#Wzrost i rozwój

Pierwszy uśmiech niemowlaka – chwila, na którą czeka każdy rodzic

desktop_art_pierwszy_uśmiech
Uśmiech to coś, co potrafi złamać wszelki dystans między ludźmi. Poprawia relacje, korzystnie wpływa na samopoczucie i jest pozytywnie zaraźliwy. Nic więc dziwnego, że każdy rodzic z niecierpliwością oczekuje pierwszego świadomego uśmiechu na twarzy swojego dziecka. Kiedy niemowlę się uśmiecha?

Nieświadome grymasy


Urocze miny wyglądające jak uśmiech pojawiają się już w życiu płodowym! Trzeba mieć sporo szczęścia, aby uchwycić ten wyjątkowy moment na zdjęciach USG, jednak jest to możliwe. Kolejne grymasy można zaobserwować na buzi noworodka przez pierwsze dni jego życia – najczęściej pojawiają się one podczas snu i wprawiają rodziców w zachwyt. I choć nie są to świadome uśmiechy jako reakcja na bodziec - te mimowolne odruchy okazują się jednak nadzwyczaj urocze i poruszające.


Kiedy dziecko uśmiecha się świadomie?


Na ten wymarzony przez rodziców moment trzeba poczekać kilka tygodni – zazwyczaj w 6-7 tygodniu życia maluch obdarza swoich bliskich świadomym uśmiechem, który od tej chwili pojawia się na jego buzi coraz częściej. Jest reakcją na widok znanej osoby, a także odpowiedzią na wypowiadane słowa, usłyszane melodie czy pokazywane zabawki. Początkowo niemowlak uśmiecha się, gdy w zasięgu jego wzroku pojawia się mama lub inna bliska osoba. Z czasem reaguje uśmiechem również na obcych ludzi, jednak oni muszą się nieco bardziej postarać, żeby maluch zaszczycił ich swoim uśmiechem - sama obecność nie wystarczy, jednak zabawna mina z potrafi rozbroić powagę niemowlaka. Aby móc obserwować uśmiech dziecka jak najczęściej, Ty również musisz się uśmiechać. Jest to zaraźliwe i poprawia nastrój, a także pozwoli Ci zbudować z malcem niepowtarzalną więź oraz porozumienie bez słów.


Co robić, gdy dziecko się nie uśmiecha?


Moment pierwszego uśmiechu jest wyczekiwany nie tylko dlatego, że śmiejący się maluch wygląda wzruszająco i uroczo. Uśmiech świadczy o prawidłowym rozwoju niemowlęcia, a jego brak może zwiastować zaburzenia widzenia lub inne problemy rozwojowe, w tym społeczne. Jeśli dziecko w wieku czterech miesięcy nie uśmiecha się, warto skonsultować się z pediatrą. Być może maluch jest z natury powściągliwy, jednak brak reagowania uśmiechem na bliskie osoby niepokoi - dlatego najlepiej poradzić się specjalisty, aby rozwiać wątpliwości i niepokoje.


Małe dziecko śmieje się całym sobą


Z pewnością nieraz udało Ci się usłyszeć, jak radośnie śmieją się małe dzieci. Taki śmiech pojawia się w czwartym miesiącu życia i zachwyca rodziców rozbrajającą szczerością i prawdziwością. Tylko dziecko potrafi śmiać się w taki sposób z błahych, codziennych czynności. Rozbawione niemowlę to kwintesencja szczęścia i radości – warto dawać mu jak najwięcej możliwości do wyrazu tych pozytywnych emocji i czasem dać się porwać tej niemowlęcej beztrosce.


Pierwszy uśmiech niemowlaka jest początkiem przygody z nieskrępowaną radością i nie sposób nie przywołać tu słynnego cytatu wybitnego pedagoga Janusza Korczaka: „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.