#Wzrost i rozwój

Rozwój dziecka w 4. roku życia

4 letnie dziecko
Kalendarz rozwoju dziecka to użyteczne narzędzie, które pomaga rodzicom i opiekunom monitorować postępy czynione przez małego człowieka w różnych obszarach jego codziennego funkcjonowania. Na podstawie takich informacji łatwiej określić, czy dziecko w odpowiednim tempie osiąga ważne kamienie milowe w swoim rozwoju, to także ważna podpowiedź dotycząca tego, czy maluch wymaga dodatkowego wsparcia w pewnych kwestiach.

Teraz przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się temu, co powinien umieć czterolatek. Jak wygląda jego rozwój fizyczny i intelektualny? Które zabawy są najlepsze dla dziecka w 4. roku życia, ponieważ dostarczają rozrywki, a równocześnie stymulują rozwój odpowiednimi bodźcami? Już teraz sprawdź odpowiedzi na wskazane pytania!

Rozwój fizyczny dziecka w 4. roku życia

Rozwój 4-latka zauważalny na tak wielu płaszczyznach pozytywnie zaskakuje mamę, tatę, jak i innych członków rodziny malucha. Młody człowiek rozwija się wtedy między innymi pod kątem fizycznym. Zachowania i umiejętności dotyczące tej sfery to przede wszystkim: pewne i sprawne poruszanie się (chodzenie, bieganie i skakanie), niespożyta energia, chętne wspinanie się na różnorodne przeszkody i skakanie z murka, zdolność panowania nad momentem startu i zatrzymania się, podskakiwanie na jednej nodze, kopanie piłki do celu oraz bezproblemowa jazda na trzykołowym rowerku lub hulajnodze. Ponadto rozwijają się zdolności manualne czterolatka związane z wycinaniem nożyczkami, używaniem sztućców, odkręcaniem zakrętki od słoika, zapinaniem i odpinaniem guzików, kolorowaniem małych i szczegółowych rysunków oraz nawlekaniem koralików na sznurek.

Rozwój intelektualny dziecka w 4. roku życia

Wraz z rozwojem fizycznym czterolatka następuje rozwój intelektualny. W tym przypadku przejawia się on poprzez: błyskawiczne przerzucanie uwagi z jednej aktywności na drugą, rozróżnianie kierunków i wskazywanie miejsc położenia przedmiotów, znajomość niektórych przeciwieństw, lepszą pamięć, rozróżnianie kilku kolorów, umiejętność liczenia nawet do dziesięciu, odróżnianie literek od innych kształtów, zadawanie mnóstwa pytań, świadome rozpoznawanie zachowań akceptowanych i niepożądanych, silny rozwój sfery emocjonalnej oraz mocne koncentrowanie się na własnym działaniu i poczuciu sprawczości. Rozwój intelektualny dziecka w 4. roku życia to również: uważne przyglądanie się rówieśnikom, eksperymentowanie, tworzenie neologizmów, poprawne stosowanie reguł gramatycznych, rozumienie następstwa czasów, częste mieszanie rzeczywistości ze światem marzeń, czy pamiętanie imion najbliższych osób. W czwartym roku życia dziecka pojawiają się też pierwsze sympatie i przyjaźnie.

Wychowanie 4-letniego dziecka

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w wychowywaniu czterolatka:

  • zapewnianie poczucia stabilności poprzez stały harmonogram dnia,
  • wspieranie rozwoju emocjonalnego i pokazywanie sposobów radzenia sobie z emocjami,
  • zachęcanie do samodzielności, przy równoczesnej gotowości do udzielenia pomocy,
  • umożliwianie dziecku wyrażania siebie,
  • tworzenie warunków sprzyjających zabawie, nauce i poznawaniu otaczającego świata,
  • jasne wytyczanie granic i formułowanie zrozumiałych zasad,
  • zwracanie uwagi na indywidualne potrzeby dziecka,
  • rozważne chwalenie za osiągnięcia i wysiłek wkładany w naukę nowych rzeczy,
  • wrażliwość, cierpliwość i opanowanie w kontekście zachowań będących wyrazem tzw. „buntu czterolatka”.

Przy tym wszystkim trzeba pamiętać jednak, że każdy człowiek jest wyjątkowy i rozwija się w swoim własnym tempie, a wskazane tu wytyczne to tylko pewne ustalone standardy. Ważne jest, aby dać maluchowi miłość, wsparcie oraz pozytywne wzorce, które pomogą mu w osiągnięciu pełni potencjału, dlatego należy zwracać uwagę na kreowanie zdrowej i spokojnej atmosfery środowiska rodzinnego. Ogromne znaczenie ma także trzymanie się podjętych wcześniej, dobrze przemyślanych decyzji oraz stawianie na stanowczość, asertywność i konsekwencję w działaniu.

Jak wspierać rozwój dziecka w 4. roku życia?

Czwarty rok życia to etap, w trakcie którego młody człowiek nadal rozwija swoje umiejętności i zdolności w wielu różnych dziedzinach. Warto więc spędzać wtedy z pociechą jak najwięcej czasu na wspólnych rozmowach, zabawach i aktywnościach, które sprawiają wam najwięcej przyjemności. Egzamin zda odgrywanie różnych ról, rysowanie, segregowanie zabawek zgodnie z ich kategoriami, układanie historyjek obrazkowych, budowanie konstrukcji z klocków. Doskonałym pomysłem jest także czytanie dziecku książek, ponieważ rozwija to umiejętności językowe oraz wyobraźnię. Ponadto warto spędzać z czterolatkiem czas na świeżym powietrzu (spacery, czy wycieczki na plac zabaw) oraz zachęcać do aktywności fizycznej, ponieważ maluch potrzebuje wtedy dużo ruchu. Istotne znaczenie ma również konsekwentne wspieranie harmonijnego rozwoju kluczowych umiejętności poznawczych (m.in. pamięci, czy spostrzegawczości), co można uczynić poprzez zabawę w memory, układanie puzzli, czy granie w gry logiczne, planszówki i łamigłówki.