#Zdrowie i dobre samopoczucie

Pielęgnacja skóry w czasie ciąży

Pielęgnacja skóry w czasie ciąży
Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Poza niepowtarzalnymi doznaniami związanymi z rosnącym w jej łonie życiem, jest to okres wielu zmian hormonalnych, metabolicznych i immunologicznych. Nie pozostają one obojętne dla organizmu i mogą wywoływać przeróżne problemy dermatologiczne. Należy również pamiętać, że powiększający się brzuszek, szybki przyrost wagi oraz wzrost piersi sprawiają, że skóra w ciąży ulega naciągnięciu i może tracić jędrność, co skutkuje powstawaniem rozstępów. Warto zatem zadbać o jej kondycję, stosując odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji.

Bezpieczna pielęgnacja skóry w ciąży – o tym trzeba pamiętać!

Aby mieć pewność, że stosowane preparaty nie przenikają przez skórę, a składniki aktywne nie mają szkodliwego wpływu na płód, najlepiej wybierać kosmetyki dedykowane dla kobiet w ciąży, takie jak produkty Mustela. Są one przebadane pod kątem zawartych w nich komponentów, dlatego nie istnieje ryzyko toksycznego działania i skutków ubocznych. Jednak rodzaj kosmetyków to nie wszystko. Warto pamiętać o kilku istotnych zasadach pielęgnacji ciała przyszłej mamy:

  • kąpiel w ciąży nie powinna być dłuższa niż 15 minut, a temperatura wody nie może przekraczać 37°C;
  • warto stosować delikatne peelingi – regularnie złuszczają one martwy naskórek i łagodnie pobudzają krążenie krwi;
  • po myciu koniecznie trzeba zadbać o nawilżenie całego ciała – w tym celu dobrze jest stosować balsam dla kobiet w ciąży, taki jak Krem na rozstępy Mustela o właściwościach poprawiających elastyczność i łagodzących uczucie napięcia skóry.

Jaką metodę depilacji w ciąży wybrać?

Kobiety spodziewające się dziecka nie muszą rezygnować ze swoich ulubionych zabiegów pielęgnacyjnych. Bezpieczna depilacja w ciąży jest możliwa – polecanym sposobem usuwania owłosienia są jednorazowe maszynki lub plastry z woskiem. Te metody nie wywołują dużego bólu, dlatego nie stanowią dodatkowego stresu dla przyszłej mamy. Nie niosą za sobą ryzyka przeniknięcia niepożądanych składników przez skórę, jak ma to miejsce w przypadku depilacji kremem.

Dla bezpieczeństwa maluszka lepiej zrezygnować z usuwania włosków laserem, ultradźwiękami i elektrolizą. Aktualnie nie ma wystarczających badań potwierdzających wpływ tego typu zabiegów na rozwój płodu. Również przed wizytą u kosmetyczki warto skonsultować się z położną lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Ochrona skóry w ciąży

Niezależnie od tego, na którą porę roku przypada ciąża, przyszła mama powinna pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej i wybierać kremy z filtrami mineralnymi. Odbijają one promienie ultrafioletowe od skóry i nie przenikają przez nią. Należy stosować je zarówno latem, jak i zimą – zawsze wtedy, gdy planuje się dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Skóra w ciąży wymaga kompleksowej dbałości i zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych. Ważne jest dogłębne nawilżenie i stosowanie kosmetyków poprawiających elastyczność, a także – jeśli pojawią się niedoskonałości wywołane zmianami hormonalnymi – preparatów łagodzących.

Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą naturalnych kosmetyków dla młodych i przyszłych mam!