#Wzrost i rozwój

Rozwój dziecka w 5. roku życia

chłopiec
Kalendarz rozwoju dziecka zawiera pakiet informacji dotyczących tego, co można oczekiwać od dziecka na różnych etapach jego rozwoju fizycznego, emocjonalnego, społecznego i poznawczego – na przykład w piątym roku życia. To przydatne narzędzie, które pomaga rodzicom i opiekunom śledzić postępy malucha i stanowi podstawę do wczesnego wykrycia ewentualnych opóźnień w rozwoju. Już teraz sprawdź charakterystykę tego etapu życia małego człowieka.

Rozwój pięciolatka

Jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój fizyczny dziecka w 5. roku życia? Najbardziej typowe umiejętności to: wysoki poziom koordynacji ruchowej, duża ruchliwość, spacerowanie po równoważni, bieganie, skakanie, wspinanie się na drabinki, huśtanie się na huśtawce, wykonywanie skomplikowanych ćwiczeń gimnastycznych, podejmowanie prób jazdy na łyżwach lub wrotkach, jeżdżenie na rowerze z czterema lub dwoma kołami, odbijanie i łapanie piłek, samodzielne ubieranie i rozbieranie, rozpinanie suwaka i zapinanie guzików, wiązanie butów,  a także brak kłopotów z wykonywaniem prostych czynności higienicznych. Widać więc, że pięciolatek może mieć spory problem z usiedzeniem w jednym miejscu przez dłuższy czas (przejawia się to chociażby częstym zmienianiem pozycji).

A co z rozwojem intelektualnym dziecka, które ma pięć lat? Co maluch powinien wtedy umieć? Na tej liście najczęściej wymienia się: wysoką ciekawość poznawczą, głód wiedzy, dociekliwość, wyraźne i zrozumiałe wysławianie się, ciągłe zadawanie niejednokrotnie trudnych pytań, budowanie coraz bardziej złożonych zdań, wykazywanie zainteresowania nauką czytania i pisania, znajomość około 2000 słów, umiejętność opowiadania krótszych i dłuższych historii, zdolność zapamiętywania adresów i numerów telefonów, chęć przebywania w gronie rówieśników, rozróżnianie dobra od zła, pokazywanie silnej potrzeby niezależności, troskliwe podejście do innych osób, chęć współpracy z innymi, a także coraz lepsze panowanie nad emocjami.

Wychowanie 5-cio latka

Jak wychowywać pięciolatka? Dostępnych opcji jest wiele, a najczęściej stosowane rozwiązania to: dawanie możliwości wyboru, nakłanianie do większej samodzielności i kreowanie ku temu przestrzeni, wspieranie kreatywności, zachęcanie do współpracy z rówieśnikami, stawianie na wspólną aktywność fizyczną, wysyłanie komunikatów zwrotnych oraz włączanie w wykonywanie podstawowych obowiązków domowych, co pozwala budować poczucie odpowiedzialności. Kluczowe znaczenie ma to, aby poświęcać dziecku maksimum uwagi i zapewniać mu bezpieczeństwo, nie wyręczać i nie podcinać skrzydeł, a pozwalać uczyć się czegoś nowego. Maluch doceni takie podejście, ponieważ lubi zdobywać i testować nabyte umiejętności, cieszy go również, gdy ktoś to dostrzega, wyrażając pochwały i słowa uznania.

Jak wspierać rozwój dziecka w 5. roku życia?

Jak spędzać czas z pięciolatkiem, aby zagwarantować mu doskonałą rozrywkę, a przy okazji stymulować jego rozwój? W pierwszej kolejności zalecane jest stawianie na wszelkie aktywności fizyczne oraz wymagające precyzji prace zręcznościowe. Dziecko, które ma 5 lat, na pewno zainteresują zajęcia sportowe, spacery na świeżym powietrzu, gry zespołowe, czy nieskomplikowane układy taneczne. Wiele radości przyniesie także rozbudzające wyobraźnię rysowanie, malowanie, wycinanie, wyklejanie, czy lepienie z plasteliny lub masy solnej. Każdorazowo należy pamiętać, żeby dopasowywać rodzaj zabawy do zainteresowań, potrzeb, predyspozycji i nastroju malucha. Należy też pamiętać, że pięciolatek lubi różnorodność i zmienność, więc eksperymentować i szukać nowych pomysłów.