#ATOPIA

Pielęgnacja skóry suchej, podrażnionej i atopowej - jak stosować emolienty?

Artykuł o pielęgnacji skóry suchej, atopowej
Atopowe zapalenie skóry to choroba przebiegająca z okresami remisji i zaostrzenia. Dla każdego z tych okresów charakterystyczne są różne objawy skórne. Jednym z najbardziej uciążliwych jest uczucie swędzenia, które nasila się w fazie zaostrzenia. Jak w prawidłowy sposób pielęgnować skórę, aby wydłużyć czas remisji, a tym samym zmniejszyć możliwość występowania silnego swędzenia i podrażnienia skóry?

Emolienty, czyli podstawa rutyny przy AZS

Skóra atopowa potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok. Nie rezygnuj z emolientów nawet w okresie letnim, kiedy stan skóry jest znacząco lepszy. Słońce wykazuje działanie przeciwzapalne, jednak poprawa jest chwilowa, ponieważ jego wysuszające działanie w połączeniu z typowymi dla lata kąpielami wodnymi, doprowadza do silnych przesuszeń skóry, a tym samym do występowania uczucia swędzenia. Ponieważ emolienty mają zazwyczaj bardzo bogatą konsystencję, którą ciężko aplikować w słoneczne i upalne dni, to firmy specjalizujące się w pielęgnacji skóry skłonnej do atopii stworzyły dwa rodzaje konsystencji preparatów pielęgnacyjnych: balsam (bogata konsystencja) oraz krem (lekka konsystencja), aby odpowiedzieć na potrzeby konsumentów zarówno w okresie wiosenno-letnim, ale także wtedy kiedy potrzebujemy szybkiej aplikacji i preparatu, który szybko się wchłonie. Przykładem takich produktów są dermokosmetyki Stelatopia, które oferują swoim konsumentom Balsam i Krem emolient w dwóch różnych konsystencjach, a także Krem do twarzy o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym, który można zastosować również na powieki. Pamiętajmy również o emolientach do kąpieli – Olejek i żel Stelatopia kompensują wysuszające działanie twardej wody i działają łagodząco, niwelując uczucie swędzenia.

Postępowanie w okresach zaostrzenia AZS

Co zrobić kiedy oznaki atopowego zapalenia skóry nasilają się, a tym samym znacząco zwiększa się uczucie swędzenia? Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszy szereg dolegliwości, pojawia się mi.in. zaczerwienienie, skóra staje się grubsza, szorstka i zaczyna się łuszczyć. W tym okresie towarzyszy również większa drażliwość i mogą pojawić się problemy ze snem. W takich przypadkach warto zwiększyć częstotliwość stosowania emolientów – idealnym rozwiązaniem jest stosowanie ich co 4 godziny, choć wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Pomocne w tym okresie będą produkty o bogatszej konsystencji, które dodatkowo tworzą wyczuwalny film na skórze, zapobiegający TEWL (transepidermalnej utracie wody) i zabezpieczają skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

A co z kąpielą?

  • Skróć maksymalnie ich długość
  • Pamiętaj, że temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała i wynosić ok 37°C
  • Nie pocieraj skóry ręcznikiem, a jedynie delikatnie osusz ją, przykładając ręcznik do ciała

Jeśli zmiany nasilają się, nieodzowna będzie konsultacja z lekarzem, który dobierze odpowiedni plan leczenia. W przypadku zaostrzenia choroby priorytetem jest zniwelowanie stanów zapalnych objawiających się grudkami i krostkami, obrzękiem oraz silnym zaczerwienieniem. Zmiany te w zależności od wieku, zlokalizowane są w różnych częściach twarzy i ciała (policzki, czoło, ręce, zgięcia stawów kolanowych i łokciowych). Jeśli lekarz zaleci przyjmowanie leków, nie należy ich obawiać i zwlekać z aplikacją – kortykosteroidy stosowane najczęściej przy AZS stosowane są miejscowo i dają bardzo szybkie rezultaty w postaci łagodzenia stanów zapalnych. Po złagodzeniu stanów zapalnych można wrócić do stosowania dobrej jakości emolientów, które pomogą w odbudowie płaszcza hydrolipidowego skóry, a tym samym jej naturalnej bariery. Co rozumieć pod pojęciem emolientów dobrej jakości? Warto sięgać po te, które nie tylko dostarczają niezbędnych składników do odbudowy naturalnej bariery skóry. Produkty z linii Stelatopia spełniają te kryteria, a ponadto stymulują skórę do produkcji własnych lipidów – proces ten nazywa się aktywną relipidacją, a odpowiada za niego opatentowany składnik: Destylat oleju słonecznikowego.

Kilka dodatkowych wskazówek, które zmniejszą chęć drapania się:

  • Przechowuj emolienty w chłodnym miejscu. Zimno łagodzi uczucie swędzenia.
  • Jeśli AZS dotyczy dziecka, obetnij jego paznokcie na krótko, aby zapobiegać występowaniu podrażnień i ran skóry spowodowanych na skutek drapania.
  • Stwórz regularny rytuał pielęgnacyjny. Systematyczność jest kluczem w leczeniu Atopowego Zapalenia skóry.
  • Zadbaj o nawilżenie powietrza w okresie jesienno-zimowym.
  • Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20°C.
  • Wybieraj ubrania z organicznej bawełny, unikając syntetycznych materiałów i swetrów z domieszką wełny.