#Zdrowie i dobre samopoczucie

Pielęgnacja biustu w okresie ciąży

advice exo detendre slider
Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian przekładających się na jej samopoczucie oraz wygląd. Jednakże sposób i czas reakcji na zachodzące przeobrażenia może mieć kluczowe znaczenie dla wyglądu ciała kobiety po narodzinach maleństwa.

Szczególnie duże różnice widoczne są w wyglądzie biustu, który w stosunkowo krótkim czasie może się powiększyć nawet o trzy rozmiary. Włókna kolagenowe w skórze są elastyczne, ale przy gwałtownym rozciąganiu mogą pękać, tworząc rozstępy. Nie jest to jednak reguła. Systematyczna pielęgnacja biustu w czasie ciąży sprawi, że zmiany będą dużo mniejsze lub zupełnie niewidoczne. Po porodzie i zakończeniu karmienia piersią możesz nadal cieszyć się pięknym biustem! Poniżej podpowiadamy, co robić, aby zachować jędrność skóry i uniknąć rozstępów. Dowiesz się jakich preparatów do pielęgnacji biustu używać i co możesz zrobić, aby prawidłowo zaopiekować się swoim biustem.

Dobry biustonosz to podstawa!

Już w pierwszym trymestrze możesz odczuć, że piersi są cięższe i obrzmiałe. Od samego początku warto nosić biustonosz dobrze podtrzymujący biust, co odciąży Twoje plecy oraz będzie zapobiegać naciąganiu skóry i powstawaniu rozstępów. Wygodny stanik może się przydać również nocą. Jeśli masz problemy z nadwrażliwością sutków, biustonosz może stać się stałym elementem piżamy. Najlepiej sprawdzają się miękkie modele, ze stabilnym pasem materiału pod miseczkami i szerokimi ramiączkami. Jeśli masz wątpliwości jaki biustonosz wybrać, warto skorzystać z pomocy brafitterki.

Regularnie nawilżaj i ujędrniaj

W codziennej pielęgnacji biustu w czasie ciąży niezwykle ważne jest nawilżanie i ujędrnianie, gdyż wygląd piersi jest ściśle związany w kondycją Twojej skóry. Na rynku znajdziesz różnorodne kremy ujędrniające biust. Pamiętaj jednak, aby zapoznać się z ich składem i sprawdzić, czy nie zagrażają bezpieczeństwu rozwijającego się dziecka. Kosmetyki Mustela Matenite posiadają sprawdzone składniki aktywne pochodzenia roślinnego. Przy regularnym stosowaniu Serum ujędrniające do biustu przywraca skórze elastyczność i sprawia, że jest bardziej odporna na rozciąganie. Serum ujędrniające sprawdzi się również podczas pielęgnacji biustu po ciąży, a nawet po zakończeniu karmienia piersią.

Wzmacniaj mięśnie, aby podnieść biust

Silne mięśnie to naturalny gorset, który podtrzymuje Twoje piersi. Proste ćwiczenia fizyczne poprawią Twoje samopoczucie oraz wzmocnią mięśnie klatki piersiowej, ramion i pleców. Kobietom w ciąży szczególnie zaleca się pływanie, gdyż woda rozluźnia mięśnie i wzmacnia ciało bez forsowania stawów. Kilka prostych ćwiczeń na biust możesz wykonywać w domu, np. pompki w pozycji stojącej przy ścianie: oprzyj ręce na wysokości klatki piersiowej i delikatnie uginając łokcie pochyl się w stronę ściany. Możesz też usiąść i złączyć ręce jak do modlitwy, z łokciami na wysokości biustu, a następnie przez kilka sekund napierać dłońmi na siebie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy możesz ćwiczyć, skonsultuj się z lekarzem.

Masaż pomoże zwiększyć elastyczność skóry

Delikatny masaż to doskonały sposób na poprawienie elastyczności i ukrwienia skóry, więc powinien być stałym elementem pielęgnacji biustu podczas ciąży. Specjalistyczne zabiegi dla ciężarnych znajdziesz w wielu salonach kosmetycznych, ale możesz też zadbać o siebie w domowym zaciszu. Pod prysznicem na zmianę polewaj biust ciepłą oraz chłodną wodą (zmieniaj temperaturę co 30 sekund) i masuj wykonując koliste ruchy dłonią. Taki zabieg pomoże Ci poprawić ukrwienie przed karmieniem. Warto przy tym pamiętać, że masaż nie może być zbyt intensywny, gdyż może to doprowadzić do skurczów macicy i wcześniejszego porodu.

Pamiętaj, że dieta ma wpływ na Twój biust

Za elastyczność skóry odpowiada między innymi witamina E oraz cynk. Podczas ciąży dieta powinna więc obfitować w warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste, kiełki oraz orzechy. Ważna jest zarówno ilość, jak i jakość spożywanego jedzenia. Zbyt szybkie przybieranie na wadze negatywnie odbija się na kondycji biustu, ponieważ pod wpływem ciężaru skóra rozciąga się za szybko. Pamiętaj, aby to, co spożywasz pozytywnie przełożyło się na zdrowie Twoje i dziecka. Ciąża to duże wyzwanie dla Twojego biustu, dlatego tak ważne jest, aby poświęcić mu odpowiednią ilość uwagi. Im wcześniej zatroszczysz się o kondycję swoich piersi, tym lepsze rezultaty osiągniesz. Przede wszystkim obserwuj co się z nimi dzieje, bo tylko dokładna znajomość swojego ciała pozwoli Ci odpowiednio zareagować na każde zachodzące w nim zmiany i zapobiec rozstępom.

Poznaj nasz krem na rozstępy