Jedno jest pewne – sześciolatek to prawdziwy wulkan energii. Dziecko potrzebuje dużo ruchu, następuje u niego szybki rozwój motoryki dużej i małej, dlatego u malucha wzrasta zainteresowanie różnymi formami aktywności fizycznej (zarówno dyscyplinami sportowymi uprawianymi w pojedynkę, jak i drużynowo). 6-letnie dziecko to ruchliwy i żywiołowy szkrab uwielbiający pokonywać tory przeszkód, biegać, skakać, turlać się, łapać i rzucać piłkę, czy wspinać się po drzewach. Niestety w swojej spontaniczności dzieciaki nie myślą wtedy o niebezpiecznych konsekwencjach lekkomyślności i nieuwagi, dlatego dość często przytrafiają się im mniej lub bardziej groźne kontuzje. Choć z drugiej strony trzeba zauważyć, że ruchy dziecka wraz z rozwojem zdolności psychomotorycznych stają się coraz bardziej skoordynowane, płynne oraz precyzyjne, wzmacnia się również umiejętność równowagi.

Ponadto zmianie ulega wygląd 6-latka – sylwetka staje się bardziej proporcjonalna, mięśnie są silniejsze, a ciało smukleje, ponieważ zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej. Ponadto stopniowo wzrasta odporność organizmu na choroby. U sześcioletniego dziecka zaczynają wypadać zęby mleczne i pojawiają się pierwsze zęby stałe. Widać też, że maluch jest samodzielny w podstawowych czynnościach dnia codziennego, takich jak ubieranie, czy rozbieranie się.

Prawidłowa waga dziecka w wieku 6 lat

Prawidłowa waga sześcioletniego dziecka zależy od wielu czynników, takich jak płeć, wzrost, budowa ciała oraz poziom aktywności fizycznej. Normy wskazują, że średnia waga dla 6-letniej dziewczynki wynosi 16-29 kg, natomiast u 6-letnich chłopców jest to 17-29 kg.

Prawidłowy puls dziecka w wieku 6 lat

Puls, czyli tętno, to jeden z podstawowych parametrów życiowych, na który wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest wiek. Jakie normy w tym aspekcie obowiązują w przypadku 6-latków? Prawidłowy puls u sześcioletnich dzieci wynosi zwykle między 70 a 120 uderzeń na minutę.

Ile powinno spać dziecko w wieku 6 lat?

Zapotrzebowanie na sen uzależnione jest między innymi od wieku. U sześciolatków jest to 9-12 godzin na dobę. Należy pamiętać, aby zapewnić swojemu dziecku regularny i spokojny sen, który pozwoli na regenerację fizyczną i psychiczną. Dlatego też trzeba stworzyć dla dziecka warunki sprzyjające nocnemu wypoczynkowi (wygodne łóżko, ciche i ciemne pomieszczenie, w którym będzie panowała odpowiednia temperatura powietrza). Regularna rutyna przed zaśnięciem, taka jak czytanie książek lub słuchanie kojącej muzyki, również może pomóc maluchowi w łatwiejszym zasypianiu i zapewnieniu mu zdrowego snu.

Rozwój intelektualny dziecka w 6. roku życia

U sześciolatka dostrzegalna jest rosnąca samodzielność w zdobywaniu wiedzy i kształtowaniu własnych poglądów oraz coraz większa świadomość własnych odczuć, pragnień, czy dążeń. 6-letnie dziecko jest otwarte na kontakty z rówieśnikami, zwykle chce być w centrum zainteresowania, dąży do bycia we wszystkim najlepszym, dlatego potrzebuje komplementów, pochwał i innych wyrazów uznania ze strony dorosłych.

Dziecko w wieku 6 lat – co powinno umieć?

Na liście umiejętności typowych dla sześciolatków umieszcza się:

  • zapamiętywanie i rozumienie nawet złożonych poleceń,
  • rozpoznawanie i nazywanie kolorów,
  • określanie położenia różnych przedmiotów ulokowanych w najbliższej przestrzeni,
  • kategoryzację i wyodrębnianie zbiorów,
  • dodawanie i odejmowanie w zakresie dziesięciu,
  • czytanie i pisanie albo szybkie nabywanie tych umiejętności,
  • zdolność koncentrowania się na wykonywaniu jednej czynności przez kwadrans,
  • uczestnictwo w zabawach z innymi dziećmi zgodnie z ustalonymi regułami.

Jak wspierać rozwój 6-latka?

Szukasz sprawdzonych metod na stymulowanie rozwoju sześciolatka? Możesz wybierać pośród wielu różnych opcji, dopasowując je do indywidualnego zapotrzebowania oraz predyspozycji i pasji swojej pociechy. Dość popularne jest stwierdzenie, że maluchy najlepiej uczą się przez zabawę. W związku z tym należy gwarantować im doskonałą rozrywkę, która równocześnie pomoże im udoskonalić posiadane umiejętności i pozwoli nauczyć się czegoś nowego. Na uwagę zasługują następujące aktywności dla 6-latków: uprawianie sportów (zwłaszcza na świeżym powietrzu), wspólne rozmowy, granie w różnego typu gry w rodzinnym gronie, uczestnictwo w zajęciach dodatkowych dających szansę poznawania nowych osób, nauka krótkich wierszyków, rymowanek i piosenek, wycinanie nożyczkami, lepienie z plasteliny, wyklejanie, nawlekanie koralików na sznurek, wyrabianie ciasta, budowanie z klocków, czytanie książek i zadawanie pytań do tekstu, rozwiązywanie zagadek i rebusów, tworzenie historyjek obrazkowych, rysowanie i malowanie, układanie puzzli oraz odgrywanie scenek z podziałem na role.

Skorzystaj z tych rad w praktyce i spędzaj czas z sześcioletnim dzieckiem w interesujący sposób, stymulując jego rozwój!