#Opieka nad dzieckiem

Pierwszy tydzień noworodka

Pierwszy tydzień noworodka - jak zadbać o maluszka
Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie dla rodziców i największa radość. Jednakże wiąże się z wieloma wyzwaniami. Także dla maluszka będzie to wejście w całkiem nowe środowisko. Obie strony dopiero zaczynają poznawać siebie i swoje zachowania. Czasami też pojawiają się problemy zdrowotne, które budzą zaniepokojenie rodziców. Właśnie dlatego mama i noworodek najczęściej przez pierwsze dni pozostają w szpitalu.

Wygląd noworodka

Tuż po porodzie maluszek nie zawsze przypomina uroczego bobaska, do którego przyzwyczaiły nas hollywoodzkie filmy. Zwykle jest zaróżowiony, pokryty mazią, ma zapuchnięte, zamknięte oczka i posklejane włosy, a jego główka może być nieco zniekształcona (wydłużona), czasem występuje także żółtaczka fizjologiczna. Zdarza się, że jego ciałko pokrywają włoski (lanugo). Natomiast z każdym dniem te objawy będą znikać.

Ponadto należy wspomnieć, że podczas pierwszego tygodnia noworodki zwykle tracą na wadze ok. 10 procent masy ciała. Jest to naturalny proces, który wynika z tego, że dziecko nie potrafi jeszcze zjeść zbyt dużo na raz i traci zapasy, zgromadzone w czasie ciąży. Warto wspomnieć także, że wiele noworodków ma powiększone gruczoły piersiowe. To hormony mamy wciąż działają w ciele dziecka. Takie zjawisko powinno ustąpić w ciągu kilku dni.

Sen i karmienie

W czasie pierwszego tygodnia noworodek zwykle dużo śpi. Jest to dla niego sposób na odpoczynek i regenerację po porodzie. Dzięki niemu wzmacnia i rozwija się jego system nerwowy. Gdy dziecko śpi, można czasem zauważyć na jego buzi grymas podobny do uśmiechu oraz nieskoordynowane ruchy kończyn. Są to objawy naturalne. Nie jest jasne, czy noworodki śnią na tak wczesnym etapie życia. Niektórzy lekarze twierdzą, że mają na to jeszcze zbyt mało doświadczeń.

Niektóre świeżo upieczone mamy tuż po porodzie decydują się podawać pierś swojemu maluszkowi. Korzyści niesie ze sobą siara, czyli pierwszy płyn odżywiający dziecko. Jednakże w pewnych przypadkach występują przeciwwskazania do takiego karmienia lub kobieta rezygnuje z niego z innych względów. Wtedy z pomocą przychodzi mleko początkowe. Niezależnie od sposobu karmienia warto zadbać o utrzymanie bliskości między mamą a maleństwem, ponieważ bezpośredni kontakt jest bardzo ważny.

Pielęgnacja (od 1. dni życia)

Rodzice często boją się kąpać czy przewijać swoje nowo narodzone maleństwo, sądząc, że mogą nieświadomie zrobić mu krzywdę. Jednak do pielęgnacji malucha należy podejść ze spokojem. W tej sytuacji pomogą produkty do mycia i przewijania dziecka, które można stosować już od 1. dnia życia, np. z nowej linii organicznej Mustela BIO. Pierwszy tydzień noworodka na pewno jest pod tym względem trudny, dlatego warto dać sobie czas. To okres, kiedy rodzice i maleństwo nawzajem uczą się siebie. Mama także powinna zadbać o swoje potrzeby, np. wyspać się, kiedy będzie okazja, ale i zadbać o swoją nadwyrężoną skórę. Bardzo pomocne mogą okazać się Krem oraz Serum na rozstępy Mustela. Fakt, że wchłaniają się natychmiastowo, przy jednoczesnym nawilżeniu i odżywieniu skóry jest niezwykle atrakcyjny dla młodych mam, które nie zawsze znajdują czas na własną pielęgnację.

Pierwszy tydzień noworodka to wielkie wyzwanie dla rodziców. Pielęgnacja maluszka, przewijanie czy też kąpanie go pozwolą nawiązać z nim głęboką więź, która pozostanie już do końca życia. Noworodki bardzo lubią dotyk i dźwięk znajomych głosów, dlatego warto je otaczać poznanymi już przedmiotami. Świeżo upieczona mama nie powinna też zapominać o sobie i zadbać o chwile przyjemności dla swojego ciała. Zrozumienie potrzeb maluszka i odpowiedź na swoje potrzeby będzie skutkowało wspaniałym, wspólnym czasem.