#Opieka nad dzieckiem

Objawy odwodnienia u niemowlaka – jak je rozpoznać?

Odwodnienie niemowlę desktop
Odwodnienie stanowi najczęstsze powikłanie zatruć pokarmowych przebiegających z wymiotami i biegunką. Największe ryzyko tego niebezpiecznego stanu występuje u małych dzieci. Nigdy nie należy bagatelizować jego symptomów. Jakie są objawy odwodnienia u niemowlaka? Kiedy można samodzielnie leczyć maluszka w domu, a w którym momencie konieczna jest pomoc specjalisty?

Oznaki odwodnienia u niemowlaka

Kiedy lekarz diagnozuje odwodnienie u dziecka, określa powagę problemu przy pomocy trzystopniowej skali. Poziom lekki to oddawanie przez maluszka mniejszej ilości moczu niż zwykle i ubytek masy ciała wynoszący najwyżej 3% pierwotnej wagi. Objawy drugiego, umiarkowanego stopnia są poważniejsze. Na ten stan wskazuje:

  • utrata 3-9% masy ciała,
  • niemoczenie pieluszki przez więcej niż 3 godziny,
  • wzmożone pragnienie, sygnalizowane poprzez szukanie piersi,
  • płakanie z niewielką ilością łez,
  • suchość błon śluzowych,
  • rozdrażnienie, apatia lub senność,
  • zmniejszona sprężystość skóry,
  • ochłodzenie kończyn,
  • lekko przyspieszone bicie serca,
  • spłaszczenie ciemiączka,
  • zapadnięcie gałek ocznych.

Jeśli u niemowlęcia występują objawy odwodnienia, należy skontaktować się z pediatrą albo specjalistą medycyny rodzinnej. Lekkie i umiarkowane przypadki zazwyczaj mogą być leczone ambulatoryjnie.

Ciężkie odwodnienie – objawy u niemowląt

Symptomy ciężkiego odwodnienia są jeszcze bardziej nasilone. Maluszek staje się wiotki, traci na wadze ponad 9% swojej masy ciała, płacze bez wydzielania łez, oddycha powoli i z trudem, a jego ciemiączko jest zapadnięte. Serduszko dziecka zaczyna szybko bić, ale ze względu na to, że naczynia krwionośne są słabo wypełnione, puls może być nitkowaty albo zupełnie niewyczuwalny. W skrajnych przypadkach dochodzi do jego spowolnienia. Warto pamiętać, że u zdrowych niemowląt częstotliwość tętna jest znacząco wyższa niż u dorosłych i wynosi około 130 uderzeń na minutę. Ciężkie odwodnienie u dziecka wymaga leczenia szpitalnego.

Czym jest odwodnienie u niemowląt i dzieci?

Odwodnienie to stan chorobowy, którego nie należy bagatelizować – szczególnie kiedy dotyka małego dziecka. Polega na zaburzeniu gospodarki wodno-elektrolitowej spowodowanym nadmierną utratą płynów lub niedostarczaniem ich wystarczającej ilości. Objętość wody w ciele spada wtedy poniżej wartości niezbędnej do poprawnego funkcjonowania. Odwodnienie u niemowlęcia może być szczególnie niebezpieczne, gdyż procentowa zawartość płynów w jego organizmie jest dużo wyższa niż u osoby dorosłej.

Przyczyny odwodnienia u niemowląt i dzieci

Warto dowiedzieć się, jakie przyczyny może mieć odwodnienie u niemowląt. Objawy tego stanu chorobowego często są niespecyficzne, więc nietrudno jest je pomylić z innymi schorzeniami. Dlatego też dobrze, by rodzice zdawali sobie sprawę, kiedy najczęściej występuje ten problem. Za większość przypadków odwodnienia u dzieci odpowiadają biegunka oraz wymioty występujące w przebiegu zatrucia pokarmowego. Pozostałe możliwe przyczyny to między innymi:

  • wysoka gorączka, która może powodować zwiększone pocenie się, co prowadzi do utraty płynów,
  • upał i niedostateczne spożycie płynów – niemowlęta są bardziej podatne na odwodnienie niż dorośli, ponieważ mają większą powierzchnię ciała w stosunku do masy ciała, a także ich mechanizmy regulacji temperatury nie są jeszcze w pełni rozwinięte,
  • uporczywe wymioty, przewlekłe biegunki, na przykład w przebiegu alergii pokarmowych,
  • zaburzenia wchłaniania w jelitach,
  • problemy ze ssaniem i połykaniem mleka,
  • cukrzyca niemowlęca,
  • choroby nerek.

W przypadku zauważenia u dziecka objawów odwodnienia warto w pierwszej kolejności porozmawiać o swoich obawach z lekarzem, który ustali przyczynę występowania u maluszka stanu chorobowego.

Warto wyczulić się na objawy odwodnienia u niemowlaka, takie jak suchość w ustach, płacz bez łez, skąpe oddawanie moczu, senność i ogólny dyskomfort. Jeśli zaobserwujesz takie objawy, skonsultuj się z lekarzem. Jeśli u niemowlaka występuje stan chorobowy, który może doprowadzić do odwodnienia, najlepiej od razu zadbać o odpowiednią podaż płynów, aby nie pogłębiać problemu. Dzieci karmione mlekiem matki powinny być wtedy jak najczęściej przystawiane do piersi. Jeżeli niemowlę jest karmione mlekiem modyfikowanym, warto zwiększyć częstotliwość podawania butelki. Można podawać specjalne roztwory nawadniające dostępne w aptekach, takie jak roztwór elektrolitowy dla niemowląt. Przed zastosowaniem jakichkolwiek preparatów należy skonsultować się z lekarzem.